3 Km Yarışına Hazırlık

Herkese kolay gelsin öncelikle,ben küçüklüğümden beri sporla iç içeyim şuan koşuya başladım (3 ay oluyor) yaşım 16,5.Üç kilometreyi 14-15 dk arası koşuyorum hedefim 11 dk civarlarına inebilmek bunun için ne tür çalışmalar yapmalayım?Ve kaç ayda bu hedefe ulaşabilirim?

1 Beğeni

@Jumper kendine zaman hedefi koyma, zamana yayılmış ve kendi halinde bir gelişim; yani ne zaman olacaksa sabırla o zamanı beklemek, ileriye dönük büyük kazanımları olacak bir stratejidir.

O seviyeye üç yılda yada beş yılda geleceğini ama emin adımlarla ilerleyip sabırlı olursan muhakkak hedeflerine ulaşacağını söylesem yeterli olur muydu? Zira sadece on saniye hızlanmak uğruna aceleci davranıp sakatlanma ihtimalin var.

Sana şahsi tavsiyem; sağlık durumunu kontrol altına tutman, kendine uygun bir antreman programı bulman ve yavaş yavaş her seferinde küçük bir ilerlemeyle bu kazanımı zamana yayman.

3K antremanı bulamayabilirsin belki ama 5K antrenman programı bulup bunu uygulaman da aynı faydayı sağlayabilir. Her ne olursa olsun iyi kötü bir programın olsun. Şayet ulaşabilirsen bir antrenörden bu programı alman daha iyi olurdu.

Senin yaşında koşuya ilgi duyan insanlar azınlıkta, ne yap ne et asla bu işi bırakmayacak şekilde hayatına adapte et. Bu işte devam edenler kazanıyor. Şayet bunu başarabilirsen, günün birinde seni alkışlıyor olabiliriz.

Sağlıcakla kal.

3 Beğeni

Teşekkür ederim,dediklerinizi uygulayacağım.Sağlıcakla kalın.

1 Beğeni