Uludağ Ultra Trail 2021-2022-2023

Uludağ Ultra Trail 2021 yarışı geçtiğimiz haftasonu Uludağda koşuldu.
Harika bir hava ve özlenen bir yarış atmosferinde koşulan yarışta birçok katılımcı gayet mutlu ayrıldı.
Organizasyon ekibine çoook teşekkürler :blush:
Kendi penceremden bazı değerlendirmeler yapmak isterim.

ARTILAR
*Uludağ gibi harika bir coğrafyayı görsel bir parkurla birleştirmek önemliydi. Akıllarda kalan o kadar çok sahne var ki hangisini desek diğerine haksızlık. İki sene önceki yapıcı eleştiriler dikkate alınmış.
*İşaretleme oldukça başarılı. Örneğin; önünüzde üç patika varsa yanlış olan ikisine şerit çekilmiş ve doğru olan yer sık şekilde işaretlenmiş. Normal bir dikkatle kaybolmadan huzur içinde yarışabilirsiniz.
*3 gün boyunca teleferik yarışmacılara ücretsiz sunuldu. Teleferikten inip direkt start alanına gidebiliyorsunuz. Detay bir durum ama önemliydi.

• Fuar alanı oldukça kalabalıktı. Markalar, yerel destekler ve sponsor destekleri harikaydı.
    *Kit yine harikaydı. 2019 kitinden aşağı kalır bir yanı yoktu.
    *Parkurda canlı müzik herkese kısmet olmaz. Sanat koşu içindir :slight_smile:

EKSİLER
*9.km’de sadece su olmasını anlayabilirim. Henüz koşucular çok acıkmamıştır ve ihtiyaç olmayabilir diye düşünülmüş olabilir ama yine de az da olsa bir şey koyulabilirdi.
18. km’deki 2. cp’de tuzlu kraker, limon, içecekten oluşuyorken 30 k koşanlar için olan 26. km’deki züber, muz, tuzlular ve tatlıların 2. cp’ye koyulmasını beklerdim. Sonuçta 18. km de sağlam bir çıkış başlayacak ve iyi beslenme orada önemli. 26. km de ne kadar sağlam beslenilir. Bu kısım geliştirilebilir.
*Yarıştan önce internet sitesinde 30 k için de finisher yeleği verileceği yazarken yarışa kısa bir süre kala bu ibare kaldırılmıştı.
Organizasyonun ınstagram hesabına sorduğum soru yanıtsız kaldı.
*Pazar günü teleferikteki bir görevli yarış sabahı teleferiğin 4:15 te çalışmaya başladığını fakat koşucuların kullanmadığını belirtti. Ben böyle bir bilgiye sahip olsaydım teleferikle çıkmak isteyebilirdim. Teknik toplantıda bahsedildiyse ben kaçırdım. Bahsedilmediyse ınstagramdan post ya da hikaye paylaşılabilirdi.

Artıları, güzel olanı söylemek ve tebrik etmek için yazarken eksileri ise daha iyiye ulaşmak için bir araç olarak yazmak istedim.
Birçok detayı ve doğasıyla harika bir yarış geride kaldı.
Ülkemiz hızlı bir şekilde bir tane daha uluslararası organizasyona sahip olma yolunda ilerliyor.
Emeği geçenlere teşekkür ederim.

12 Beğeni

O zaman ben de sevgili @Alp_Aslan 'ın yarış vlog’unu paylaşayım.

https://www.youtube.com/watch?v=7ksY1eAsPpI

8 Beğeni

Eee yine benden önce davrandın :slight_smile:

4 Beğeni

Ben de Uludağ’da 30K parkurundaydım. 7 aydır koşan biri olarak bu benim en uzun yarışımdı.
Hem fiziksel hem mental anlamda iyi hazırlanmıştım ama korkmuyor değildim özellikle 1500 metre tırmanacak olmaktan :slight_smile: Zorlansam da kendi standartlarıma göre güçlü kalabildiğim harika bir yarış geçirdim, en önemlisi de çok ama çok mutlu bitirdim. 4 saat 33 dakikada tamamlayabildim. Gördüklerim, hissettiklerim, yaşadıklarım paha biçilemez kolay kolay da anlatılamaz. Uludağın muhteşem doğası, havanın serinliği, göz gözü görmeyen sisi, 18. kmde başlayan o acımasız tırmanışı, zemin çeşitliliğiyle benim için muhteşem bir tecrübe oldu. Bu delilik diyenlere deliliğin beni ne kadar mutlu ettiğini anlatmaya çalışıyorum ama anlatmak zor tabi ki :slight_smile: Organizasyon; expo alanından, parkur işaretlemesine, gönüllülerin özverisinden, cp noktalarına her anlamıyla kusursuzdu, önümüzdeki sene tekrar koşmayı iple çekiyorum. Organizasyonda emeği geçen, parkurlarda ter döken herkesi can-ı gönülden tebrik ediyorum, ayaklarınıza sağlık.

6 Beğeni

Herkese merhaba , 2022 yılı için ayrı bir başlık açılmadığı için buraya yazmak istedim. 66k parkuruna kaydolmustum ve kalacak yeri de ayarlamıştım karinna hotelde 2 gün 2 kişilik. Elimde olmayan sebeplerden ötürü yarışa katılamayacagim kalacak yeri devredebilirim eğer hala kalacak yerini ayarlamayan arkadaşımız varsa . Yarışta herkese başarılar şimdiden

2 Beğeni

Yer arayan iki arkadaş vardı, bilgilendirdim.Teşekkürler.

“UTMB ve Dünya Ultratrail Şampiyonu Pau Capell de 66 kilometrelik parkurda koşacak. Uludağ Premium Ultra Trail Koşusu’nun hedefi, uluslararası koşu takvimine girmek.”

Yazılı haberlerde ultraların yer alması güzel.

6 Beğeni

Uludağ Ultra’nın ulusal radyolarda da reklamı çıkıyor, yanlış hatırlamıyorsam Eker I Run yarışının da radyolarda jingle şeklinde reklamı çıkıyordu. Büyük sponsorlu yarışların ultraların daha geniş kitlelere ulaşabilmesi adına güzel katkısı oluyor.

2 Beğeni

Adana’da arabada radyoda (metro fm di sanırım) duyunca bir sevindim.

3 Beğeni

Yanlış anımsıyor olabilirim, @tugrulpeker yada @SedatKurtulus yakın iki ultra arası nasıl antrenman yapmalı benzeri bir konu vardı.
İznik ultra 160km 2.si Özgür Sancak Uludağ Premium Ultrada 100km yarışçısı.

5 hafta 118km ortalama , 2 hafta İznik sonrası ve 2 hafta Uludağ öncesi görece daha düşük mesafeler. Merakla ve destekle bekliyorum sonucu.

1 Beğeni

Kemal Kukul 103km 12:21:48 derecesiyle erkekler parkur rekoru sahibi (ilk 2019 yılında 103km koşulmuş).
Aynı yıl kadınlarda İrem Sönmez 21:44:08 derecesiyle kadınlar birincisi oluyor.

2019da 19 kişi bitirirken bu yıl Cumartesi sabah 06.00 için 50 kayıtlı katılımcı var .İkisi benim bildiğim koşu forumdan @fatihtosun , @Yelena .
Yolunda koşular.

3 Beğeni

http://afyonhosting.com/ls/livesiteu.aspx?siteid=7

Canlı sonuçlar.
(Adım adım ilerleyecek canlı sonuçlar,
A)66k yarışında do not start (dns) olan başlamamış iki koşucu ilk ikide, bitiş süreleri var
B)Koşucıların geldiği yerlere kilometre mesafeleri de yazılabilir.)
Kategorisinde Özgür Sancak’da, Pau Capel’de önde.13.00 civarı 100km yarışında Mehmet Demir önde.

4 Beğeni

İlk defa yarıştığım 16K parkuru gerçekten zordu. Diğer Parkurlar (30K-66K) nasıldır hayal bile edemiyorum.
Hedefim 01:50:00 altında koşmaktı, 01:45:01 ile bitirdim. Çok mutluyum :blush:

9 Beğeni

Bende ilk defa koştum uludağ da. Antrenman niyetine kardeşime eşlik ettim 16k parkurunda. Gerçekten tam bir patika yarışıymış. Teknik inişler, çıkışlar. Manzara çok etkileyiciydi. Sadece 2. Cp de neden su ve besin takviyesi yapılmadı onu anlamadım. Biz çok ihtiyaç duymadık ama bir sürü insan susuzluk yaşadı.

4 Beğeni

Erkekler
100K:

1. MEHMET DEMİR (yeni parkur rekorunun sahibi 12:10:24)
  2. ÖZGÜR SANCAK
  3. BAHADİR OZAN SİNGER

66K:

1. PAU CAPELL 06:37:27
  2. OĞUZHAN EMRE SİNGER
  3. FRANCİS BOUTİN

Singer’ler Eskişehir’den, Özgür’ün ilk 3 içinde yer alması devam ediyor.
Mehmet Demir 34 yaşında ve bu yarış 4. Ultrası gözükmekte, ilk 100km (Aşağıdaki bağlantıda)

Belki yıl sonu belli başlı onun üzerinde yarışta kim ne yapmış, ne koşmuş vs bu arkadaşları daha yakından tanırız.

6 Beğeni

Kadınlar
100K:

1. ELENA POLYAKOVA ( Kadınlar parkur rekoru 15:39:17)
  2. HACER USLU
  3. DENİZ ÇİÇEK

66K:

1. SERPİL BUDAK 08:30:39
  2. REZEDA GALYAMOVA
  3. KRİSTİNA İVANOVA
6 Beğeni

İkinci cp noktası aslında bildiğim kadarıyla orası değildi. 10. km de olacaktı. O rampayı çıktıktan sonra. Bir aksaklık olmuş muhtemelen. Sağolsunlar orada bana kendi suyunu verdi görevli arkadaş.

2 Beğeni

Heleki bazı noktalarda çok sık ani zikzak geçişler vardı müthişti.

2 Beğeni

Aslında Mestan Turhan da Kürsü yapardı bence ama sindirim sorunları yaşadı ve 37. km de yarıştan çekildi. Çok şaşırdım. Geçen sene İstanbul Maratonunuda bu sebeple yarıda bırakmıştı

1 Beğeni

66k raporuma buradan ulaşabilirsiniz:

10 Beğeni