Yarı Maraton ve Maraton için Çanta Tavsiyesi

Merhabalar

Hafta sonu İzmir Yarı Maratonuna katılmak istiyorum. Daha sonra da hedef uıl sonunda maraton koşabilmek. Bunlar için bir çanta düşünüyorum sanıyorum biraz fazla da su tüketiyorum. Ne tavsiye edersiniz?

Benim gözüme iki tane çanta ilişti

North Face Enduro 13
Raidlight Olmo 12

Daha önce hiç bir yarışa katılmamış hatta 3 ay önceye kadar hiç bir koşu tecrübesi olmayan biri olduğuman kafama takılan şey bu çantalar bu tip yarışlar için çok mu abartı olur? Daha çok ultra için mi üretilmişler?

genelde yarı maraton gibi koşular için çanta gerekli değil, hatta pek kullanılmıyor. Zira yarımaratonlar yol koşusu kategorisinde, zorunlu malzeme gereksinimi yok ve istasyonlarda su bulunur. Ancak ben ilk seferinde maratona çanta ile katıldım, bu da pek nadir oluyor. Yedek tshirt, ek gıda/sporcu içeceği gibi kaygıların var ise psikolojik olarak rahatlatır aslına bakarsan kullanmana çok da gerek yoktur. Zira sonraki maratonlarda kullanmadım. Belki başlangıç itibari ile yarı maraton için ufak bir bel çantası (500 ml sulukta bulundurabildiğin) düşünebilirsin. Ama hedefin ileride ultra maraton koşmak ise, belirttiğin çantalar evet iyi modeller… Utra maratonlar hem mesafe olarak, hem geçen zaman olarak uzun ve zorunlu malzemeler var ve yol koşusu olmayıp rotadan sapma riskleri de var bu nedenle çanta mutlaka olmalı.

Merhaba,
Söz konuşu yarışlarda bir su çantasına ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum. 9 eylül yarı maratonunda su istasyonu aralıkları şu şekilde olacak şeklinde belirtilmiş:

SU İSTASYONLARI :

Su istasyonları : 5-10-15-20. km’ lerde.

Sünger İstasyonları : 7,5-12,5-17,5 km.'lerde bulundurulacaktır.

Ultra için çanta almanız gerekiyor. Raidlight ürünlerini daha çok beğeniyorum.

1 Beğeni

Raidlight Türkiye distribütörüyüz. Uzun mesafe koşularında ve dağ maratonlarında her türlü ürünler hakkında bana yazabilirsiniz. info@kosuyorum.net

sevgiler
EMRE TOK