Yeni Trail Koşucusu İçin Ayakkabı Tavsiyesi(3 Seçenek Var)

Merhabalar,

Bu foruma ilk mesajım. Umarım kalıcı olurum :slight_smile: Geçen sene avrasyada 15 km koşarak koşu sporuna adım attım. Yaklaşık 2 seneden beri bisiklet biniyorum hafta sonları. Dağ bisikleti ile günde 140 km yaptığım da oldu. Ayrıca trekking yapıyorum. İş yerinden arkadaşlarımın ısrarı ile 33 km lik kapadokya ultra trail 33 km parkuruna kayıt oldum. Koşu antremanlarına başladım. Şu an kısa mesafeleri hızlı bir şekilde almaya çalışmaya yönelik antreman yapıyorum. Yolun başındayım. Şu an ki amacım malzeme konusunda eksikliklerimi tamamlayıp arazi koşularına başlamak.

Şu an ayakkabı almam lazım ancak aklım karıştı. Kapadokya tarzı koşulara uygun 60 km civarı mesafelere uygun ayakkabı alacağım. Anladığım kadarıyla hafif ve konfor sağlayan türden bir şey almalıyım. Bir mağazada salomon xa pro 3d denemedim ancak hem çok ağır ve tabanları sert geldi. Katılacağım koşunun eski resimlerine bakınca bir çok kişide salomon speedcross 3 gördüm. Bu nedenle o gruba yönelik ayakkabıları araştırdım. Seçeneklerim;

1-Salomon Speedcross 3
2-Salomon Wings Pro (speedcross ile aynı türden ancak tam olarak ikisi arasındaki farkı anlamadım)
3- Asics Gel Fuji Racer (arkadaşım tavsiye etti)

Siz bu 3’ü arasında hangisini tercih ederdiniz. Eskişehirde çok bu tarz ürün satan yer yok ancak hepsinde speedcross var. Bir de wings pro buldum. Daha asics’e bakamadım. Sizin bu 3 seçenek dışında ne tavsiye ederdiniz ?
Bütçe sınırlaması pek yok. 600 tl üst limit olabilir…

Aslında her yarışma parkurunun kendine ait farklı özellikleri olmaktadır. Parkurlardan bazıları asfalt, toprak, çamur, su geçişleri olurken bazılarında da kaya ve sivri taş-dal çok fazla olabilmektedir. Tabi ki çoğu parkur bunların belli oranda karışımından oluşmaktadır. Diğer taraftan bazı parkurlarda iniş ve çıkışın/ eğim çok olmakta ve kaydırmazlık çok önemli olabilmektedir. Bu şartların hepsini sağlayan ayakkabının olması mümkün değil gibi. Dolayısı ile ayağının rahat edeceği ve o parkura ait şartları en fazla sağlayacağın ayakkabıyı seçmek iyi olur gibi. Bende senin bahsettiğin ayakkabıları denedim ve bana da çok sert geldiler, onlarla uzun mesafeler koşabileceğimi sanmıyorum(tamamen bana ait sebepler ile ayaklarımın adapte olabileceğini sanmıyorum). Oysaki birçok kişi çok o ayakkabılar ile uyum sağlayıp başarı ile koşabiliyor.
Başkasının iyi dediği ayakkabı sana iyi gelmeyebilir, öneriler çoğunlukla kişisel, önerileri deneme sonucun daha gerçekçidir.
Değerlendirirken The North Face Ultra (ben bunu yeni aldım ve kullanıyorum, memnunum) ve New Balance 1210 Leadville’ ü ve Salomon Sense Mantra’yı( tabanı bana biraz sert geldi) denemeni isterim

2 Beğeni

Asics Fuji Racer minimalist bir ayakkabıdır. Bu işe yeni başlayan birisi için fazla HAFİF kalır.
Asics ürün gamından Fuji Trainer’a bakmanızı öneririm.

Alternatif olarak On Cloudrunner beni oldukça memnun etti. Hem asfalt hemde arazide çok iyi performans aldım.

Speedcross iyidir. Her türlü arazide iyi gider. Ama biraz sert olduğu için yeni bir koşucu mesafede shin splits tarzı rahatsızlıklar yaşayabilir.

Dipnot: hafif ayakkabı olsun tarzı söylemlere pek kulak asmayın. yeni bir koşucunun destekli ayakkabılar ile koşması daha iyi oluyor

3 Beğeni

Merhaba ,

Gerçekten Eskişehir’de ayakkabı çeşitliliğinde sıkıntı var. İnternetten her şey geliyor ama deneme eline alıp hissetmek başka bir şey. Standart ayaklara sahipsen popüler ayakkabılar sana da uygun gelebilir.

Kendi tecrübem ben Adidas boost kullanıyorum. Yol ayakkabısı ama hafta sonları ormanda yada patika yollarda koştuğumda bana hiç sıkıntı çıkartmadı. İlk çakıllı taşlı bir yolda koştuğumda ayakkabının altının buna dayanmayacağını düşünmüştüm çabuk yıpranacağını ama öyle olmadı. Normalde 800 km koşulmuş bir yol ayakkabısı taban ömrünü doldurur ama pırıl pırıl kalır. Benimki ise yine 800 km çıkarttı ama parlamıyor hakkı verilmiş gibi duruyor. Bu ay sapanca ultra katılmayı planlıyorum onda Adidas boost kullanacağım. Sorun yaşamazsam ayakkabı değiştirmeyi düşünmüyorum.

Yalnız ben Eskişehir de Osmangazi üniversitesi arkasında ormanda ve stabilize yollarda koştum. Kapadokya tecrübem hiç olmadı. Kapadokya koşusun tarihine daha çok var. Eğer düzenli antrenman yaparsan zaten o tarihe kadar iki tane ayakkabı alman gerekiyor. Bu da sana deneme yanılma için şans veriyor.

3 seçenek yok aslında. Çok seçenek var. @kamilhakan’da yazmış, her patikanın yapısı farklı, her biri için bir ayakkabı almak ta mümkün değil. Nike’ın Pegasus’uyla da İznik’i koşabilirsin, Brooks’un Pure Flow’uyla da (ben koştum). Ayağının rahat ettiği, önem verdiğin bir iki konuda (taşa çarptığımda tırnağıma zarar gelmesin, çok sert olmasın) sana geri dönüş sağlayan herhangi bir ayakkabı (adı trail ayakkabası olmak zorunda değil) işini görecektir. Mesela şöyle bir liste şu başlık altında paylaşılmıştı. Ben Salomon’un yumuşak sayılabilecek modellerinden birini edinmiştim, 16 kilometrelik tek koşu sonrası rafa kaldırdım. Salomon’un sertliği benim kesinlikle istemediğim bir unsur, o markada koşu ve kaya tırmanışı bir yerde karışmış gibi :smiley:

2 Beğeni

Herkese değerli görüşleri için teşekkür ederim. Noyan bey air pegasus deyince heyecanlandım bende de nike air pegasus+ 30 modeli var. Araştırmalarım sonucunda yol ayakkabısı olduğunu anladım.

Sizden sonra seçeneklerim arasına new balance leadville 1210 ve north face ultra trail’ıda ekledim. Eskişehideki new balance mağazasında arkadaşım çalışıyor. Personel indirimi ile birlikte 297 tl’ye alabiliyor olacağım. Hafta sonu Ankaradayım. Oradaki bir mağazada ayağıma uygun numarayı bulup bir de hoşuma giderse konforu falan leadville 1210 sahibi olabilirim gibi geliyor. Sanırım kentpark avm de finspor ve intersporda olabilirmiş vaktim olursa orada inceleyeceğim. Sanırım ayağıma göre 1 numara büyük almak iyi olacak gibi. Hem giyeceğim trail çorabının kalınlığı ve ayaklarımın şişmesini düşünürsek iyi olur gibi geliyor.

Selam,

İstanbul Viaport Vepa mağazasından Leadvilleri 160TL’ye aldım. Şimdi numarası kalmamış olabilir bilemiyorum. Bence önce ayağınıza hangi numaranın uygun olduğuna deneyerek karar verin. Sonra İstanbuldaki bir arkadaşınıza viaporttaki mağazayı bir kontrol ettirin varsa buradan alın derim. Artan paraylada şort, tshirt, çorap vs. vs. alırsınız :slight_smile:

Bugün Ankara new balance da leadville 1210 v2 deendim ve 42.5 numarasını sipariş edeceğim personel indirimi ile 297 tl ye alacağım

I moved 2 posts to a new topic: Satılık Salomon Sense Mantra 2

bende yeni leadville 1210 aldım outrunnerden bormal günlük ayakkabım 42 daha önceki koşu ayakkabım reebok 42.5 leadville ise 43 ancak oldu aynı şey yeni aldığım nimbus 17 dede yaşadım 44 numara ayağıma uydu.koşu yakkabılarında numara diye birşey yok.ayağına ne uyarsa numarası o oluyor.

Patika koşu ayakabısı olarak New Balance FF Hierro modeli düşünüyorum, new Balance hiç kullanmadım, dayanıklılık , rahatlık olarak nasıldır ? Başka markaralara mı yönelmeliyim yoksa denemek en güzeli mi ?

Patika koşu ayakabısı olarak New Balance FF Hierro modeli düşünüyorum, new Balance hiç kullanmadım, dayanıklılık , rahatlık olarak nasıldır ? Başka markaralara mı yönelmeliyim yoksa denemek en güzeli mi ?

Foruma genelde bakarsanız, ya da koşu bloglarına direk sizin sorduğunuz soruya iyidir ya da kötüdür gibi bir cevap göremezsiniz. Ama şu vardır, koşan bir kişi koştuğu ayakkabının değerlendirmesini yazabilir ve bu değerlendirme o kişiye göredir. Fresh Foam Trail’in ön bölüm yani parmakların bulunduğu bölümü benim için dar idi, bu nedenle normalde 43 numara giyer iken 44,5 numarada rahat etmiştim denerken ama bir gün sonra iade ettim ve baktım ki dar bir ön bölüme sahip olduğundan review’larda (narrow toe box) da bahsedilmiş. Bu nedenle daha önceden deneyimlediğim aynı markanın leadville modelini ya da farklı markaların uygun modellerini kullanıyorum. Ama bu demek değildir ki, o ayakkabı sizin için iyi olmayacak. Şöyle söyleyeyim, üst düzey ultracılardan Anton Krupicka’nın o ayakkabıyı kullandığı video’yu izledim. Ama daha ilginci, koşucu, ayakkabının altını resmen kesip, kendi bir deri/taban katmanı yapıştırarak kullanıyordu. Bu nedenle ayak yapınıza uyuyorsa, mesela ayağınızın ön bölümü geniş değil ise kullanabilirsiniz. Leadville gibi bir model de eğer ayağınızın yapısına uymuyor ise, ön bölümde ayağınız çok hareket edebilir ve sizi rahatsız edebilir. Durum biraz kişiye özel, ayak fiziksel yapısı ile alakalı.

1 Beğeni

Denemeden almayı zaten düşünmüyorum, her ayakkabı her ayağa olmayabilir, fakat piyasa çok kısıtlı hele ki ülkemizde marka çeşitliliği yok, olan markalarda her modeli getiriyorlar ki İstanbul ahalisi numaraları bitiriyor, Aydın da yaşıyorum ve İzmir dahi yetersiz kalıyor.

numarası uyanlar ve de deneme şansına sahip olanlar kaçırmasın. Fiyat performansı çok iyi, numaraya dikkat.

https://www.koraysporkosu.com/nike-kosu-ayakkabi-air-zoom-wildhorse-3-749336-600/

2 Beğeni

bunu da aldım ve denedim memnun kaldım.

Not: Tavsiye ettiğim ayakkabıları kendi paramla aldım ve kullandım, bilginiz olsun.

1 Beğeni

Aşağıda önerdiğim modelleri ücretsiz kargo ile deneme şansın var. Baktın, olmadı ücretsiz kargo ile iade etme ve paranı alma şansın var. Bilgin olsun.

1 Beğeni

Nike Terra Kiger 5 alsam mı Alper bey? Yada Wildhorse 5 çıkmış, ikisi tavsiye eder misiniz? Bazı ayakkabılar fiyatları bütçemi aşıyor, bazısı Türkiye satışı yok. Ne yapmalıyım?

Adidas Rocadia Nasıldır fiyat daha uygun, pişman eder mi yoksa hiç denememek mi lazım? Malum Adidas , Nike dışında ülkemizde ayakkabı bulmak zor, fakat Salomon dışında pek tercih yok.

Bu modeli ilk defa sizden duydum, bahsettiğiniz markalar dışında artık Columbia Montrail Bajada, Transalps ve Caldorado (tercih sırasıyla yazdım) modellerini kullanıyorum ve çok memnunum. Ülkemizde de var, web sayfa ya da Columbia mağazalarından bakabilirsiniz. Tabi ki herkesin ayak yapısı farklı ve denemek lazım öncelikle. Keyifli sporlar olsun. :slight_smile:

1 Beğeni