50 km dünya rekoru denemesi

Tyler Andrews 13 Nisan 2018’de (bu cuma) 30 yıllık dünya 50 km rekorunu kırmaya çalışacak. Pistte 125 tur atacak. Kendi açıklamasında da belirttiği gibi bunu yapabilmesi için 3:16 dk/km peys ile koşacak. Yani 16:21’lik 10 tane 5 km koşmaya çalışacak. Maratonu 2:18:05 gibi geçmesi gerekecek.

Geçerli rekorlar şöyle:
Yol: 2:43:38 Thompson Magawana 12 April 1988
Pist: 2:48:06 Jeff Norman 7 June 1980

Andrews pistte koşacağından, 2:43:38’den hızlı koşarsa, her ikisini de kırmış olacak.

14 Beğeni

Bunu yazdıktan sonra aklıma Josh Cox geldi. Bir ara çok gündemdeydi ve ABD 50k rekorunu 2 kez kırmıştı. Açıp baktım, son derecesi 2:43:45, dünya rekorundan 7 sn farklı. Önce bir “vauv” dedim ve okumaya devam ettim. O dereceyi/rekoru bazı insanlar geçersiz kabul ediyorlar. Bunun nedeni aslında bir maraton yarışında birinci olduktan sonra bitiş çizgisinden devam edip 50 km’ye tamamlayarak kırılmış olmasıymış. Siz ne dersiniz, böyle bir rekor geçerli midir?

3 Beğeni

Merhaba Mert,

Güzel bilgiler için teşekkürler. Ben biten maratondan sonra devam edilen koşu ile gelen derece/rekorun geçerliliği ile ilgili soruna kendi düşünceme göre hayır diyorum. Geçerli olmamalı.
Aksi halde 3. denemesinde diyelim ki 2.43 atlayan ve şampiyonayı da birincilikle bitiren bir yüksek atlamacı, yarış bittikten ve hatta stadtaki seyirciler de stadı terk ettikten sonra, pekala bir deneme yapıp 2.46 atlayıp 1993’ten beri kırılamayan Sotomayor’un rekorunu kırabilir ama bu rekor geçerli olmaz. Benim düşüncem böyle.

Mehmet

Kabul etmeyenlerin nedenlerini öğrenmek lazım.Derece nasıl ölçülmüş, ona göre bir hazırlık yapılmış mı, koştuğu mesafe neye göre ölçülmüş gibi çok bilinmez var.Tamam adam mesafeyi koşmuş mu, koşmuş ama rekor sayılabilmesi için de gerekli ölçümler neye göre yapılmış gibi çok bilinmez var.Ben de pistte kendi ölçümlerime göre yaptığım yarı maraton mesafemle , resmi yarı maraton mesafem arasında 3 dakika fark var.Benim için geçerli olan resmi yarı maraton mesafem.

Bir de bu Josh arkadaşımız, vücudum artık kaslı gözüksün, hızlı koşmak istemiyorum diyen arkadaş mı ben mi başka bir Amerikalı atletle karıştırıyorum?

Kendi sorumun cevabını buldum.Benim bahsettiğim atlet Ryan Hall

Resmi olmayan sonuç: 2:46:06. Onaylanır resmi olursa dünya rekoru.

2 Beğeni

Pist rekoru neden yol rekorundan uzun acaba? Pist rekorunun daha kısa olmasını bekliyor insan.
,

1 Beğeni

tahminimce pozitif etki edebilecek hava sartlarinin (arkadan esen ruzgar gibi) pisste daha notr bir sekilde olmasi diye dusundum ben…

denemeyi instagram uzerinden canli takip ediyordum, ilk basladiginda izleyen 7-8 kisi vardi :slight_smile: son kisminda canli yayinin gitmesi kotu oldu…basardigi oldukca onemli bir is…

2 Beğeni