Yeni başladım I Önerilerinize açığım

Selamlar

Aranıza yeni katıldım. 1 yıldır hafta da en az 4 gün koşuyorum. Kar kış farketmiyor. İlk başladığımda 135 kilo idim . Şimdi 89 kiloyum ve biraz daha düşmek istiyorum.

İlk başlarda hiç araştırma yapmadan bilgisizce koşmaya başladım. Sonra bisikletten dolayı " strava " kullanıyordum. Artık 10k koşulara trail koşularına bakmaya başladım .

Nabız ölçmüyorum okuduğum kadarıyla, konuşamayacak düzeye gelirsem yavaşlıyorum.

Kafama takılan bir soru var. Stravaya göre ortalama hızım 7.6 - 5.5 arası değişiyor. Çok düşük geldi bana.

İnterval 2 km’lik antremanlar da yaptım. Yavaş mı koşuyorum acaba . Hayalim maraton koşmak. Nabız ölçmek için bir ekipmanım yok.

Önerilerinize açığım .

Teşekkürler

7 Beğeni

Samet öncelikle hoş geldin…
45 kilo vermen çok büyük başarı,
Tebrikler…
Buda maraton kosabilecek kararı verip ve kararlığı
gösterebileceğine kanaat getiriyor…
Maraton koşmak bütün hayatına değer katıcak ve değiştirecektir…
Amacın sadece bitirmek ise zaman,hızlanma konularına odaklanma derim…
Bu benim fikrim,
Zamanı gelince belli bir koşu altyapısı oluşturdun mu,
Hız- zaman sorularına kendi vücudunun cevaplarını kendi doğrularını bulacaksın…
Acele etme…!

Çok teşekkürler .

İlk önce 10k koşmayı hedefliyorum . Bitirmek amacım diğer şekilde kendime pek güvenmiyorum.

Maraton koşmak oldukça zor ve güç isteyen bir olay sanırım çok fazla yazı okuyup bir şeyler izliyorum.

Aslında verdiğiniz kiloları ve 1 yıldır yaptığınız antrenmanları göze alırsanız rahatlıkla 10k koşabilirsiniz. Bence 10k’yı koşabileceğiniz tempoyu bulmanız önemli. Bilimsel bir kaç metod var ama ben çıkıp sadece koşmayı denemiştim ilk 1-2 defasında son km’ler çok zor geçmişti. Önemli olan mesafeyi bitirmek ise başka, mesafeyi belirli bir zamanın altında bitirmek ise başka bir şey konuşmak lazım. Bence bir çıkıp rahat bir tempoda “sizin de dediğiniz gibi konuşabilecek şekilde” bir 10k deneyin. daha sonra bunu 3-5 dk daha aşağıya çekmek için gerekli antrenmanları yaparsınız.

3 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Deneyeceğim bugün . Yapabileceğime inanıyorum açıkçası ama psikolojik etmenler sorun yaratabiliyor .

piskoloji kısmını,
barkley maratonu belgeseli, marathon filmi (güney kore filmi)
-koşmak için-, -ultra kitap- (aykut abinin) ve -koşmasaydım yazamazdım- kitapları… (unuttuklarım da var)
Bunlara bir göz atarsan bence mental olarak seni hazırlayabilirler:))

3 Beğeni

Ben de kilo vermek için koşu ile tanışıp onu seven birisi olarak şunu söyleyebilirim ; aslında fark etmeden hızın ve süren artıyor ama seni tatmin etme düzeyi azalıyor . İlk koşmaya başladığımda koşu bandı güvenlik ipini bağlayıp 7 veya 8 km/s hızlarda koşuyordum ve bana gayet hızlı geliyordu ,bu hızda yürüyebilen insanlar var. Bir çok yerde 6 pace, hız ve yavaşlık arasında bir seviye gibi duruyor ama yine de çok göreceli . 6 pace bir saatte 10km yaparken 5 pace 12km yapıyor ama hazır değilken 5 pace ile bir saat koşmak çok zor olabilir belki de mümkün olamaz. Bir çok koşucu bu hızları küçümseyebilir ama elit atletler maratonu 20km/s saat hızla koşuyorlar ki bizim rakamlar anlamsız oluyor iyice. Kısacası çalışın keyfini sürün , rakamlara da bakın gelişimi takip edin ama çokta dert etmeyin.
İlk maratonu hızlı koşmayın ki sonrasında daha iyi dereceleriniz olsun.

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Bakacağım

Jean Echenoz-Koşmak kitabını da listeye ekleyebilirsiniz. Keyifli okumalar olsun. :slight_smile:

1 Beğeni