Uzun mesafe yarışları sonrası aşırı üşüme ve ateş

Uzun mesafeleri denemeye başladıktan sonra zamanla şiddeti azalmış olmakla beraber ortam ısısına ve benim kıyafetime bağlı olmayan aşırı üşüme ve buna bağlı finiş sonrası hiçbir şekilde uyuyamama sorunu yaşıyorum. Üşümeye yüksek ateş eşlik ediyor. Yatana kadar hiçbir sorun yokken başlayan bu durum sabahın oluşuyla bir anda düzeliveriyor. Aspirin ve türevleri de bir işe yaramıyor (en azından bende). Kapadokya haftasonunda başka koşucuların da benzer üşüme ve ateş sorunları yaşadıklarını öğrendim. Magnezyum ve Aspirin gibi çözümler geldi. Daha tecrübeli arkadaşlarımda durum nedir, sizde de varsa nasıl başediyorsunuz?

1 Beğeni

Atesin derecesine bagli olmakla beraber yarislardan ve uzun kosulardan sonra usume bende de dahil olmak üzere koşanlarda oldukca sik gorulen bir durum. Sonucta kosarken vucut cok isi uretirken, kosma durunca hizli sekilde kaybetmeye basliyor. Ben genelde sicak bir dus sonrasinda kafayi ve ayaklari belli bir sure sicak tutup kalin giyinmeye veya yatiyorsam ustumu iyice ortmeye calisiyorum. Bu sekilde yarım saat veya 1 saat durunca vücut ısıyı regüle edebiliyor. İkincisi de yaristan sonra corba, cay gibi sicak bir seyler icip, mumkunse gercek bir yemek. Yemek yiyemeden yatinca da usume artiyor.

Uyuyamama sorunu da normal. Vucut saatler boyunca yuksek devirde calistiktan sonra hemen normale donemiyor. Genelde ilk yorgunlukla birkac saat sizdiktan sonra, sabaha kadar geri kalan saatler ara ara dalarak ama sık sık uyanarak gecer. Bunun bir sebebi de ağrılarla ilgili. Belki ağrı kesici işe yarayabilir ama ilk geceden sonra işler normale döndüğü için ben gerek görmüyorum, o konuda bir şey diyemem.

5 Beğeni

Yarış sonrası ben elektrolit tablet alıyorum.Usume kısmını çoğu kez hallediyor.Uykuya henüz çözüm bulamadım

2 Beğeni

Ben de çok uzun yarışlardan sonra üşümeye ve tir tir titremeye başlıyorum çoğu zaman. Çözümü Aykut çok güzel anlatmış. Benim de çözümlerim benzer, sıcak ve gerçek bir yemek, sıcak duş ve hemen yorganın altına (kafa dahil) girip dinlenmek. Bu üçlü hep işe yarıyor. Bulunduğun koşullara göre hepsini veya bazılarını yapmak lazım. Üçü de imkansızsa sıcak bir içecek ve kuru kıyafetlerle sıcak bir ortamda beklemek olabilir.

3 Beğeni

Üşüme olayını bende yaşıyorum 2 gün kadarda uykuya dalamama dalsam bile kuş uykusu şeklinde oluyor.Ayrıca hep ayağımın kayıp yuvarlandığım teknik parkurlar kabusum oluyor.

1 Beğeni

Uzun koşulardan sonra tansiyonunuzu ölçtürdünüz mü? Konunun uzmanı değilim ama belki dehidrasyon ve ona bağlı olarak düşük tansiyonun etkilerini görüyor olabilirsiniz. Aykut’un söylediği hızlı ısı kaybetme durumu burada vücudun yüzey alanına bağlanmış (uzun mesafe ile kısıtlı değil). Yazının başlığı Running and thermoregulation: the post-run “shivers”, isterseniz bir bakın.

4 Beğeni

Uzun süreli yarışlar öncesi , yarış sırası ve sonrası beslenme nasıl olmalı? Bilgi verebilecek var mıdır ?
Bol karbonhidratlı besinleri yarış öncesi tüketmeliyiz diye biliyorum, yarış sırasında ise sindirimi kolay ve kana çabuk karışan gıdalar ve yarış sonrası ise tüm depoları doldurmak için basit şekerler ile takviye yapılabilir . En önemlisi yarış sırasında beslenme nasıl olmalı ve yanlışlarım varsa nelere dikkat etmeliyiz.