UTMB 2022 Parkurlar, Tecrübe, Ulaşım ve Konaklama

Merhabalar, bu sene yapılacak UTMB Mont Blanc 24-28 Ağustos tarihli yarışlardan TDS parkurunda yarışmak için kayıt yaptırdım.
Baktığımda ülkemizden katılan sayısı bayağı var. Buradan hem organize olmak hem bilgi alışverişinde bulunmak maksatlı konuyu açmak istedim, şimdiden teşekkürler.

10 Beğeni

Selam,

2015’de TDS koşmuştum. Gerçi şimdiki parkur daha uzun ve daha fazla tırmanış içeriyor. PTL’yi bir kenara bırakırsak tüm parkurlar içerisinde en teknik olanı. Oldukça zorlu bir yarış bekliyor sizi. St Maurice’den başlayan tırmanış çok fena. 5.5, 6 Km içerisinde yaklaşık 1200mt irtifa kazanımı var :see_no_evil: şimdiden kolaylıklar dilerim. Sonrasında meşhur Passeur de prolognan var. Burası geçen sene kazanın olduğu geçit. Çok dikkatli olmanız gerekli. Burayı mümkünse gündüz geçmek lazım ama yeni start saati ile bu pek mümkün değil sanırım. Baton kullanacaksınız burada mutlaka batonları kaldırıp iki elinizi kullanın. Zor ama şahane bir parkur. Ayakkabı seçimi önemli. Çünkü bir hayli taşlık, kayalık zemin üzerinde koşacaksınız. Parkur ile ilgili ilk aklıma gelenler bunlar.

Ulaşım için en uygun seçenek önce uçakla Cenevre. Sonrasında ya araba kiralayarak ya da otobüsle Chamonix. Havaalanından kiralama yapabilirsiniz. Farklı otobüs firmaları var. En meşhuru. Alpy Bus. Önceden rezervasyon yapmak önemli.

Geneva transfers to Chamonix, Morzine & Verbier - www.alpybus.com

Daha önce 2 kere Chamonix’de konakladım. Fakat artık Chamonix çok pahalı. Bu sefer Argentiere’den bir ev kiraladım. Chamonix merkeze 9 km. Otobüs ya da trenle Chaomix’e erişim imkanı var. Aileniz ile ya da bir kaç arkadaş gidecekseniz mutfaklı ev kiralamak en ekonomik çözüm.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Chamonix’de görüşürüz :grinning:

9 Beğeni

Teşekkürler değerli bilgilendirmeler için :blush::clap:

UTMB organizasyonu içinde sadece PTL’yi koştum.
O yüzden TDS özelinde bir yorum yapamam.

Konaklama için en uygun çözüm şehrin üst taraflarında kalan pansiyonlar oluyor.
Ulaşım için en ekonomik çözüm; 2 veya 3 arkadaş ile bir otomobile atlayıp karayolu ile gitmek oluyor.
Sınır kapısından Chamonix’e yaklaşık 25 saatte varmıştık.

5 Beğeni

Herkese Merhaba,

Böyle bir başlık açıldığını görünce, bu organizasyonla ilgili aklıma gelenleri yazarak naçizane katkıda bulunmak istedim (Özellikle TDS ve UTMB koşacaklar için; tabii ki OCC ve CCC koşacaklar da faydalanabilir)

Hazırlık: Eminim herkes fiziksel anlamda gereken hazırlığı yapacaktır. Bu konuda tek tavsiyem gün içinde mümkün olduğunca ayakta geçireceğiniz (antrenman dışında) zamanı arttırmaya çalışın. Ultramaratonlarda zihinsel hazırlığın da bu mesafeler/süreler için gerekli olduğunu düşünenlerdenim. 2018’deki UTMB’yi gerçek anlamda koşmadan aylar önce, yarışı zihnimde her an gözümün önündeki haritaya bakarak etap etap koşmuştum. Canlandırma tekniğinin benim özelimde her zaman faydasını gördüm. Bunun dışında nefes egzersizleri, yoga, meditasyon, mantralar, müzik vb. gibi birçok farklı yöntemin de fayda sağlayacağına inanıyorum. Bazı koşucular tercih etmese de, o yarışı daha önce koşmuş olan koşucuların blogları, videoları da bence çok faydalı.

Ulaşım: @okmali nin de belirttiği gibi Cenevre’ye uçuş ve oradan Chamonix’ye Alpybus ile (servis minibüsü tarzı araçlarla) gidiş en pratik yöntem gibi gözüküyor. Alpybus rezervasyonunu internet üzerinden yapabilirsiniz. Bir diğer bilindik marka olan Mountaindropoffs da aynı hizmeti veriyor; ben her seferinde Alpybus kullandım. Bir keresinde de Milano’dan otobüsle Chamonix’ye geçmiştim; 3 saate yakın bir yolculuk.

Konaklama: Her seferinde Chamonix’de kaldığımdan civardaki kasabalar hakkında yorum yapamayacağım. Maliyet azaltmak için merkeze yakın Airbnb, diğer koşucularla ev paylaşımı, hostel vb. denenebilir.

Ulaşım ve konaklamayı en kısa sürede çözmek genelde avantajlı oluyor. Bazen havayolları organizasyon tarihine yakın kampanyalar da yapabiliyorlar ama haliyle bunun da riski var (ya yapmazlarsa).

Vize ihtiyacınız varsa kesinlikle son dakikaya bırakmayın. Uçacağınız havayolunun, giriş yapacağınız ülkenin ve organizasyonun Covid uygulamalarını yakından takip edin.

Yarış öncesi: Mecburi malzemeleri, sıcak hava ve soğuk hava kitlerini (internet sitesindeki standartlara uygun olarak ve mümkünse yedekleriyle) yanınıza aldığınızdan emin olun (kayıt sırasında ve yarış sırasında kontrol olacaktır). Chamonix’ye gitmeden birkaç hafta önce yarışta üzerinizde ne olacaksa, bunlarla test koşusu yapın. Hoşunuza gitmeyen bir durum olursa değişiklik yapma süreniz olsun. İster sivil ister yarış için olsun, kullanacağınız malzemelerde ikilem yaşadığınız her malzemeyi yanınıza alın. (Chamonix’de ‘ah keşke’ durumu yaşamamak için) Internet sitesinde tavsiye edilen malzemeleri de (other recommended equipment) gözden geçirin. Baton mecburi olmamakla birlikte, bir batonsever olarak özellikle TDS ve UTMB için kesinlikle tavsiye ediyorum. (Bu parkurlardaki elitlerin de neredeyse tamamı kullanıyor) Baton kullanacaksanız, starttan finişe dek yanınızda taşımak zorunda olduğunuzu unutmayın. Baton kullanma konusunda tecrübeniz yoksa ve kullanmak istiyorsanız, baton antrenmanlarını ihmal etmeyin. Batonları doğru kullanmak size büyük fayda sağlayabileceği gibi, yanlış kullanmak da sıkıntı yaratacaktır. Sevdiğiniz şarkıları dinleyebileceğiniz bir müzik sistemi 30. saatte yeniden doğmanızı sağlayabilir.

Drop Bag (bırakma çantası): Bu çantaya yarışta kullandığınız malzemelerin yedeklerinden ne kadar çok koyabilirseniz koyun. Ek olarak, havlu ve sizi motive edecek ödül besinleri de faydalı olacaktır.

Yarış sırası: Daha önce bu organizasyonda koşmadıysanız çoğu zaman harika manzaralar içinde koşacağınızı söyleyebilirim. Alplerin muhteşem köy ve kasabalarından geçeceksiniz. En az 2 ülkeyi arşınlayacak ve yerel halkın müthiş desteğine tanıklık edeceksiniz. Kısaca ‘her anın keyfini çıkarın’. Kontrolünüzde olmayan (hava, rota değişikliği vb.) şeyleri de dert etmeyin. Kendi kontrolünüzde olan şeyler size hedefe ulaştıracaktır.

Uyku: Eğer elit değilseniz, hem TDS hem UTMB koşacak olanların parkurda 2 gece geçireceği kesin gibi. Özellikle 2.gece zihninizin size oynayabileceği oyunlar (halüsinasyonlar, objelerin canlanması vb.) sizi korkutmasın/şaşırtmasın. Sıvı alımı ve beslenme bu dönemi atlatmanıza yardımcı olabilir. Dayanılmaz boyutta bir uykusuzluk söz konusuysa ve zaman limitleri açısından güvendeyseniz, ilk CP’de 20-25 dakikalık bir şekerleme (power nap) çok büyük ihtimal sizi kendinize getirecektir. Telefonun alarmını kurmayı unutmayın.

Her çıkışın bir inişi, her gecenin bir sabahı vardır.

Koşacak herkese başarılar!

23 Beğeni

@yekta2242 şimdiden keyifli antrenmanlar ve bol şans! Ben de UTMB ve PTL maceraları sonrası TDS’i deneceyeceğim. Bu sene bir ayrı heyecanlıyım, koştuktan sonra UTMB yarışının startını ve finişini izleyebileceğim nihayet :joy:; senelerce hep bu parkuru seçiyordum (PTL yılı hariç).

Arkadaşlar çok güzel bilgileri paylaştılar, ellerinize sağlık. Ben de senelerce Cenevre’ye uçtum ama bu sefer Milano’ya gidip, oradan otobüsle Chamonix’e geçeceğim. Bileti bir hafta önce aldım, Cenevre’den neredeyse 3 kat daha ucuzdu. Araştırdığıma göre Milano’dan epey uygun fiyata otobüsler var.

Konaklama için hep Chamonix’i tercih ettim, geçen sene ve bu yıl “parçalı” bir şekilde kalacağım: yarış öncesi biraz uzak, yarış sonrası finişe daha yakın bir şekilde. Oteller ve evler perşembe gününe kadar bir tık daha uygun, perşembe itibaren (25 Ağustos) resmen uçuyor. Bu arada booking.com, cep telefonundan rezervasyon yaptırırken bazen daha ucuz, “mobile-only price” fiyat veriyor. Chamonix’te epey uygun fiyata hosteller de bulunuyor; o tarihlerde kasabalara fazla sporcu geldiği için pek seçenek kalmadı ama devamlı yoklamakta fayda var, rezervasyonlar iptal olabiliyor. Geçen sene son anda, gitmeden önce çok iyi bir yer buldum. Tabii avro piyasası çalkalandığı için son ana bırakmak mantıklı değil, masraflı olabilir.

Umuyorum hepimiz için yarışlar çok keyifli geçer.

Sevgilerimle… :smiling_face_with_three_hearts:

9 Beğeni

Herkese bu değerli yorumları için teşekkür ederim, elinize sağlık :clap:. Bolonya da bir alternatif iniş yeri olarak öneriliyor. Parkur konusunu gerçekten hayali çalışmak insanı bir tık daha güçlü kılıyor. Kalacak yerler, otobüs, araç konusunda hızlı hareket etmek lazım bende bunu anladım. İdari faaliyetler şuan için ön planda, antrenman sürecine geçmeden bunları kabaca halletmek lazım. Bu sene yarışmalar açısından kanımca seyreltilmiş bir program izlemek post-pandemic doğru bir hareket olacak gibi duruyor.

1 Beğeni

Elena Selam,

Ben zamanında milanodan uçak saatine uygun otobüs bulamamıştım. Uçaktan inip otobüse binmek mümkün olmuyordu. Milano’da ekstradan konaklamak gerekiyordu. Uçak saatleri , otobüs saatleri değişmiştir muhtemelen. Sen gene de otobüs saatlerini iyice bi kontrol et istersen.

2 Beğeni

Şöyle bir hesap yapayım size;

İstanbul-Chamonix arası 2200 km. Git gel 4400 km.
100km ortalaması 5lt olan bir araç ile bu mesafe yaklaşık 3500 TL akaryakıt demek.
araç için yeşil sigorta ve Bulgaristan ile Slovenya sınırında 15€ luk otoyol kullanma pulları için yaklaşık 1000 TL lik bir harcama yaptığınız varsayarsak yaklaşık 4500 TL masraf ile kendi otomobiliniz ile gidip gelebiliyorsunuz.
2 kişi giderseniz kişi başı maliyet 2250 TL oluyor.
3 kişi giderseniz kişi başı maliyet 1500 TL oluyor.
bu fiyatlara Milano’ya uçak bileti dahi alamazsınız. Milano’dan Chamonix’e ulaşım için otobüs bileti ayrı bir bedel olacak.
Diğer şehirlere uçak bileti Milano’dan çok daha pahalı.
Chamonix’e varınca araçsız olduğunuz için hareket özgürlüğünüz az olacak.

Tüm bunları bir düşünün derim.

7 Beğeni

@okmali Mehmet Ali, sağol tavsiyen için. Evet, almadan önce baktık. Uçak 11.45’te iniyor, öğle sonrası Milano otogarından birkaç otobüs görünüyor. Kış - ilkbahar otobüs tarifesini inceledim, yaz henüz açıklanmadı ama muhtemelen büyük değişik göstermez. FlixBus firmanın birkaç seferi var, fiyatlar da çok iyi. Nisan için baktım 3.35 saatlık yolculuk için şimdilik 12 avro veriyor kişi başı. Ağustos satışları açılsın hemen alacağım ne olur ne olmaz. :sweat_smile:

2 Beğeni

@ismaileren İsmail, gerçekten epey hesaplı oluyor 2 - 3 kişi gidilirse. Hatta karavanla gidilirse konaklama derdi de kalmaz ki en pahalı o sanırım. Tabii tercih meselesi, ben bu kadar yol alırsam koşabilecek miyim artık bilemiyorum :joy:. Milano bileti aldığımda 1.700 TL idi, şimdi baktım yaklaşık 2.200 TL. Cenevre çıldırdı, 5300 TL’den açılıyor :sweat_smile:. Lyon, Basel de pahalı baya. Ucuz bileti alırken bagaj şartlarına da bakmak lazım, bazı şirketler çok uzuca bileti verirken sadece ufacık el çantasına izin veriyorlar, ek bagaj paralı oluyor.

2 Beğeni

Selamlar, Bu sene UTMB’ye gidecek olanlar için çorbada benim de bir tuzum olsun istedim. 2019 yılında @bikeg ile bir logo çalışmıştık. Formalarında kullandılar güzelde oldu. Sonra araya pandemi girdi vs derken unutuldu. Dileyen dosyayı indirip logonun üzerinde değişiklik yapmamak şartıyla kullanabilir.

https://drive.google.com/drive/folders/1RyF7t7oGPSqW9Ijve10GM04vbcKPg436?usp=sharing

11 Beğeni

Teşekkürler hocam ince düşünce için, müsait zamanda bastırmayı düşünüyorum.

1 Beğeni

Geçmiş olsun Mehmet Ali hocam, en kısa sürede iyileşmeniz ve tekrar yaşamamanız dileğiyle.

1 Beğeni

Merhabalar, Utmb bu sene sıcak saatlere konu oluyor. Zira organizasyon sıcaklarla ilgili uyarısını yaptı. Her ne kadar rakım geceleri bu farkı kapatsada, gündüz saatleriçin sıcak gözüküyor.
Ben maalesef vize mağduru olduğumdan organizasyon için İstanbul’a kadar gelip buradan itibaren iptal olduk. Maalesef önceki vakitlere göre bu yönde bir engel daha önümüzdeki seneler için ortaya çıktı.

Yarış için TDS şuan koşuluyor. 1. gelen Fransız Ludovic Pommeret 18:37’yle en yakın rakibine bir saate yakın fark attı.

Türk ekip yarışa devam ediyor ve ekran görüntüsünü paylaşıyorum.

11 Beğeni

Yarış hala devam ediyor ve maalesef Elena, Kaan’la gece bırakmak zorunda kaldı sanırım. Öte yandan İbrahim ve Oğuz bey yarışa devam etmekte 30 ila 40k ları var. Ayrıca kadınlardaysa Martina Valmassoi birinciliği göğsüne aldı.

7 Beğeni

41:00 saat geçiliyor ve ekibin 12k ve 30k sı kaldı. Öte yandan Jim walmsley Utmb hazırlıkları hakkında röportajını vermiş, hazırlıklarından, bölgenin birşeyler kiralama konusunda pahalı olduğundan ve yarış sonrası Fransa’da kalmaya devam edeceğinden bahsetmiş.

3 Beğeni

Tds bitti. Yarın Occ ve 26’sı Utmb koşukacak.Bizden sadece Oğuz Alp Bekircan Tds’i tamamladı. İbrahim Gürpınar maalesef cutoff yedi.

4 Beğeni

PTL Parkurunda bir kaza yaşanmış. Bu sebeple diğer koşuculara yarışı bırakma ve transfer imkanı tanımışlar. Sanıyorum koşucuların bir çoğu bundan olumsuz etkilenmiştir… Bu olay diğer parkurları etkilemiş midir ve yarışta yaşanan olayların cutoff süresine etkisi olur mu merak ediyorum.

3 Beğeni

Oğuz Alp Bekircan’ın koşusunun strava kaydına baktım şimdi, zorlu bir yarışı başarıyla tamamlamış, tebrik ederim. Kayıtlı eski antremanlarına da bir göz gezdireyim dedim, çok yüksek hacimli değiller gibi geldi. Bu denli zorlu ve kırıcı bir yarış için çok daha uzun antremanlar gerekir sanırdım.

1 Beğeni