4.Frig Vadileri Ultra Maratonu 2017

Bu yıl 9 Eylül 2017 tarihinde 4. defa düzenlenen ‘Ultra’ yarışının 54 (56,4) km +800 mt ’lik etabına katıldım ve yarışı 5 saat 43 dakika da tamamladım yarış ile ilgili notlarım şu şekilde .Ayrıca yarışta 9 km ve 23 km olmak üzere iki etap daha koşuldu.

Bence bu yarışın en büyük özelliği parkuru. Ya seversiniz ya sevmezsiniz .Konuştuğum kişilerde de arasını duymadım. Parkurun tamamına yakını (Tahminen %98 ) açık arazide koşuluyor.Üstüne bir de yarış 9:30 da başlayınca kavurucu sıcak kaçınılmaz oluyor.Tuz gölünde 80 km koşan arkadaşımla uzun süre beraber koştuk ve koşu esnasında Tuz Gölü yarışının bu kadar kırıcı olmadığını anlattı.56 km için fazla sayılamayacak bir irtifa kazanımı olan yarışta asıl zorluk sıcak ve toprak . Zemin çoğu yerde dere kumu ve tarla toprağından oluşmakta .Bu zemin aşırı sıcakla birleşince son bölümler gerçekten zorlayıcı olabiliyor.Bu parkurda yağış olması durumunda ise yine açık alan olmasının zemin yapısının getireceği türlü sorunlar olacağı aşikar.Kağıt üzerinde ‘‘çok’’ zor görünmeyen parkur gerçekte oldukça zordu.
Bu yarışı Kapadokya hazırlığı yapanlara özellikle 110km koşacaklara tavsiye ederim. Zira Kapadokya’da da 60km sonrası da öğlen sıcağı altında benzer zemin yapısında koşuluyor.60 km koşacaklar için ise hava şartları dikkate alınmazsa güzel bir son uzun olabilir.
Benim açımdan tekrar tekrar koşmak isteyeceğim güzellikte bir parkur değil ama oldukça beğenen arkadaşlarım oldu.Başlangıç saati öne çekilirse katılmayı tekrar değerlendiririm zira organizasyon oldukça başarılıydı.

10 Beğeni

Tebrikler Serdar, çok iyi derece gene :slight_smile:

1 Beğeni

Ben 23 km koştum. Finish’e gelene kadar neden 54 değilde 23 diye hayıflanırken, sıcaktan “iyi ki 54 koşmamışım” diye düşündüm. Daha önceki sene 42 koştuğum parkurda bu yıl güzergah değişiklikleri mevcuttu. Her ne kadar fazla tırmanış içermesede tamamen açık alanda ve tarla olarak nitelendirilebilecek zeminde koşulduğundan dolayı, kağıt üzerinde gözüktüğünden daha zordu. Yoldaki su kaynakları ve su istasyonları oldukça yeterliydi. Organizasyon oldukça başarılı ve profesyonel idi. CP’de parayla vişne suyu ve çörek satan yöre halkı ise bence oldukça ilginçti. Bir ultrada ilk defa karşılaşdım yada ilk defa dikkatimi çekti. Bazı koşucular CP’deki beslenmeye dahil olduğunu düşünerek tükettikten sonra para istenince şaşırdılar. :slight_smile: Genel olarak tüm organizasyona her yıl bize bu yarışta koşma fırsatı yarattıkları için teşekkür ederim. Bence de Kapadokya gibi açık alan ve kumlu zeminde koşulan olan ultralarla benzer özellikler taşıyan, kendine ait zorluklar ve tecrübeleri barındıran bir yarış. Her yıl koşulmaya değer bir yarış.

2 Beğeni