Çukur Taban (High Arch) Problemi - Ayakkabı Önerisi

Merhaba,

10K üzeri koşularım sonrası bileklerimde oluşan ağrılar için ortopediste gittiğimde, taban çukurumun normalden yüksek olduğu, ayağımın koşmaya uygun olmadığı ve koşmayı bırakmamın iyi olacağı yanıtını alıp şoke oldum.

Bu ağrıların Adidas Energy Boost ayakkabı ile koşunca daha çok olduğunu görüp, hafta sonu Saucony Ride 7 aldım kendime. Benzer durumu/deneyimi olan varsa yorum ve önerilerinizi merak ediyorum.

Teşekkürler

2 Beğeni

Aynı sorun bende de vardı. Basit çözüm tam destekli ve high arch takviye eden bir markanın modelini bulmak, runningwarehouse.com da bunların hangisi olduğunu öğrenebilirsin. Ben Asics Kayano ile bunu çözdüm. Eğer çukur daha da fazlaysa direk Outrunner a git, konuyu iyi biliyorlar, extra support Soucony nin bir modelini veriyorlar, kesin çözüm.

1 Beğeni

Saucony’yi Outrunner’ın tavsiyesi ile aldığımı eklemeyi unutmuşum :smile:

Teşekkürler Emre.

Ben high arc için Merrell Bare Access3 kullanıyorum ama bu model minimalist olduğu için koşarken herkese uymayabilir.Özellikle gündelik yaşamımda yorgunluğu ciddi derecede azaltıyor.Diğer ayakkabılarımda kullandığım yöntem için Sorbothone 'un özel tabanlıkları ki yeni ayakkabı almaktan çok daha ucuza geliyor ve high arc için özel pad kullanmak.Şunun gibi high arc pad

Aslında bu rahatsızlığın adı Plantar Fasciitis. Ayak arkı çöktüğü zaman topuk ve ayak ucunu birleştiren tendona aşırı bir yük biner ve burada bir enflamasyon, dolayısı ile şiddetli bir ağrı oluşturur. Minimal ayakkabılar desteksiz olduğu için bu çökmeyi hızlandırır, ilk kilometrelerde anlamazsınız ama birkaç 10 km sonra daha fazla adım atamayacak kadar ağrı olur. Eğer böyle bir anatomik yapınız varsa minimal ayakkabılardan uzak durmak lazım. Yüksek arch desteği verenleri tercih etmek lazım. Yanlış anlamayın sizi haksız çıkartmak gibi bir niyetim asla yok, ama bu rahatsızlık IT band sendromu gibi koşmayı imkansız hale getiren major rahatsızlıklardan biridir.

1 Beğeni

Evet katılıyorum ; ben de henüz minimalist bir ayakkabı ile uzun mesafe koşmaya cesaret edemiyorum ama minimalist model olan Merrell Bare Access3 ler satışta ve teknik değerlendirmelerde medium ve yüksek tabana uygun model olarak değerlendiriliyor.Zaten ayağınıza giyince bunu anlıyorsunuz.

Bendeki durum Plantar Fasciitis den çok Peroneal Tendon problemine benziyor. Ağrıyan ya da sorun yaratan bölüm tabanımda değil, ayak bileğimin dış yan kenarında. Dinlenme ve buz iyi gelmekle birlikte, bir an önce koşmaya çalışıp yeniden sakatlıyorum kendimi.

Sakatlığın nedeni ile ilgili olarak; uzun mesafelerde yere basarken ayak formunu korumakta zorlanılması neticesinde, çukur tabana da bağlı olarak ayak bileğimin normalden fazla rotate etmesinin (over supination) sorun yarattığını düşünüyorum.

Acıbadem Fulya da sporcu sağlığı merkezi var. Çok başarılı, herkese profesyonel sporcuymuşcasına ciddiyetle yaklaşıyorlar. Hiç internet bilgilerinden kendinize teşhis koymaya çalışmayın. Gidin, düzgün bir teşhis ve tedavi görün.

1 Beğeni

Acıbadem Fulya muayenesi sonrasında özel tabanlık tavsiye edildi. High Arch ve Supinasyon için ayağıma uygun tabanlık yaptırdım. Hafta sonu tabanlıkla 8K koştum ve acıdan eser kalmadı. Çok mutluyum.

Geçmiş olsun, adınıza sevindim, insan yeniden doğmuş gibi oluyor

1 Beğeni

İnsan sakatlık veya buna benzer sorunları çözdüğü zaman mutlu oluyor ama,madem bu kadar basit çözümler var; ben bu sıkıntıyı bu kadar zaman da niye çektim diye kendine soruyor.Geçmiş olsun

1 Beğeni

eskı bır gönderı ama bende de çukur taban var bana cok yardımcı oldu bu blgı tşkler

Merhaba ben 10 senedir topuklarimdan ve ayak bileklerimden sürekli şiddetli agri bulunuyor topuklarim gün içinde yurusem bile kopma dercesine geliyor ve ertesi gün ayak bileklerimden agri ve aksama oluyor dokyorlar çukur tavansin diyorlar tabanlik onerdiler ama hic faydasini görmedim son ortopedi doktoru amaliyat gosterdi ama hic mantikli gelmedi bana sizce ne yapmam lazim teskurler [quote=“muzozmen, post:1, topic:622, full:true”]
Merhaba,

10K üzeri koşularım sonrası bileklerimde oluşan ağrılar için ortopediste gittiğimde, taban çukurumun normalden yüksek olduğu, ayağımın koşmaya uygun olmadığı ve koşmayı bırakmamın iyi olacağı yanıtını alıp şoke oldum.

Bu ağrıların Adidas Energy Boost ayakkabı ile koşunca daha çok olduğunu görüp, hafta sonu Saucony Ride 7 aldım kendime. Benzer durumu/deneyimi olan varsa yorum ve önerilerinizi merak ediyorum.

Teşekkürler
[/quote]

Bu konudaki ameliyat bildiğim kadarıyla oldukça zahmetli ve son tercih edilecek çözüm. Özel yapım bir tabanlık denediniz mi? Ayağa uygun yapılan bir tabanlık genellikle sorunu çözüyor.

Hocam öncelikle teşekkür ederim ilginiz icin sadce bir kere özel tabanlik verildi ama sonra tabanliklar kaybolunca uzun bir sure ayaklarim rahat ladi sonradan cikan topuk ve ayak bileklerim deki agi cekilemez oldu siradan tabanliklar kulandim ama hiç faydasini görmedim eyer uyugun gorurseniz sizi ziyaret etmek isterim saygilar

merhaba. cukur taban ve taraklı ayak mevzusundan dolayı hayatımda spor ayakkabısı gibi bir lüks maalesef olmuyor. hatta son donemde normala ayakkabı bile bulamamaya başladım. çukur taban için izmirde podologa gidiyorum ve ayagıma ozel tabanlık kullanıyorum. bahsettiğiniz ağrıların hiç birisi olmuyor. tabi ben koşu yapmıyorum. sadece yürümeyi çok severim. ama dediğim gibi son günlerde normal ayakkabı bulmaaktada zorlanıyorum. sizde sadece cukur taban mı vardı?

merhaba hocam ben ayagıma uygun spor ayakkabısı peşindeyim. sizin olayınıza gelince aynı ağrıları koşu yaapmadıgım halde bende çektim. izmirdeyseniz podolog meehmet çırak tavsiye ederim. önce muayene edip teşhiş koyuyor sonra da ayağınıza uygun tabanlık yapıyorlar. siz de ekstra bir durum yoksa. tabanlıgı sürekli kullanınca ağrı olmuyor. hatta ilk gittiğim ile son muayenem arasında da tabanlık sonrası baya bir düzelme olmuştu. eğer ki çukur ayağınız var iken uygun tabanlık kullanmazsanız kilonunzdan dahaa ağır basarsınız ve uzun vadede de bu çok ciddi bir durum…

1 Beğeni