4 haftada maratona hazır olabilir miyim?

Merhaba :slight_smile: Her yıl doğum günümde kendime Efes koşusu hediye ediyorum. Son iki yıl 27k koştum. Bu yıl 30 yaşıma gireceğim. Kendime Efes maraton koşusu hediye etmek istiyorum. Sizce bitirebilir miyim? 4 haftada hazırlanabilir miyim?:slight_smile:

4 Beğeni

Trail 42K ile normal maraton farklıdır, anladığımız maraton ise kısa cevap olamazsın, ancak belirli bir altyapınız var diye tahmin ediyorum, yine de şiddeti yüksek olmayan bir program uygulamanızdır ki bu da en az 16-20 haftadır. Bunların içinde driller olacak, LSD ve intervalleriniz, kuvvet egsersizleriniz olacak. Yani 7-8. aylardan sonra olan İstanbul Maratonu daha uygun size.Saygılarımla, CB

3 Beğeni
  1. Efes short trail 42K maraton degil, 40.8 km. Yani maraton kosmus olmayacaksiniz.
  2. Ayrica duz de degil, 1100 m kazanimi var. Zorlugunu artiran bir etken.
  3. Bitirmekten kastiniz ne? Hayattan nefret ederek, belki asiri yorgun ve uzgun bitirebilirsiniz. Sadece cutoff limitleri icinde bitirmek yeterliyse olabilir.
  4. Hazirlanmaktan kastiniz ne? 3. soru ile cok iliskili. Neye hazir olmak?

Ozetle; burada amac ne? Maraton bitirmis olmaksa, zaten olmayacak. Keyifli bir kosu yarisi tamamlamaksa o da olmayabilir (cok zorlanmaktan oturu)
30 yasimda Efes 27k parkurunda en iyi derecemi yaptim belki daha guzel bir hedeftir.

7 Beğeni

Bende gaza gelip Uludağ trail 30K da koştum hiç hazırlanmadan ömrümden ömür gitti bir haftada zor kendime geldim. Acısı gitti gururu kaldı fakat ciddi sakatlık yaşayabilirdim. Bir daha böyle gaza gelmeler yaşamam ders oldu bana

4 Beğeni

Bu senede Uludağ da 30k koşacağım ama bu sefer 8 aylık bir hazırlık dönemim olacak :blush::muscle:

4 Beğeni

Bence bitirebilirsiniz.
Yarışmaya değil yarış içinde olmaya ve yarışta yolunuza devam edip keyif almaya odaklanın.
Kendi limitlerinizi fazlaca zorladığınız bir 5k koşusu dahi insanı perişan edebilir.
Ama keyif alıp o yarışı bitirmeyi hedefliyorsanız bence “neden olmasın”
Efes 42k parkuru 7 saat cutoff süresi olan bir yarış.
Yokuşları yürüyün, düzleri ve inişleri hafif tempo koşun.
Yarışı keyifle bitireceğinize inanıyorum.
Güzel bir anınız olacak. :+1:

7 Beğeni

Bende sizin gibi hiç hazırlanmadan 61 km kayıt oldum ve koştum 50 km çok iyi geldim son 11 km sürünerek bitirdim yapılabilir 100 km bile koşuluyor ama şu var zevk almadan koşmak acıdan başka birşey vermedi.:face_with_peeking_eye:

2 Beğeni