Vodafone İstanbul Maratonu

İstanbul Maratonunu daha önce koşmuş arkadaşlar bize tecrübelerini aktarabilirler mi? Özellikle ilk kez maraton koşacaklara… :smile:

2 Beğeni

Başarılar diliyorum seasonedrunner. Ben de maraton koştuktan sonra hele de ilk kez koştuktan sonra insan ne durumda oluyor onu merak ediyorum. Maraton koştuktan sonraki gün gezmeye başlayabilir miyim acaba? İnsanlar otel odalarında bacaklarında buz torbaları fotoğraflar paylaşınca merak ettim sonrasını.

1 Beğeni

Buna genelde “heyecanlanmayin, hizli baslamayin” tarzi cevaplar verilir. Iyi de insan ilk maratonda heyecanlanmayip ne zaman heyecanlanacak? Panik atak seviyesine gelecek kadar heyecanlanmayin yeter, kontrollu heyecan cok sorun yaratmaz. Ne kadar kendinizi tutsaniz da kopru uzerinde kalabalikla kosarak baslamak adrenalini yukseltip sizi hizli goturecektir. Cok abartmadiginiz surece bu da ilk maratonun ve ogrenme egrisinin bir parcasi.

Yaklasik bir sure hedefi olmasi iyidir ama hedefler sasabilir, onemli olanin bitirmek oldugunu unutmamak gerekir. Ilk maratonda biraz yavas bitirmek de kotu bir sey degildir, sonrakilerde isiniz cok zorlasmasin :smile: 27’deki donusten sonra yagmur ve karsidan sert ruzgar da olursa islerin zor olacagina hazirlanin ama devam ettiginiz surece yaris bitecek.

Bir zamanlar soyle bir sey yazmistim, ise yarayabilir.
Ilk Maraton Icin Son Dakika Tavsiyeleri

Ciddi sakalik olmadigi surece niye olmasin, zaten toparlanma ve tamirat icin kan dolasimini arttiracak darbesiz aktiviteler iyidir. Yuruyusunuz biraz farkli olabilir tabii ama bu da oyunun bir parcasi… :smile:

6 Beğeni

Kapadokyanın ertesi günü üzerinde koşu poları olan 50 yaşlarda birisini gördüm. North face standının karşısındaki dükkanların yanında aşağıya inen merdivenlere geldi ve inmeye başladı. İlk basamaklardan inerken canı çok yanıyordu benim gibi her yeri et kesmiş :slight_smile: Sonra yan yan inmeye başladı baktı yine acıyor en son ters dönüp inmeye başladı. Tabi kendisi ve çevresindekiler bayağı bir gülmeye başaldılar. Hem keyifli hemde acılı bir andı :slight_smile:

2 Beğeni

Kıyafet konusunda kararsızım. Şort- tişört / tayt-uzun kollu t-shirt arasında gidip geliyorum. Özellikle yavaş koşacağım düşünülürse.

Kapadokyayı zaman sınırı içinde bitiremedim. Sürem 6 saat 55 dk. Son 13 kilometreyi neredeyse tamamen yürüdüm çünkü zaman sınırına yetişemeyeceğimi anladım. Fakat sonrasında hemen hemen hiç sıkıntı çekmedim. Forumda bir yerde magnorm kullanımı hakkında bir şey okumuştum onu kullandım ve bence çok faydasını gördüm. Yarıştan iki hafta önce her gün içmeye başladım. Yarış sabahı da içtim. O güne mahsus o gece de içip yattım. Yatmadan bir de majezik içtim ve bacaklarıma vicks sürdüm. Ertesi sabah erkenden kalktım ve şehri gitmeden sabah sabah yürüyerek şöyle bir dolaştım. Döndükten sonra şikayet diyebileceğim tek şey merdiven inerken çektiğim bir miktar sıkıntıydı.

1 Beğeni

Kapadokya sonrası benim recovery imde oldukça çabuk oldu. Yarış sonrası 3. günde tek ağrıyan yerim tahta köprüde düştüğümde çarptığım kalçamdı, o da sorunsuz düzeldi. Tek korkum yarış sırasında elektrolit kaybı. Türkiye de elektrolit tabletleri veya tuz tabletleri bulamadım maalesef.

Tecrübeleriniz benim için altın değerinde.Çok teşekkürler.

Eczanelerde suda eriyen minarel ve vitamin tabletleri bolca var.Suda eriyenler çok çabuk kana karışır.Bir çok marka gördüm .Ancak mutlaka antrenman da denemek lazım

1 Beğeni

Merhaba
Pazar günü ikinci maratonumu deneyeceğim. İlk maratonumu bitirdiğimde ikincisi ne Zaman diye sormuştum. Çok güzel bir deneyim. İstanbul maratonunu. En zor yeri son 2 km içindeki dik yokuşu. Oraya mutlaka enerji saklamak gerek. Benim gerçek duvarım orası olmuştu. Saraçhane yokuşu ortalarda olduğu işin zaten enerjiniz oluyor. Normal tempodan 20-30 saniye yavaşlarsanız rahat çıkılır. Benim taktiğim başladığım hızla bitirmek ve hızlı başlamamak oldu. Son ertesi günden çok korkmayın. Yarış birtikden sonra ben eve toplu taşıma ile dönmüştüm. Zaten hemen durmak veya yarmak iti değil. Uzun antrenmanlarında sonra harekete devam etmenin çok işe yaradığını gördüm.
Bol şans. Durmak yok:)))

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Pazar gününü heyecanlı bir şekilde bekliyorum. Havada çok kötü olmayacakmış gibi :smile:

Pazar sabahı Bostancı tarafından koşu başlangıcının olacağı bölgeye nasıl gidebilirim ? Otobüs kalkacak mıdır acaba koşucular için ?

Bildiğim kadarıyla Sultanahmet ve Taksim’den otobüsler kalkmakta, diğer toplu taşıma ise koşuculara ücretsiz…

5 gün sonra 2016 maratonu koşulacak, http://www.istanbulmarathon.org/ sitesinden bakınca maraton fuarı Aslı Çakır salonunda diyor. Tüm köprü ve üstgeçitlere asılan pankartlarda İstanbulun en spor fuarı diye tanıtım yapıp Sinan Erdem salonunda olduğunu yazmışlar. http://www.istanbulmarathon.org/ sitesinde bir çok link çalışmıyor. 38. si yapılacak bir yarışta bu özensizlikler hiç hoş değil.
Benim de koşacağım 42 km lik maratonun özellikle sahil yolu kısmı nasıl geçilecek bunu da merak ediyorum, yıl sonunda açılacak olan tüp geçit çalışmaları nedeniyle sahil yolunun tamamı neredeyse şantiye alanı gibi.

Sinan Erdem salonu ile Aslı Çakır Alptekin Salonları yan yana.

Salonlar yanyana olsa bile doğrusu ne ise onu yazmak zor olmamalı sanırım.
Bu arada Aslı Çakır salonunda bildiğiniz gibi atletizm pisti var ve içeride müsabaka olmadığı zamanlarda halka da açık bir salon. Bende haftada 2-3 gün burayı kullanıyordum. 17 Ekim günü salonu 30 kasım a kadar halka kapattılar, sebebi de maraton fuarına hazırlık. Orada her gün yüzlerce cocuk antreman yapıyordu. 3 günlük fuar için tüm atletizm pistini söküp fuar sonrası tekrar pisti hazırlamak ve salonu neredeyse 1.5 ay kullanıma kapatmak nasıl bir mantık anlamamıştım. Bugün geldiğimiz noktada fuarın nerede yapılacağı belli değil. Bilboardlarda yazıldığı gibi Sinan Erdemde olacak ise Aslı Çakıra girişi neden kapattılar ki. Ülkede spora verilen önem bu işte.

İletişim linki sanırım çalışıyor:
http://www.istanbulmarathon.org/İletİşİm/İletişim-bilgileri/

Zafer bey her iki salonda fuar için kullanılacak ,iki salon birbirine bir tunelle birleştirilecek bir tarafta satış yapılacak standlar olurken diger tarafta numara dağıtımı, STK ve gelecek zamanlarda yapılacak maratonların standları olacak. Tek bir salon da sıkışıklık olmaması için bu şekilde yaptıklarını düşünüyorum.

Pazar günü koşan herkesi gönülden tebrik ediyorum. Maraton, 15 K ve 10 K’da toplam kaç koşucu vardı? Kaçı yabancıydı? Bu veriyi bilen var mı acaba? Resmi sonuçları internet sitesinden görebiliyoruz. Ancak tüm veriyi değil sadece kendi sonuçlarmızı görebilmekteyiz.

cuma günü tüm sonuçlar resmi internet sitesinde liste halinde açıklanacak.
ayrıca yarış fotoğraflarına Barış Gider, Serap Bildik ve Sevda Kündü’nün facebook sayfalarından ulaşabiliyor. daha başka fotoğraf çekenler de vardı ama onları bilmiyorum. Kendilerine çok teşekkür ederiz.

1 Beğeni