Fazla kilo ve ayakkabı seçimi

Jonathan Savage 'ın sitesinde de tarif ettiği üzere şöyle bir uygulaması var; http://fellrnr.com/wiki/Shoe_Modifications Gerçi bu yöntemi öncelikle su toplamasını önlemek için geliştirmiş; oldukça ilginç bulduğum bir konu. @spinodal 'in dediği gibi pek takılmamak en iyisi bence de :slight_smile:

2 Beğeni

Çözüm 10 numara.Ama kışın ne yapacağız :slight_smile:

3 Beğeni

@tantalos bu tip bir kademe parmakta sıkıntı yaratabilir. Koşular uzayıp ayağın sürtünme süresi arttıkça dış etkenlerden her biri büyüyerek üzerinize gelir. Bu fotodaki gibi bir kademe de parmağı çok rahatsız eder. Bu noktada çoraptaki bir dikiş bile dert olabilirken örnekteki gibi bir muhafaza beni epey korkutur. Ayakkabıyı kurtarayım derken parmaktan olmayalım :slight_smile: Bu arada parmak arasındaki silikonumsu tampon için değil, başparmak çevresindeki elastik kılıf için yazıroyurm bunları.

1 Beğeni

@artan bulabilirsen @spinodal 'in blogunda soğuk kapması denen bir deneyimi var bu kışın delinme konusunda… berbat. hatırlayınca gene içim fena oldu :frowning:

2 Beğeni

Koşuya 107 Kg iken 3 Km ile başladım, yerli bir marka koşu ayakkabısı ile uzun süre koştum. Sürekli sol diz kapağımın içinde, ayak tabanlarımda ve kalçamda oluşan ağrılar beni çok etkiledi hatta koşulara ara vermek zorunda kaldım. Sakatlanmıştım. Uzun araştırmalar sonrasında http://runrepeat.com/asics-gel-phoenix#are-they-for-you sitesinden yüksek kilo ve nötr pronasyona uygun olan ayakkabıyı (Asics Gel Phoneix 6) aldım. Yaklaşık 6 aydır Haftada 4x10 Km aksatmadan koşuyorum, 90 Kg oldum bu arada. Bazı arkadaşlar iyi ayakkabı performansı etkiliyor diyor, bir bakıma doğru çünkü ben sakatlanacağım endişesi yaşamadan tempomu istediğim kadar arttırıyorum. Marka ayakkabıları giyince insanlarda yaratılan bir Kenenisa Bekele - Bolt - Messi olacağı algısını ise geçelim. En önemlisi sağlık,tüm ağrıları özellikle diz ağrılarımı artık yaşamamak ise çok keyifli. Yüksek kiloda taban yastıklaması çok önemli, koştuğun zemin, pronasyon şekli, ayak tarak yapısı, haftalık koşu mesafesi… Ayakkabı çok önemli

1 Beğeni

Aynen öyle ayakkabı kalitesi oldukça önemliymiş özellikle sizin benim gibi yüksek kilolular için.
Dizlere , bileklere yanlış yük bildirimi koşuyu değil yürüyüşü bile zehir ediyor.
Ayakkabıyı uzunca süredir kullanıyorum (nimbus 16) şunu söyleyebilirim gibi giydiğim en rahat ayakkabı sanki o kadar kiloya rağmen kötü etkileri azaltıyor 15-20 kilo sanki daha az taşıyorum hissi uyandırıyor.
O kadar rahat ki günlük hayatta da kullanıyorum artık, düz taban sadece şekil olsun diye alınan ayakkabılar artık çöp gözüküyor gözüme:)
Ben de 1 ay sonra umarım 95 kiloda olacağım :slight_smile:

Hiçbir rejim gayretim olmadı kilo verirken, koşmak zaten vücuttan ne yapması gerektiğini zaten istiyor. Çok ilginç bir anım Kızılay’a kan bağışı sırasında tansiyonumu ölçen hemşire Büyük:9 Küçük: 5 Nabız:47 çıkınca hemen “spor mu yapıyorsunuz?” diye sordu. Koşmayı bırakmazsan çok rahat kilo verebilirsin, 10K sonrası aşırı sıvı kayıbı ile birlikte 3 Kg bile verebiliyorum, tansiyonum bana ne yapmam gerektiğini söylüyor ve gereğini yapıyorum
Vücudumuzun bizden ne istediğini anlamıyor ve kendimizi tanımıyoruz…

Bu arada ABD’de 135.000 koşucu tarafından en beğenilen ayakkabılar sıralaması aşağıda. Adamlar toplaşmış http://runrepeat.com/ranking/rankings-of-overall-running-shoes buradan oy kullanmışlar, bizde de 1-2 marka gözümüze sokulmakta.

Sağlıkla Kalın…