Efes Ultra 2020

Ben yine ne demek istediğimi kısaca özetleyeyim.
Biraz pozitif olun! Buna ihtiyacımız var, başka bir şeye değil. Neden koşuyorduk sahi? Bir durup düşünme zamanı…

Bu arada yarış takvimi güncellemesi sebebiyle takvimde olan tüm yurtiçi ve yurtdışı yarışların açıklamalarını okuyup, her gün, ama son 2 haftadır sabah akşam takip ediyorum. Geri dönüşleri de. Bir iki örnek üzerinden genellememiştim.

Israrla, aynı şeyi yazıyorum belki.
Namaste. Tkr.

5 Beğeni

Bence organizatörler bu işi insanları eğlendirsin diye yapmıyor. Para kazanmak için yapıyorlar yani bir nevi ticaret yapıyorlar. Ticarette şöyle bir kural vardır. Her zaman para kazanamassın. Bazen yaptığın işten zarar da edebilirsin. Önemli olan insanları üzmemek ve güvenlerini kaybetmemektir.

3 Beğeni

1.Ultra ile yol yarışlarını karşılaştırmak hata.
2.Avrupada 10km, 15km, yarımaraton, maraton mesafesinde Dünya rekoru kırmak için tüm yılı organizasyona, elit atletleri yarışa çekmeye adayan organizasyonun sponsorları ile ülkemizi karşılaştırmak hata.
3.Para iadesinden ziyade, sayfayı pasif edip sadece iletişim bilgisi ile tüm sorulara cevap vermek daha zor. İlgili sayfada açıklayıcı bilgi şuradakine benzer şekilde yapılsa daha iyi olurdu.(Tamam bu da bir karşılaştırma ama her orgonizasyonda bilgilendirme onemli)

4.Daha iyisi, eksiklerin azalması için eleştiri de iyidir, “Organizasyona katkım olabilir mi?” şeklinde bir mesaj veya destek mesajı da iyidir. Koca koca bankaların, şirketlerin sponsor olmadığını düşünüyorum. Eksiklikler olacaktır.Gelişme ilerleme de olacaktır.Keşke katılım şartlarını, mucbir sebepleri, ileride katilim imkanı yada iade kesintilerini okuyabilsek daha güzel olurdu.

7 Beğeni

İzmir’e giderken, her halükarda tek başıma da olsa rotayı keşfe çıkacağıma emin olarak gittim. Her zamanki gibi Geyik hislerim beni yanıltmadı ve B planım gerçekleşti. :blush: Etkinlik iptali çok iyi kurgulanmış olarak saat 13:30 zaman ayarlı olarak son dakikada yapıldı. Şu 47 yıllık yaşamımda; insan olarak olsun, sporcu olarak olsun, ormanda Geyik olarak olsun hislerim de yanıldığım pek olmamıştır. Yani bu benim de elimde değil. İkizler burcu olarak, her zaman iletişim, bioenerji ve hareket konusunda birçok insandan, kendi burcumsa dahil farklıyımdır. :joy: Çok bilmişlik taslamak olarakta sosyal medya kullanımı olayında da haliyle kendi sezgi ve düşüncelerim farklıdır. Efes Ultra instagram hesabını aylarca takip ettik, paylaştık, hashtag yaptık onlar da paylaştı vs. vs. Son iki gün zaten işin rengini belli ediverdiler. :blush: Haydi hoppa iptal olduk, dükkanı kapattık, yorum yok filan diye fişi çekip kaçmaları bile güldürdü beni. Bende hiç şaşırmayıp keyfimi istifimi de bozmadan ( içimden; tatlım yine sen haklı çıktın diye tebessüm ederek) cuma günü öğleden sonrayı Efes Müzesini ziyarete ayırdım. Pamucak Sahile otele dönünce de Sırt çantamı tek başına en az 100 km yapacakmış gibi ayarladım. Yiyecek, içecek, yedek kıyafet, kafa lambası ve diğer temel ihtiyaçları normal etkinliğe gider gibi ayarladım. Akşam Facebook ta 120K da kayıtlı bir arkadaşımın etkinlik ile ilgili paylaşımın altına yorum yaparak yarın sabah işaretlenmiş rotayı kullanarak kendi ultramı yapmaya niyetli olduğumu yazdım. Cevap olarak toplam 5 ultra arkadaş sabah Efes Antik Kent girişinde buluşmak üzere anlaştık. Sabah 08:30 gibi rotayı takip ederek antrenman modunda akşam 20:00 de Şirince Köyünde bitirdik. İki arkadaş Meryem Ana Evi’ nden sonra Selçuk merkeze geri döndüler. Bende gün içinde Jandarmadan uyarı aldığımız için, misafir olduğum İzmir’den olurya gece devam edip yolda bir şekilde sıkıntı yaşarsam başım belaya girmesin diye Şirince den sonra devam etmedim. Toplamda 55-60 km mesafe yapıp teselli ikramiyesi ile tatmin olmaya çalıştım. Instagram hikâyeden de işaretler için kendilerine teşekkür ettim o gün, etkinlik ücreti de artık hediyemiz olsun İzmir’e benim için pek sorun değil. Eylül ayı Likya Yolu zamanım benim başka hiçbir yere yan bakmam.:laughing: İstanbul’a döndükten sonra da bir mikrop yüzünden direk yattık kaldık. Temmuz ayındaki Uludağ Ultranın bu durumlardan etkilenmemesi için duacıyım gece gündüz. Sabrın sonu selamettir diye evdekalmaktayız, canımız sağolsun. :blush::+1:

11 Beğeni

Arkadaşlar lütfen organizasyonları birbiri ile kıyaslamayalım. Ben de hem yarışmacı hem de iş ortağı olarak şirketimle birlikte Efes Ultra’da olacaktım. Son güne kadar Alicem ile görüştük. Hiç bir iptal vs durumu yoktu. Son anda bu şekilde bir karar alınınca ertelemek zorunda kaldılar. Arkasından da 1 hafta içinde yeni tarihi açıkladılar. Alanya ultra ise tamamiyle yarışı iptal etti. İznik Ultra ‘da erteleme yaptı. Yani biraz durumu anlamak lazım. Ben yazılanlara katılmıyorum şahsen. Para iadesi elbette yapılır belki biraz zaman tanımak gerekir. Bireysel olarak başvuru yapıldı ve para iadesi yapmıyoruz denildiğini zannetmiyorum.

2 Beğeni

Ben de aynı şekilde Selcuk’a gittikten sonra iptal olduğunu ogrenenlerdenim. Yine de işaretlenmis rota saatime yüklü olduğu için 21k parkurunu birkaç arkadaş koştuk. Eylüle ertelendikten sonra da henüz para iadesi için görüşmedim, belki katilabilirim ama organizasyon firmasının ciddiyeti ile ilgili soru işaretleri oluşturan başka bir durum oldu öncesinde. Yarışın tarihi ilan edildikten sonra uçak ve otel ayarlaması yaptık. Birkac hafta sonra tamamen tesadüfen sitelerine girdiğimde bazı etaplar için yarış tarihinin değiştirildigini gördüm. Ayrıca rota da değişmişti. Ben bunu fark ettikten sonra Instagram hesaplarında rota değişti açıklaması yaptılar. Rotanın değiştirilmesinden daha önemli olan tarihin değiştirilmesiydi bana göre ve maalesef bu konu ile ilgili mail attığımızda baştan savma dönüş aldık. Instagram postlari da bu konuyu soran bircok kişi olunca yoruma kapatıldı. Uçak için ceza ödeyerek günü değiştirdik ve otele de mecburen 1 gece daha ekledik. Patika yarışlarında daha yeniyim, merak ettiğim için soruyorum; bu gibi durumlar olağan mıdır yarışlarda?

2 Beğeni

Bizde Şirince ye kadar devam ettik 3 ultra kafa o gün. Jandarma ile başım belaya girmesin diye devam etmedim. Yoksa inadına tek başına 100 km yapıp öyle otele dönecektim. Böyle sıkıntılar bazen olur ama İzmir de bize yapılan densizlikti en hafifinden. Biz yine bişey demedik eksik olmasınlar. Ama uludağ ultra da malum mikroplu sebeplerden sallandı eylül ayına. İyi düşünmüşler de, Uludağ fenadır her zaman üstünde insan istemez :slight_smile: Hadi bir yağmur filan hava geldi. Bu sefer de kış geldi yahu seneye yapalım diyecekler diye hissediyorum :slight_smile: Ben yine B planımı yaptım her zamanki gibi. Temmuda Bursa da yaşayan Uludağ seven Ultra Geyik insanlarla bir ultra yapacağız kısmet olursa. Benim pek güvenim yok hiçbirine artık bu sene. Zaten bütün antrenmanlarımı tek başıma yapıyorum. Ultralarımı da tek başıma yapabilirim. Kendimi hep bu şekilde eğittim. Uzunetap ile likya yolu, birde hiç gitmediğim İda Ultra2 yı gözüme kestirdim senenin geri kalanında. Onlardan da bir fayda olmazsa artık kendine güvenen Ultra Ayakları organize edip net hedeflerle hesap kitap yapmak gerekecek diye düşünüyorum. Çok şeylere tanık olcaksınız bu kutlu davada şimdiden hazırlıklı olun ve asla moralinizi bozmayın ve dahi bir B planınız da olsun benim gibi :slight_smile:

1 Beğeni

Yazmadan duramadım :slight_smile: olağan olmayan olağanüstü durumlarla ilgili. Bakmışsın birgün diyelim olurya cut-off olan bir ultradasın istasyonun birine zaman limitine bir saat filan gibi geldin. Birde bakmışsın toparlanıyorlar gitmek için. O gün o insanlara emanetsin aslında su,gıda,güvenlik açısından bunun için oradalar… Ama senden haberleri yok. Birde geçen sene Uludağ’da zirveye doğru sondan 3. filan tırmanıyorum sakin sakin ayıları dinleyerek :slight_smile: Yukarıdıdan araba ile arama kurtarmacılar geldi karşıma. Saat 18-19:00 arası gibi. Kendi ayarımda gidiyorum zaman limitinde. Bana demezler mi; ''devam edecekmisiniz daha çok yol var zirveye, şimdiden geri dönün isterseniz… Hey Yarabbim! şu sabır sınavına nail olacak ne yaptım diye düşündüm içimden :slight_smile: Beni kurtaracak arama kurtarmacıların, nasıl bir insanla karşı karşıya olduğundan haberi yok çünkü bu konu ile alakalı bir eğitimleri yok. Gideceğim dedim, sabaha kadar da sürse gideceğim bu gece zirvedeki otelime. :slight_smile: Devam ettim aynı şekilde artık dinlemedim ne dediklerini. İkide bipli kelime kullanıp içimden elimdeki batonlara daha da bir asıldım zirveye doğru. Finişe de planladığım gibi zaman limitine 10-15 dk kala vardım sağ salim. Madem ki bu ultra yoluna baş koydun kendini öyle bir eğitki gerektiğinde tek kişilik bir ordu gibi hareket edebilesin. Sırt çantanda her zaman fazladan ağırlık yapsa da senin yolda işine yarayacak şeyler olsun. O gün etkinlik sona erdiğinde keyfini bozacak şeyleri en aza indirmenin tek yolu bu.

5 Beğeni

2021 yılına ertelenmiş…

daha önce erteleme son anda olduğu için bir sürü eleştiri getirilmişti. organizasyonun destek olmak adına iade istemeyen , erteleyen çok insan oldu. yeni iade yönteminde; mart öncesi kayıtlarda %50 iade , sonrası kayıtlarda %80 iade yapılacağı açıklanmış.
kabul zararları var. ellerinde olmayan bir durum. en azından iade oranları aynı tutulsaydı. katılımcıların iyiniyetinin karşılığı bu şekilde olmamalıydı.

2 Beğeni

iyice soğudum ben bu organize tuhaf işlerden bu yıl yaşadıklarımdan sonra. Daha da bir azimle, kararlılıkla, istekle ve zevkle tek başınalı yeni normal ultralar yapacağım.

Bu düşünceler oldukça tanıdık geldi, fakat hiç yoga/meditasyon pratiğim yok… :thinking:

1 Beğeni

Ne şanslısın. Pek çok insan 10 yıl yoga yapsa belki belki o seviyeye ulaşıyor… :pray: