Suunto Ambit 3 gariplikleri

Boyle bir seyle hic karsilasmadim ama senkronize ederken SPORT MODES altinda “Use in Watch” kisminin secili oldugundan emin olun. Belki bir sekilde kapali konumuna geldiyse saatte gozukmuyor olabilir. Eger sorun bu degilse, spor modunu silip yeniden yaratmayi deneyebilirsiniz.

1 Beğeni

Ben de birkaç antrenmandır farkettiğim bir garipliklten bahsedeyim.
Telefondan movecount application’una girip orada Workout mode’unda interval tipi bir antrenman ayarlıyorum ve onu saate atıyorum.
Koşuya başladığımda Workout mode’dan ayarladığım antrenmanı başlatıyorum.
Her bölüm geçişinde alarm verdikçe kendim sol düğmeden lap zamanı alıyorum.
Bu antrenmanı movescount’a attığımda ve “LAP” bölümünden baktığımda, süreler ve mesafeler tamamen hatalı görünüyor. Bahsettiğim hatalar 1-2 metre ya da 1-2 sn’lik değil, örneğin 5 dakikalık intervali 2 sn, mesafeyi de 2 metre gibi değerler görüyorum. Bu tip problemle karşılaşan var mı?

Acaba GPS accuracy ayarınızdan olabilir mi? 30 saat belki 200 saate ayarlıdır.

Ölçüm aralığı 1 saniye

Ben de Android telefonumdan workout ayarlayıp saate gönderme işlemini yapamıyorum. Dışarıdan bakınca sorunsuz çalışıyor gibi görünüyor fakat ne kadar denediysem workout’ları saate atmayı başaramadım. Herhangi bir hata da vermediği için hata raporu gönderemiyorsun çünkü app’e göre herhangi bir sorun yok.

bende öyle yaptığında bluetooth’u açıp kapıyorum, sonra tekrar bağlanıp senkronize ediyorum (hatta birkaç kere yaıyorum emin olmak için). Bir de Android uygulaması henüz beta sanırım hala, ondan da olabilir.

1 Beğeni

Evet daha önce sorun yaşadığımda bluetooth’u ve aplikasyonu açıp kapamak çözüyordu, ama bu sefer çözmedi malesef. Son bir haftaya kadar workout’ları saate atmayı başarıyordum bir şekilde.

Ayar değişikliği yada herhangi farklı bir işlem yaptığımda bir sonraki senkranizasyon işleminde istenen olay gerçekleştiriliyor.Ben öyle yapıyorum.

1 Beğeni

Benim de problemim antremanı kendim ayarladığımda, movescout’a girdiğimde lapleri kendisinin almamış olması.

Mesela 12x400m interval antremanı yapıyorum, aralarda 100m yürüme de ayarladım mesela, Garmin’de her tekrar için bir lap alır ayrıca kaydederdi.

Suunto’da lapleri manual mi almak lazım, çok saçma geldi.

Ben bu sorunumu şu şekilde çözdüm, buraya yazmayı unutmuşum:

Mobil üzerinden workout oluşturup senkronize edince hala workout’u saate atmıyor, ama workout oluşturduktan sonra mobilde başka bir ayar daha değiştirince onu senkronize ederken workout’u da ediyor. Örneğin her seferinde Alpine Skiing spor modunu saate ekleyip kaldırıyorum workout’ları senkronize etmek için.

@erhan Sanırım siz de bundan bahsetmişsiniz.

evet maalesef lap tuşuna basmak gerekiyor her alarmda

Suunto bu Ambit 3 ün içinde bluetooth sensörü koymayı unutmuş olabilir mi? Ya da 1 gün çalış 3 gün dinlen şeklinde bir sensör mü kullandılar acaba? :slight_smile:

soğudum saatten resmen

nedir problem tam olarak? benim tek sıkıntım pratik olarak kapalıp açılamaması bluetooth’un yoksa sorunsuz çalışıyor

Mobil Aplikasyon ile senkronizasyon yapmaya çalıştığımda genel olarak Sync Failed mesajı alıyorum. Retry seçmeme rağmen defalarca denemede durum değişmiyor. Bazı zamanlarda ise bu sorunu yaşamadan kolayca senkronize oluyor ama genellikle sorun yaşıyorum.

Merhaba,
Biraz acemice bir sorum olacak: Suunto Ambit 3’üm koşu bantlarının gösterdiği mesafeden neredeyse 3- 4km fazla gösteriyor. Üç farklı koşu bandıyla karşılaştırdım, hep böyle oluyor. Saat bileğimde sabit, fazladan hareket de etmiyor. Sanıyorum koşu bandı daha güvenilir ancak saatimin neden böyle farklı gösterdiğini çözemiyorum. Benzer bir farklılık herkeste oluyor mu?

1 Beğeni

Tüm saatlerde el kol hareketinden mesafe tayini yaparken belli oranda hata olur. Sanırım sizin saatinizin kalibrasyonu yapılmamış. Ayarlarını kurcalayıp koşu bandının değerleri ile kalibre etmeyi deneyin derim.

1 Beğeni

Bu bir gariplik mi bilmiyorum. Ambit 3’te (öncekilerde de muhtemelen),dinlenilmediği sürece recovery zamanı her antrenmanda eklenerek artıyor. Garmin Fenix 3’te (öncekilerde de muhtemelen), antrenman sırasındaki nabız ve pace oranından ne kadar recover olduğunu anlayıp ona göre recovery değerini güncelliyor. Hangisi doğru sizce?

Bana Garmin’in mantığı daha doğru geliyor. Sonuçta toparlanma zamanı FirstBeat’in bir algoritmasını kullanıyor (aslında basitçe saatin ölçebildiği : kalbin hangi zoneda çalıştığı, hız, süre ve geçmiş durum). Garmin koşuya başladığında bu değerlere bir göz atıp senin durumunu analiz ediyor ve buna göre bir güncelleme yapıyor.

Saat yüksek kalp bölgesi içerisinde kalarak yapılan bir antrenmanı “sert antrenman” olarak değerlendiriyor ve seni bir dahaki sert antrenmanını ne zaman yapman gerektiğine dair bilgilendiriyor. Bu sebeple saat gerçek maximum heart rate’inizi biliyorsa bu değer de daha doğru çıkacaktır. Örneğin 200 bpm max heart rate’i olan biri saatin ayarlarını 180 olarak bırakmışsa ve saat maksimumu bu kabul eder ve bu rakama her yaklaştığınız antrenmanı sert antrenman olarak değerlendirir, böylece saçma recovery zamanları ortaya çıkar (daha doğrusu kalp atışı önemli bir değişken olduğundan değeri değiştirir, bkz. FirstBeat’in algoritması). Bir dahaki antrenmanda da Garmin olması gerekenden daha iyi olduğun sonucunu çıkaracaktır (antrenman başlangıcında düşük kalp atışı ile belirli pacelerin sürdürülebildiğini gördüğünde). Suunto’nun da aynı algoritmayı kullandığını hatırlıyorum.

Antrenmanın etkisini üst üste toplayarak giderek recovery zamanını uzatmak ise senin o anki kondüsyonunu dikkate almayan bir değerlendirme olacaktır.

Aşağıdaki yazıyı çok bilgilendirici bulacaksınız.
http://fellrnr.com/wiki/Firstbeat

Bu da Suunto’nun sitesinden
http://www.suunto.com/sports/News-Articles-container-page/Recovery-interview-with-Firstbeat/

2 Beğeni

Jonathan’ın yazısında da bahsedilmiş “The Recovery Time takes into account multiple training sessions, reflecting cumulative fatigue.” . Eklenerek artıyor diyor yani.
Ambit’te sleep recovery testi var (tam fonksiyonunu anlamış değilim o ayrı). Örneğin saatteki recovery zamanı 80 saat gösterirken uykudaki recovery testini yapıyorsun ve uyandığında ölçtüğü değeri söylüyor , örneğin 20-30 saat diyor, ama saatin kendi ekranındaki değeri güncellemiyor, saatteki değer 80 saat olarak kalıyor. Aslında Suunto, sleep recovery testindeki sonucu, recovery saatinin güncellenmesi için kullanabilir.

1 Beğeni

(A3 Sport)
Bir süre önce son derece dengesiz değerler veren, testere misali aşırı yüksek ve alçak değerleri hiç alakası olmayan zamanlarda okuyan nabız bandım bir süre moralimi çok bozmuştu. Bunun zayıflayan pilden olabileceğini düşünmüş, pili değiştirince herşey olması gerektiği şekle dönmüştü.

Geçen hafta benzeri belirtiler görünce, hemen tekrar pil değiştirdim. Herşey normale dönmüş gibi görünüyordu ancak son iki antrenmanın sonlarındaki soğuma koşularında, -son derece yavaşladığım ve nabzımın çok çok düşmesi gereken anlarda- antrenmanın daha tempolu anlarında bile ulaşmadığı rakamı, 170 ve uzerini gösterdi aniden. (nabız kesinlikle 120 üzeri olamaz o an)

Sizce bu normal mi karşılanmalıdır?
Nabız bandı arızalanabilir mi?
Aklınıza başka bir sebep geliyor mu?

Teşekkürler.