20.09.2020 İstanbul Yarı Maratonu Hedef Süre

Herkese iyi günler dilerim.
Koşulacak, koşulmayacak derken vakit geldi. Heyecan yavaş yavaş bedenlerimizi sarmaya başladı. Her ne kadar seyircisiz olsada, toplu çıkış olmasada 2020 yılının ilk yarışını koşacak belkide çoğu kişi benim gibi.
15.05.2020 tarihinde gerçek anlamda koşuya başladım. Öncesinde bisiklet sporu ile ilgileniyordum. Şuan iki hobim oldu ama koşuya daha fazla önem vermeye başladım. Bisiklet sürüşlerim baya azaldı.
03.10.2020 tarihinde İstanbul Maratonuna katılmaya karat verdim. 5,5 ay var ve ben maraton koşmak istiyorum. İlk maraton sürem 04:17:02 ve 06:04 pace idi. 4,5 saat içerisinde bitirmeyi hedeflemiştim ve oldu. Akıl almaz bir mutluluk yaşamıştım. Yarış bitti, madalyamı, torbamı ve çantamı aldıktan sonra her iki bacağımada kramp girdi. Arkadaşlar inanın 39 yaşındayım hayatım boyunca öyle acı çekmedim. Kramp zannettiğim ağrılar gıdıklanmaymış sadece. Yerdeyim kıvranıyorum sürünerek ilerlemeye çalışıyorum. İnsanlar yanımdan geçiyorlar hiçbiri yardım dahi etmedi. Bu beni çok ama çok üzmüştü. En az 5 dakika acılar içerisinde yerde kaldıktan sonra bir Fransız koşucu geldi ve kolumun altına girerek beni çimenlik alana kadar götürdü. O an koşuya lanet etmiştim lanet. Hiç kimse yardım etmedi diye. Ağrılar geçmişti. Arkadaşlarımı bulmuştum, yarış hakkında konuşuyorlardı. Oturdum bu sefer bir sağ kalf, bir sol kalfe kramp giriyor. Çimleri yolluyorum ağrıdan. Yazdımya ilk defa kramp ağrısı çekmişim.Kramp zannettiklerim gerçekten gıdıklanmaymış. Yanımda yeteri kadar isotonic, elektrot vardı ama olmadı. Yetmedi galiba yada başka bir şeyler oldu. Bilemiyorum.
Çok uzattım. :neutral_face::face_with_raised_eyebrow:
Yarı Maraton hedefim 01:59:59, 01:54:00 arasında. Antrenmanlarda bu süreyi çok rahat bir şekilde yapabiliyorum.
Tekrar teşekkürler.
Kayhan

6 Beğeni

ilk yari maratonumu trabzon da kostum. 1.50 ile bitmistim. bu sefer daha fazla km yapsam da yaz aylari sebebi ile genel olarak easy kosular yaptim. performans biraz daha dusuk olur gibi. 1.55 mutlu eder.

5 Beğeni

Evet.
Bir yarışı daha sağlıklı bir şekilde tamamlamamın mutluluğu hiçbir kelime ile anlatılamaz.
Uzun bir pandemi döneminin ardından düzenlenen İstanbul Vadofone Yarı Maratonunda bende yarıştım.
Hedeflediğim süre olan 01:45:00’ı getiremesemde 01:47:52 ile ilk yarı maratonumu başarılı bir şekilde koştuğumu düşünüyorum.
Yenikapı Miting alanında İstanbul Vodafone Yarı Maratonu için alınan COVİD-19 tedbirleri gerçekten çok iyiydi. Herkes maskeli ve sosyal mesafe kuralına uyuyordu. Bu konuda göstermiş olduğu titiz çalışma için İBBSPORİST’e çok teşekkür ederim.
Alana ilk geldiğimizde rüzgar oldukça sert ve önden esecekti. Bu beni oldukça korkutmuştu aslında ama sonuca baktığım zamanda belki 1’ daha erken bitirebilirim gibime geliyor ama 01:45:00 hedef süremi getiremeyeceğimide biliyorum. Rüzgara suç atmıyorum. 15.kilometreyi bitirdikten sonra 04:55 pacelerden birden bire 05:30 pacelerle yükseldim. Ne yaparsam yapayım olmadı pace hızımı 05:00’lara düşüremedim.
İlk yarı maratonu da çok ama çok eğlendim çünkü koşuma bir anlam katmıştım adımlarımı boş yere atmayacaktım.
Eğitimli her kadının bu CUMHURİYET’e borcu vardır diyen sayın Türkan SAYLAN hocamızın kurmuş olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği için İstanbul Yarı Maratonunda Adım Adım ile bende iyilik peşinde koştum.Kardelenler için bir ışık yaktım. Bağış Kampanyamı bir çok arkadaşım destek verdi. Hepsine o koca yürekleri için çok ama çok teşekkür ederim. İyiki varsınız.
Daha eğitimli ve çağdaş bir Türkiye için yapacak çok şeyimiz var.
Bir kaç fotoğraf paylaşmak istiyorum.

17 Beğeni

Spor zevk için yapılmalı. Maraton da koşulur tabi ama zorlama olmamalı. Madalya,rekor,kendini aşma v.s.bunlar gereksiz şeyler. Hobi olarak spor bir ayrıcalıktır ama sağlık her şeyin üstündedir. Organlarımız,uzuvlarımız bize yaşlılıkta da lazım.

6 Beğeni

1:46:54 Time
Keyifli ve covid 19 önlemleri çerçevesinde güzel bir etkinlik oldu, tavsiye ederim :blush:

4 Beğeni

Organizasyonu çok beğendim. Özellikle start normal yarışlarda da böyle mi olsa diye düşündüm. Start kalabalığı ve tantanasi olmadan mis gibi yarış oldu. 1
54.50 finish sürem.

6 Beğeni

Bunu ben de düşündüm. Eski hengameyi de seviyorum galiba ama startta çok rahat başlamamı sağladı bu sıralı düzen. Ama sanırım yarışlar eskisi gibi 10-20 bin kişiyle düzenlenmeye başlayınca imkansız hale gelecek. Yine balık istifi başlayacağız mecburen.

4 Beğeni

Şu paylaşımı özellikle son bölümü her okuduğumda bir kaç defa beğen tuşuna basabilmeyi istiyorum. Hatta konuya bazen sadece bunu okumak için tekrar giriyorum.

3 Beğeni