72 saat kadınlar en iyi derece

Ultra mesafelerdeki rekorları ve başarıları ile tanınan Patrycja Bereznowska, Suwalki, Polonya’da bir 72 saat yarışında 457.19 km koşarak 21 yıldır kırılamayan bır rekoru kırdı geçilemeyen bir mesafeyi geçti. Önceki rekor en iyi derece Hollandalı Ria Buiten’in koştuğu 449.12 km idi.

Düzeltme: @aykutc’un yorumu doğru. O nedenle başlığı da rekor yerine en iyi derece olarak değiştirdim.

13 Beğeni

72 saat IAAF ve IAU tarafından tanınan bir süre değil (24 saat, 48 saat ve 6 gün rekorları tanınıyor). Dolayısı ile teknik olarak “dünya rekoru” demek aslında doğru değil. Ülke rekoru olarak tanınması da yine ülkeden ülkeye değişkenlik gösteriyor. Örneğin 72 saat rekorları Amerika’da tanınmıyor ama Kanada’da tanınıyor vs. Yine de “100 saat dünya rekoru” gibi tamamen uydurulmuş bir rekor diyemeyiz ama dediğim gibi uluslararası federasyonlar rekor listelerinde 72 saate yer vermiyorlar.

Uluslararası federasyonlar tarafından tanınmadığı için hem resmi ölçümlü yarış sayısı az hem de deneyen sayısı. Bunu tabii Patrycja’nın yaptığını küçümsemek için değil sadece bilgi amaçlı söylüyorum. Yoksa şahsen de tanıdığım bir koşucu ve hiç tartışmasız 100 mil üzerinde dünyanın en iyi birkaç kadın yol ultramaratoncusundan biri. Daha önce 48 saatte 401 km koşmuştu, eğer “rekor” daha yüksek olsa büyük ihtimalle daha fazlasını da koşabilirdi.

10 Beğeni