1. Türkiye Ultramaraton Şampiyonası

Türkiye’de ultramaraton açısından önemli bir ilk gerçekleştirilecektir. Elbistan-Afşin-Ekinözü (EAE) Uluslararası Ultramaratonu’nun 9.’su, 2018 Ultramaraton Türkiye Şampiyonası olarak 6 Ekim 2018’de koşulacaktır

EAE Ultramaratonunda 161 km’lik parkurun 26 saatlik zaman diliminde tamamlanması şartı bulunmaktadır. Bu yıl Atletizm Federasyonu tarafından EAE ultramaratonu Türkiye Şampiyonası olarak ilan edilmiştir (http://www.taf.org.tr/wp-content/uploads/2018/08/2018_YolKosulari_v18.pdf).
http://www.eaeultramaraton.com/index.html

Ulrtamaratona gönül ve emek veren sporcularımızı Ultramaraton Türkiye Şampiyonasına bekleriz.

6 Beğeni

Katılacak arkadaşlara ve bu organizasyonu düzenleyecek sizlere başarılar dilerim.

Yalnız şu ifade aklıma takıldı .

“Türkiye’nin en uzun ve şartları en ağır ultramaraton koşusu olan”

Hangi şart ve kriterlere göre en zor ?

2 Beğeni

Elbistan-Afsin-Einözü Ultra Maratonu(EAEUM)
Km bölü Zaman olarak en zor yaris. Yani 161 km Maksimum 26.00 saatte bitirme zorunlugu var.
Bu yil Türkiye Ultra Maraton Sampiyonasi icin 100 mil
yani 160,934 km kosulacak. Orjinal Parkur 172 km ve Maksimum kosu süresi 24.00 saatte bitirme zorunlulugu var. 172 km bölü Zaman olarakda Dünyanin en hizli Ultra Maratonu.

1 Beğeni

İbrahim Bey, Ahmet Bey Merhaba,

Bu forumda Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında onlarca ultramaraton koşmuş arkadaşlarımız mevcut. ‘En zor’ veya ‘en hızlı’ gibi bir yorumu daha önce ne kendilerinden duydum, ne yazmış oldukları yarış raporlarında okudum, ne de koşmuş oldukları yarışların internet sitelerinde böyle bir ibareye rastladım.

Her ultramaratonun zemini, coğrafyası, yarış sırasındaki hava durumu, yükseklik kazanımı vb. birbirinden farklı olduğundan ‘en zor’ ve/veya ‘en hızlı’ gibi bir tanımlamaların veya karşılaştırmaların ultramaraton branşına uygun olmadığını düşünüyorum. (eğer bu yarış standart atletizm pistinde yapılıyor olsaydı mesafe/zaman kavramı üzerinden belki bir yorumda bulunabilirdik; çünkü o pist dünyanın her yerinde aynıdır)

Güzel ve bol katılımlı bir organizasyon olmasını dilerim. Kolay gelsin. Selamlar.

8 Beğeni

Her pist bile aynıdır diyemeyiz. Rakım, rüzgar ve sıcaklık ilk aklıma gelen değişkenler.

1 Beğeni

Değerli Ultramaraton Sevdalıları,

Bu ilanımızdaki temel gayemiz Ultramaraton Türkiye Şampiyonasını duyurmaktı. Bütün Ultramaratonlar tanımlanmasından da anlaşılacağı üzere zorluklar ve ekstremler taşırlar. EAE Ultramaratonun da pist ve iklim açısından doğal şartların zorluğu bulunduğu gibi zaman sınırlaması da yapıldığından dolayı şartları en ağır ultramaraton koşusu olarak ifade edilmiştir.

Turan Cenk arkadaşımız dünyada böyle bir tanımlamanın olmadığından bahsediyor ama önerim https://www.active.com/running/articles/top-10-toughest-ultra-marathons-around-the-globe?page=1 sayfasındaki ultramaratonların tanıtımlarına göz gezdirilmesidir.

İlk paragrafta da belirtiğim üzere temel amacımız Ultramaraton Türkiye Şampiyonasını duyurmak olduğu için sizlerin pozitif eleştireleri doğrultusunda ilk paragrafımızı şu şekilde revize ediyoruz.

“ Türkiye’de ultramaraton açısından önemli bir ilk gerçekleştirilecektir. Elbistan-Afşin-Ekinözü (EAE) Uluslararası Ultramaratonu’nun 9.’su, 2018 Ultramaraton Türkiye Şampiyonası olarak 6 Ekim 2018’de koşulacaktır.”

İlginizden dolayı teşekkür eder, sizleri Ultramaraton Türkiye Şampiyonasına davet etmekten onur duyarız. Ayrıca ultramaratonun ülkemizde tanıtılması ve bu şampiyonanın gerçek bir ultramaraton şölenine dönüşmesi için sizlerin desteklerine her zaman ihtiyacımız olduğunu belirtmek isteriz.

1 Beğeni

Epeydir duyduğum ancak yapıldığından dahi emin olmadığım bir yarıştı EAE .Benim eksikliğimden olabilir sosyal medyada ilanına katılımcı sayısına parkur fotoğraflarına eğim grafiğine vs hiç denk gelmedim. Bu duyurudan sonra baktım ama mevcut web sayfası da maalesef tatmin edicilikten oldukça uzak. Bu denli ciddi bir mesafe için eğim grafiği olmasını beklerdim örneğin.Kontrol noktalarının hangi kilometre de olduğu dahi yok.Web sitesinda sadece para ödülü vurgulanmış .Oysa arazi koşularında para ödülü olmasına şiddetle karşıyım ve konuda ilan ettiğiniz ödülün arazi yarışlarında ki dostluk ve hoşgörüye ciddi zarar vereceği kanaatindeyim. Arazi yarışları yarışmacılarıyla organizatörleriyle amatörlüğüyle ön plana çıkan yarışlardır. Arazi koşularının ruhuna çok aykırı bir uygulama olmuş .
Diğer taraftan bir yarışın Ultra maraton Şampiyonası ilan edilmesi hangi kriterlere göre yapılmakta Federasyon başvurular arasından mı seçim yapmakta ? Parkur özelliklerine mi bakmakta vs ? Nasıl olmakta bu iş ?
Yarışta 2-3 farklı uzunlukta etap olsa katılım daha üst seviye de olmaz mı ? Neden tek etap üzerinden Şampiyona. Ultra Maraton demek tek mesafeden mi oluşur.?

Turan Cenk arkadaşımızın bahsettiği konu ise bir yarışı çekici kılmak için zorluk düzeyini ön plana çıkartmakla net konuşmak arasında ki fark.Vermiş olduğunuz linkte dikkat ederseniz kesin ifadeler yok zaten ki siz burayı düzelttiniz .
Benim açımdan sadece web sitesiyle dahi ‘ŞAMPİYONA’ olmaktan fersah fersah uzakta ki hangi kritere göre neye göre Şampiyona ilan edildiği henüz belli değil
Ultra mesafeler (75 km üzeri yarışları tercih etmiyorum ) koşmuyorum ancak koşacak olsam bu web sitesine bakıp 161 km koşmaya bu yarışa katılmazdım.
Yarışı Şampiyona ilan ettirmenizi, iddalı betimleri ,para ödüllerini vs. yarışı ön plana çıkarmak /duyurmak adına yaptığınızı varsıyorum ama keşke başka özellikleri ön plana çıkarabilseniz. Mesafesiyle dahi ülkemizde ki sayılı yarışlardan mesela. Belki İTRA puanı verebilirsiniz vb. Örnekler çoğaltılabilir tabii .
Her şeye rağmen bir yarışın 9. düzenlemek istikrar ve özveri ister .Organizasyonunuzda başarılı olmanızı temenni ederim.

5 Beğeni

Merhabalar, öncelikle şimdiden emeğinize sağlık. Yarışların hazırlanması her aşamasında büyük emekler isteyen bir süreç oluyor.
Acaba bu yarışla ilgili daha fazla detay verilmesi yakın zamanda mümkün müdür (yükselti dağılımı, kontrol noktası bilgileri vs) ? Sitede ( http://www.eaeultramaraton.com/rota.html ) yer alan bilgilerde çok fazla imlaya dikkat edilmediği için nerede kontrol noktası var, kontrol noktasında neler sağlanacak sporcuya çok anlayamadım. Takdir edersiniz ki bu bilgiler doğrultusunda hazırlıklar yapılıyor.
Teşekkürler, kolaylıklar

1 Beğeni

Hayırlı uğurlu olsun. Böyle uzun mesafeler çıtayı yükselttiği gibi seçenekleride artırmaktadırülkemiz koşucularıcı adına sevindirici. Web sayfasında baktım sadece akşam düşünülmüş sabah yazılıvermiş gibi geldi bana.Ama tabiiki arkasında büyük birikimler vardır diye düşünüyorum.
Bu 160 km az değil arabayla gitmiyorsunuz. Bu mesafeyi koşabilmek için haftalarca hazırlık yapılıyor. Kaç adet istasyon olacak ,neler yenilecek eğim nedir iklim nedir vs vs bu işin gereksinimleride sitede olursa düşünülebilir. Yalnız süre sadece elit koşuculara hitabeder durumda 160km yi 26 saatte bitirecek kaç türk koşucu çıkar hepimiz biliyoruz saat sınırı tartışılmalı.Cp lere şimdi baktım su ve wc den başka birşey yok aç açına insanlar maraton bile koşmuyorlar .En zor derken herhalde bu açlık kısmını vurguluyorlar herhalde. Saygılar.

3 Beğeni

26 saate 160km koşmak isterseniz saate 6.2 km mesafe almanız gerekir ki buda yürüyüş temposudur.Öyle elit atlet standardı değil.

2 Beğeni

En son tuzgölü ultra 100 mil sonuçlarına baktım 18 saat ile 33 saat arasında bitiren mevcut, sadece yürürüm 26 saatte bitiririm sözü bana çok umut verdi.

2 Beğeni

Merhaba,

EAE çerçevesinde gerçekleştirilecek Ultramaraton Türkiye Şampiyonası ile ilgili gelen eleştirilere genel anlamda aşağıdaki cevaplar yazılabilir.

1. Web sitesine eleştiriler getirilmiştir. Bu konuda bizlerde sorunun farkındaydık ve bir çalışma başlatılmıştı. Yeni bir tasarım ile bir iki hafta içerisinde bahsedilen eksiklikler giderilecektir. Web sitemizi aralılarla ziyaret ediniz lütfen.

2. Bu yarış 2009 yılından bu zamana kadar büyük bir özveri ile yapılmaktadır. Organizasyon zor bir iştir ve mutlaka her organizasyonda sorunlarla karşılaşılır. Amatör bir ruhla ve herhangi bir maddi karşılık beklemeden ülkemizde ultramaratonun yerleşmesi için sizler gibi özveri ile çalışılmaktadır. EAE ultramaratonunda herhangi bir kayıt ücreti bulunmaması bu karşılıksız çabanın önemli bir göstergesi olsa gerekir.

3. Yarış parkurunda 9 tanesi kontrol noktası olmak üzere 20 adet istasyon bulunmaktadır. Herbir istasyona bölge esnaf ve eşrafından sponsor bulunmuştur. İstasyonlarda wc bulunmaktadır. Ayrıca herbir istasyonda su ve çeşitli gıda malzemeleri bulunacaktır. Yeni web sayfasında bu bilgiler ilave edilecektir

4. Ultramaraton Türkiye Şampiyonası için Atletizim Federsayonu na başvurulmuş ve geçmişte yapılan yarışlar ve koşu parkuru göz önünde bulundurularak karar verilmiştir. Şampiyona da ödül yüksek olmayıp teşvik amaçlıdır. Herhangi bir kayıt ücreti olmadığı için ödüller sponsor tarafından karşılanacaktır. Ödülü benimsemeyenlere saygı duyarız. Kendilerine tavsiyemiz yarışmaya katılıp eğer ödül alma durumları olursa ödülü bir STK’ya veya uygun gördükleri bir yere bağışlamalarıdır.

5. Ultramaraton Türkiye Şampiyonası nı yürüyerek tamamlama iddiasında bulunanlara önerimiz buyrun geliniz ve tamamlayınız demektir. İşin ciddiyetinden uzak kalınmaması ve emeğe saygı önemli olsa gerekir.

6. Konaklama ile ilgili olarak öğrenci yurtlarında kalmak isteyenlerden herhangi bir ücret talep edilmeyecek ve konaklamaları sağlanacaktır. Kendi imkanları ile konaklamak isteyenler ise Elbistan’da bulunan 3 yıldızlı ve diğer otellerde yer ayırabilirler. Web sitesi yenilendiğinde bu bilgiler de verilecektir.

Büyük emek isteyen bu organizasyonların yapıcı eleştiriler ile daha iyi noktalara taşınacağını her zaman hatırlamak dileğiyle,

Kurban bayramınızı kutlar,
Saygı, selam ve sporun güzelliklerinin sizlerle olmasını dileriz.

3 Beğeni

Merhaba,

1. Türkiye Ultramaraton Şampiyonası web sayfası (http://www.eaeultramaraton.com) yenilenmiştir.

Şampiyonada görüşmek ve birlikte koşmak dileğiyle.

1 Beğeni