Suunto'nun yeni modeli Traverse hakkında

Suunto’nun yeni modeli Travers ile Ambit arasındaki farkları, avantaj ve dezavantajları yazabilecek olan var mıdır?

100 saat pil ömrü ve detaylı harita ekranı var diye biliyorum.

Teknik verilerine göre;
1 saniye kayıt aralığına göre;
Ambit 3 Peak 20 saat kayıt imkanı sunuyorken,
Traverse 10 saat kayıt imkanı sunuyor. (100 saat yüksek zaman aralıklı nokta kayıdı ile oluyor)

Bunun yanında Traverse Glonass desteği sunuyor ama bu Ambit 3 Peak’de yok.

1 Beğeni

*Go explore yazıyor Traverse’in altında, bir koşu saati değil yani, buna rağmen mi ambit ile farklarını soruyorsunuz?

Suunto dun “Ambit 3 Vertical” diye yeni bir model cikardi. Ambit 3 kasasi ama anten saatin icine alinmis. Rotalarin yukseklik profil ekranini gosteriyor, yukseklik kazanimi icin bazi ekstra degerler vs. olcuyor. Titresim fonksiyonu eklenmis. Ote yandan pili Ambit 3s gibi, yani Peak gibi 20 saat degil, 10 saat gidiyor.

Dagcilik veya dagda gecen ultralar icin yeni saat alacaklar acisindan bir alternatif olabilir (ama pilinin az olmasi uzun yarislar ve aktiviteler icin bence onemli bir eksiklik)

Ambit 3 Vertical

1 Beğeni

Tam bende şu anda saati inceliyordum.Tireşim özelliğinin gelmesi çok iyi olmuş.Sapphire modelinin de mavi kasalı modeli çıkmış.

Aykut Bey merhaba, tırmanış bilgisi konusu detaylanmışken size bir şey sormak istiyorum.

Suunto’nun dağcılığa ilişkin en çok talep gören saatlerinden biri Vector serisi. Tırmanışa dair ihtiyaç duyulabilecek bilgilerin tamamı neredeyse mevcut. Bunu yapabilmesi saatin Barometrik altitude verisini kullanması sayesinde oluyor. Traverse modelini detaylı incelemedim ancak koşu için özelleşmiş Ambit serisinde ise Suunto Barometrik kullanım imkanına sadece peak versiyonlarında yer vemiş. Run ve Sportta ise GPS tabanlı veri kullanılıyor. Deneme şansım olmadığı için sormak istediğim şu;

Bu tam olarak nasıl bir farklılık yaratıyor ? Örneğin Peak kullanıcıları koşu esnasında mevcut irtifa –aktivite sırasındaki irtifa kazanımı-irtifa kazanma hızı gibi verileri öğrenebilirken, Sport ya da Run Ambit3 kullanıcıları bunu göremiyor mu ? Yoksa modeller arasında “irtifa ve hava şartları” üst başlığına dair tek fark hava durumu, hava basıncı, sıcaklık bilgisi vs. mi oluyor ?

Açıkçası şu karşılaştırma tablosu RUN/SPORT/PEAK arasındaki irtifa sorularıma cevap olmadı.
http://www.suunto.com/Compare-Products/?products=13450;12649;14241

Yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ederim.

Araya dalarak bildiğim kadar birşeyler yazayım.Bende ambit2 sapphire modeli var.Sport ve Run modellerinde de yükseklik kazanımı ve irtifa bilgilerini spor yaparken görürsün.Bir sıkıntı olmaz.Ama olurda gps çalışmayan bölgelerde bu verileri elde edemezsin.Oda çok zor bir ihtimal.Esas fark barometrik altimetresi olmayan modellerde hava durumuyla ilgili tahmin yapamazsın veya dağcıların&balıkçıların dediği gibi daha amiyane bir tabirle havayı koklayamazsın.

2 Beğeni

Merhaba, aradaki temel fark irtifayi ve yukseklik kazanimi gibi degerleri hangi yontemle olctukleri. Onegin Peak modeli hava basincini da gozonune alarak irtifayi olcuyor. Fusedalti diye bir ozellik var, bu hem gps hem de hava basinci degerini kullanarak daha dogru degerler elde etmeye calisiyor.

Run ve Sportta barometrik altimetre olmadigi icin sadece gpsbazli olarak bu degerler olculuyor. Aradaki fark ne kadar buyuk derseniz, ikisini yan yana kullanmadigim icin bir sey soylemem zor. Degerleri ekranda gorebilir miyim derseniz, Run veya Sport kullanmadim ama bildigim kadariyla bir fark yok. (yine de kullanan birisinin konfirme etmesi iyi olur).

Ama daha onceki deneyimlerimden, Garmin saatleri (305 ve 310xt) sadece gps bazli olmalarina ragmen o anki irtifayi cok dogru olcebiliyorlardi. Ama is yukseklik kazanimina gelince sapitiyorlardi ve cok yanlis (genelde olmasi gerekenin iki kati civari) degerler veriyorlardi. Eger ayni durum sozkonusu ise o anda bulundugunuz irtifayi cok buyuk olmayan bir hata payiyla olcecegini dusunuyorum. Yukseklik kazanimini ne oranda dogru olctugu konusunda ise fikrim yok, bunu ya Sport ve Run kullanan birinin cevaplamasi ya da ayni yokuslu veya dag parkurunu Peak ve Run/Sport ile birlikte kosmak gerek.

2 Beğeni