Yarı maraton için tavsiyeleriniz ?

Merhaba, Önümüzde ki hafta sonu Adana 5 ocak koşusunda yarı maraton için kayıt oldum. Şu an ortalama 10k’ yı çok rahat bitirebiliyorum. 51 dk 10k rekorum. Benim 20K için son iki hafta içerisinde neler yapmam gerekiyor. Şu an ortalama 8 aydır ayda 50-60 km koşu yapıyorum. 11 km üzerini denemedim. Fakat 10 km bitirdiğimde enerjimin yerinde olduğunu hissediyorum.

ilk hafta başı 16 km koş hafta sonu 18 km yi zorla son hafta relaks koş derim.

Bence kalan süre içinde uzun bir mesafe koşma.Belki bu hafta sonu bir 10km olabilir.Son hafta zaten 2 yada 3 tane kısa antreman yapıp aktif dinlenecek ve besleneceksin.İlk 3-4 gün karbonhidrat kalan 2-3 gün protein ağırlıklı.Öncelikle keyifle yarışı bitirmek üzere kendine 1:50 ile 2:00 arasında bir süre hedefi koyman akıllıca olur.yarışın 15-16. km’lerinde kendini tartarsın; iyi durumdaysan temponu arttırırsın.Üniversite yolunun uzun hafif bir yokuş ve Regulatör Köprü geçişinin yıpratıcı olduğunu hesaba kat.Yarışta beraber koşarız belki ,şimdiden başarılar!

Dün düz parkur ve yumuşak zeminde 15 km’ yi son km’sini tempo artırarak rahat tamamladım. Bana bu koşu güven verdi. Sonrasında çikolatalı süt içtim. Aslında 21 km ’ yi tamamlayabilirdim fakat enerjimi tüketmek istemedim. Tempo olarak 15 km’ yi 1 saat 23 dakika da tamamladım. Sanırım parkuru ve zemini düşündüğümde bir tık daha yavaş koşmam gerekecek. Çünkü ilk 20 km koşum olacak :smile:

1 Beğeni

Tebrikler oldukça hızlı koşmuşsunuz 21 kyı rahat koşarsınız endişe etmeyin sadece temponuzu kontrol altında tutun .Yarış psikolojisiyle hızlı koşarsanız son km lerde sorun yaşamayın.

1 Beğeni

Bence artık mesafe artırmak için çok geç yarışa normalden çok yavaş başlayıp ilk yarıyı 1 saatin üstünde geçersen 75 dk gibi ikinci bölüme enerjin yeter ve ilk 21k nı yarışta tamamlamış olursun başarılar.