Vegan beslenme ve koşu

merhabalar.

6 senedir vejetaryen 4 aydır da vegan besleniyorum. Yaklaşık 1.5 seneden fazladır da koşuyorum. en fazla 21.1 km ile yarı maraton koştum. yaşım 37 ve performansım fena değil. son zamanlarda ortalama pace’im 4:30 un altında.10 km rekorum 43:55…

vegan olarak beslenmeme dikkat ettiğimi söyleyebilirim ama yine de uzun süre vegan olup spor yapan birilerinden tavsiye ve bilgi almak isterim.

Vegan bir koşucu nasıl beslenmeli?

1 Beğeni

Bence pace’nize bakılırsa aynen devam edin hatta bizde başlayalım :slight_smile:.

3 Beğeni

tavsiye ederim :): bir zamanlar 4:30 un altını göremem diyordum en son 4:21 pace ile 5k koştum dün. Ama dikkatli beslenmek gerek. korkunç bir dikkat gerekmiyor ama :slight_smile:

1 Beğeni

Ben çok uzun süredir vejetaryen besleniyorum. Hız konusunda da dayanıklılık konusunda da sıkıntım yok. Hatta kendimi çok daha rahat hissediyorum. Vücudum zor sindirilen besinlerle mücadele etmekten kurtulmuş gibi geliyor (tabii daha önceden nasıldı şimdi hiç anımsamıyorum ama geçiş yaptığım dönemde bu rahatlamayı daha net yaşadığımı hatırlıyorum) Vegan beslenmeye geçmeyi uzun süredir düşünüyorum ama kefir, yumurta ve peynir olmadan nasıl yaparım bir türlü bulamadım. Öte yandan özellikle öğle yemeklerini dışarıda yemek zorunda olan biri için bu ülkede veganlık çok çok zor.

5 Beğeni

Merhaba, İngilizce okuma imkanınız varsa ünlü ultra maraton koşucusu Scott Jurek’in blogunu inceleyebilir ve bulabilirseniz Eat & Run kitabını okuyabilirsiniz. Ayrıca Aykut Çelikbaş’ın Jurek’in Eat & Run kitabı ile ilgili yazdıklarını okuyabilirsiniz.

3 Beğeni

Merhaba

Vegan ya da başka beslenme şekiilleri fark etmez almanız gerekenleri alın yeter. Beslenmeden bağımsız söylüyorum, daha hızlı koşabilirsiniz.

Mesela ne kadar protein alıyorsunuz? https://www.youtube.com/watch?v=aJgYticfxnQ&t=5s
Ne kadar lif, ne kadar karb? Ve bunları kenara koyun, ne kadar mikroları tamamlıyorsunuz?

2 Beğeni

Bu video çok faydalı oldu. Teşekkür ederim.

1 Beğeni

Beslenmeniz bana çok yakın geldi.Kefir ve benzeri gıdaları bende severim.Özellikle Kefir 5/6yıldır kendim yapar ve sürekli içerim.Fakat bir soru aklımda kalır. Bu süt ürünleri laktat seviyesini artırmaz mı acaba? Diyetisyenden aldığım cevap: her bünyeye göre değişir,alışkanlık varsa sorun da olmaz ''biçimindeydi…Yinede tereddüt taşıyorum…Bu konuda deneysel görüşlere ihtiyaç duyuyorum…

Ben süt içmeden yaşayamam diyorum koşulardan sonra açlığımı ancak süt gideriyor. Yorgunluk yapar diyorlar bunu test etmek için 1 ay sütü ve kefir ayran gibi ürünleri kestim bana pozitif bir getirisi olmadığı gibi dahada güçten düştüğümü hissettim. Belkide eskiden beri çok içtiğim için bana negatif etkisi yoktur günde 1//2 litreden fazla içiyorum… Birde ultra maratonlarda canım deli gibi kefir çekiyor içinde bana iyi gelen ne varsa artık bilmiyorum kefiride çok severek tüketiyorum. Saygılar.

2 Beğeni

En iyi dereceleri vegan beslenirken aldım. Ilk yarı maraton mesafemi haziran ayında 1.44 ile yaptım. En hızlı 5k (4.15 ) 10k ( 4.20 ) paceleri de aynı şekilde. Vegan ve çeşitli besleniyorum. Tavsiye ederim.

Biliyorsunuz ,kefir gibi olan bazı içeceklerin keyif verici özellikleri olabiliyor…:slight_smile: Bende kefiri çok tüketiyorum. Bu sayfada sorgulamaya açtım…Sanki kişiye özel bir durum oluyor…Sağlık
lı olduğu çok daha kesin her hal de… (sadece kilo aldırmasıile ilgili tereddütüm var ) Aksi ıspatlana kadar içmeye devam…

1 Beğeni

Merhaba,

Veganlık konusu benim de dikkatimi çekti. Temel besin kaynağı hayvansal protein olan , her öğün bu şekilde beslenen birisi olarak bir deneme yapacağım. 3 ay kademeli olarak hayvansal proteini azaltmayı hedefliyorum. Mart ayında Efes Utra öncesi 45 günlük katı bir vegan diyeti yapacağım. En uzun koşum 2 kez CST 38 km. Efes Ultra 'da ilk ultra mesafimi 55k koşmayı planlıyorum. Sonuçları paylaşırım. The Game Changers adlı bir belgesel izledim ve bu fikir oluştu. Şehir efsanesi mi , yoksa gerçekten işe yarayacak mı paylaşırım. Saygılar.

2 Beğeni

Vegan ultra kosucu arkadasimin gunluk videolar koydugu bir Youtube kanali var. Belki ilgili videolar bulabilirsiniz:

1 Beğeni