Yeniden Dönüş, Ağrı ve Yüksek Nabız

Arkadaşlar 2 ay süren sakatlık sürecim sonucunda koşuya 2 haftadır tekrardan başlamış bulunmaktayım.Maalesef,diz kapağımda hafif bir kayma ve menisküs dejenerasyonu ile tendinit problemleri aşırı zorlamadan ötürü baş göstermişti. Dİnlendim,yüzdüm, egzersiz yaptım, fakat çok faydasını görmedim diyebilirim. En son yürü koş programı ile couch to 5k programına başlamaya karar verdim. Koşunca aşırı ağrılarım olmuyor fakat yer yer kendini gösteriyor ve özellikle otururken diz kapağının tam yerine oturmamasından gerek daha acı veriyor. Benim asıl sorum şu. Koşarken hafif tempoda bile olsa ( 8.50 Pace gibi) nabzımın 160 lara çıktığını fark ettim. Bunu düşürmek için ne yapabilirim? Ayrıca aranızda diz kapağı kayması gibi bir sorun yaşayan daha önce olmuş muydu? Diz çevresi kasları güçlendirici hareketleri yap dedi doktor, yapmama rağmen belirgin bir gelişme göremiyorum. Hem nabzı düşürmek hem de diz sorunuyla nasıl başa çıkabileceğimle ilgili yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

1 Beğeni

evet koşamadığım süre boyunca kilo artışı oldu maalesef çünkü hareketlerim çok kısıtlıydı ağrımdan kaynaklı. bir diyetisyene başvuracağım ve dediğinizde çok haklısınız 1kg fazlalık bile eklemlere aşırı yük bindiriyor. Sorun şu ki sabah kahvaltısı dışında çok az karbonhidratla besleniyorum fakat en son kan tahlillerimde üre değerim yüksek çıkmıştı protein fazlalığı kaynaklı diye düşünüyorum. Porsiyonlarımı küçültmem gerek.

Kilo ile sorununuz yoksa diyetisyene gitmeyin. Kilo ile sorununuz varsa diyetisyene kesinlikle gitmeyin.Sürekli kilo vermek, almak, diyet, açlık, sıkmak, baskılamak vs kısır döngüye sokuyor (Obez iseniz ve kilonuz rahatsız ediyorsa size sağlıklı beslenmeyi öğretecek bir uzman, diyetisyen olabilir.9 öğün verip 1000-1300kalori ile vücudun kalori yakmasını tamemen durduran diyetisyen gördüm.Olumsuz bir durumdan genelleme yapmam hatalı. İllaki yararı olan vardır.Ama diyet ile ömür geçmez).Yemek yiyin, mutlulukla keyifle abartmadan , çok geç saate kalmadan, ambajlı aburcubur tarzı şeyleri en aza indirerek, hareketi gün içine yayarak. Kan değerlerinde fazla eksik çıkan şeyleri çekinmeden doktorunuza sorun.Gerektiğinde yeniden tahlil ister ve tatlil öncesinde bazı gıdaları azaltmanızı isteyebilir.
Diziniz iyileşmeden koşmak, bilmiyorum. Koşmanın dize etkisi, baskısı daha farklı.Doktorunuz kuvvetlendirme hareketleri vermiş.İhmal etmeyin.Yürüyüşün zararı yoksa gün içine 2-1-1-2km gibi yayarak yürüyün, açık havadan keyif alın. Koşu illaki gelir, çok üzerinde durup istedikçe stres artabilir. Geçmiş olsun.

2 Beğeni

kilom boyuma göre normal fakat bir koşucu için biraz daha azaltmam gerektiğini düşünüyorum.Bu arada geçen hafta çektirdiğim kontrol mr sonucunda medikal menisküs gösteriyor hornunda grade2 dejenerasyon ve cilt altı ödem mevcut olduğu sonucu çıktı. Menisküsteki dejenerasyonu koşunun ileriye taşıyıp daha sonra yırtık oluşturup oluşturmayacağından dolayı endişeliyim…Ödem için de dahiliye doktoruyla görüşüp vücuttaki değerlerimi kontrol ettireceğim çünkü ödem vakasını geçen kışın sol bacağımda da yaşamıştım…Tuz tüketimim normal değerin üstünde olduğundan kaynaklı sıvı brikimi olabilir.

1 Beğeni

Ben de Ekim’de ayağımı çatlattığımdan beri koşmadım ve artık koşan insan fotoğrafı görünce canım koşmak istiyor. Yavaş yavaş koşmaya başlayacağım ama nabız meselesi beni de düşündürüyor. Düzenli koştuğum dönemde de yüksekti zaten nabzım. Muhtemelen başlayınca da az tempo verince ilk zamanlarımdaki gibi 195’lere çıkar nabzım. :smiley:

kesinlikle bilimsel sınırlar içinde koşmalıyız. yaşınız kaç bilmiyorum fakat benim zone 2 deki nabzım 120-140 arası dolayısıyla her ne kadar çoğu zaman 160-180 arası koşmuş olsam bile bunun ne kadar yanlış olduğunu çok geç anlayabildim çünkü kas yıkımının başladığı anaerobik zoneda uzun bir aralıkta antrenman yapıyordum. size tavsiyem nabız odaklı en az ilk 3 ay koşmanız sonrasında vücut adapte olma sürecini geliştirecektir zaten.

1 Beğeni

O şekilde yapacağım zaten. Koşu yürü başlayıp, düşük tempo koşularla tadını alabileceğim bir saatlik süreye çıkmaya çalışıp koşacağım. Ayağımı çok zorlamak da istemem zaten.
İlk başladığımda takip etme imkanım yoktu. Koşuyordum, sonra durup telefonla ölçüyordum 180 çıkıyordu nabız. Sonra göğüs bandına geçince farkettim ki, uzun süre 195 nabız ile koşuyormuşum. Hissiyat olarak bir sıkıntı yaşatmıyor ama gerek yok o kadar zorlamaya.

1 Beğeni