Tip 1 Diyabetliyim, başarabilir miyim?

Merhaba arkadaşlar, 37 yaşındayım, koşmak istiyorum, anlık gaza gelip 38. Avrasya 10k kayıt oldum, bilet otel hepsini ayarladım, yalnız şöyle bir durum var daha önce hiç koşmadım, tip 1 diyabetliyim, günde 9-10 adet sigara içiyorum. Napıyım ben şimdi. Başlıyımmı antrenmanlara :slight_smile:

Tabii ki başarabilirsin. Ben de 38 yaşımda başladım düzenli koşmaya, 2014 de Avrasya da 10K, 2015 te ise 15K koştum. Koşu öncesi düzenli futbol oynuyordum, bunun bir miktar avantajını yaşadım sanırım.

Önerim, önce muhakkak bir kardiyoloji muayenesi sonrasında uygun bir antrenman programına başlaman.

Kendi çapımda araştırma ya çalışıyorum ama çok değişik antrenman türleri var, her türlü öneriye açığım

İyi yolculuklar… :smile:

1 Beğeni

Dinledim ama Gürkan beyin bir alt yapısı var. Bende hiç bir şey yok henüz

Selamlar,
Kardiyoloji muayenesinden rahatsızlık çıkmazsa eğer, 13 kasım’a kadar çok zamanınız var. Düzenli antreman yaparak koşabilirsiniz. En kötü yürüyerek de bitirirsiniz. Daha önce hiç koşmamış kişileri 5Km koşacak seviyeye getiren program var. İlla ki haberiniz vardır. Aşağıda programı paylaşıyorum.

Size hız antremanı (interval, tempo, fartlek vb) önerenler olabilir.
Ama şu halinizle hız antremanı yaparsanız kendinizi sakatlarsınız.
Öncelikle sizin koşu hacmi kazanmanız lazım.

Kendinize hacim kazanmak için 2 ay ayırın.
Haftada 3 günden fazla olmamak kaydıyla (Salı, Perşembe, Cumartesi olabilir)(diğer günler başka egzersizler yapın, aşırı yüklemeden kaçının) 15dk, 20dk civarı veya Cumartesileri daha uzun olabilir, hızı düşünmeden koşular yapın.
Bu 2 ayın sonunda koşu hacmi kazanmış olacaksınız.
Sonrasında kondisyon seviyenize göre size Tempo, interval tavsiyelerinde bulunabiliriz.

Ben kendim Runkeeper kullanıyorum. Telefonla koşularınızı kayıt ediyor. Koşu geçmişinizi incelemek adına bu tip bir program edinmenizinde fayda var

Cevaplar için çok teşekkür ederim dikkate alacağım hepsini tek tek

ben olsam hiç kasmaz, gider kazanda bira içerken koşanları izlerdim;)

1 Beğeni

Mutlaka kardiyoloji muayenesi yaptırın, özellikle doktorunuza koşacağınızı belirtin. Tip I diyabetli olduğunuz için koroner riskinizin değerlendirilmesi gerek. Onun dışında 10 K koşarsınız. Başarılar.