Spartatlon 2019

ultramaraton
#1

Spartatlon 2019 katılımcıları açıklandı . Katılımcılar arasında 3 Türk görmek sevindirici.

Türk Katılımcılar:

1-Aykut Çelikbaş
2-Aytuğ Çelikbaş
3-Mert Derman.

Tüm Katılımcı Listesi.
https://www.spartathlon.gr/images/stories/2019/entrants-list-2019.pdf.

Yarış Linki ;
https://www.spartathlon.gr/en

Yarışmacıların hazırlık süreçleri hakkında bu başlıkta ara sıra bizleri bilgilendirme fırsatları olursa seviniriz açıkçası . Böylece yarışa kadar olan süreci de forum kullanıcıları olarak canlı takip etme şansımız olur

20 Likes

#2

Katılımcı listesi ile birkaç küçük bilgi: Dikkat ederseniz yukarıdaki listede Japon koşucular henüz yok, yaklaşık 50 kadar Japon daha sonra eklenecekler.

Yunanistan’ın 60, Japonya’nın 50, Almanya’nın 30, diğer tüm ülkelerin ise maksimum 25 kişilik kotası var. Japonya ve Almanya’ya ayrıcalık yapılmasının sebebi yarışın başladığı 1980’lerden itibaren bu iki ülkenin yarışa çeşitli şekillerde destek olmaları ve bu ülkelerde yarışa büyük ilgi olmasından dolayı. Öyle ki bu iki ülkenin kendilerine özel Spartathlon Federasyonları var.

Dolayısı ile gerekli başvuru kriterlerini sağlamış olan Japon ve Alman koşucular diğer ülkelerden farklı şekilde kendi ülkelerindeki federasyona başvuruyorlar. Böylece örneğin Japonya Spartathlon federasyonu başvurular arasından 50 Japon koşucuyu belirleyip isimlerini organizasyona bildiriyor. Almanya için de aynı şey geçerli. Geri kalan tüm ülkelerin koşucuları ise bireysel olarak direkt başvuru yapıyorlar.

Japonya ve Almanya dışında, İngiltere, İtalya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, ABD, Polonya, Fransa gibi ülkeler hep yüksek sayıda katılımcı gönderen ülkeler arasında. Finlandiya ve İsveç gibi kuzey Avrupa ülkeleri de aynı şekilde.

Katılma hakkını kazananların 15 Mayıs’a kadar gerekli kayıt prosedurlerini tamamlaması gerek. Tamamlamayanların yerine yedek listeden alım yapılacak. Genelde her sene sakatlık, özel sebepler vs. nedeniyle yüzde 10 gibi bir oran yedek listeden girme şansını elde edebiliyor.

11 Likes

#3

@aykutc Almanya ve Japonya 'da kendi federasyonlarına yapılan başvuru sayısı hakkında bilgin var mı ? Onların seçim kriterleri Spartatlon’un kriterlerinden farklılık gösteriyor mu ?

0 Likes

#4

@aykutc daha önce aynı yıl katılıp bitiş gören kardeşler var mı? Sanıyorum sizin olduğu kadar organizasyon için de güzel bir hikaye olacak.

1 Like

#5

Olimpiyat maraton seçmelerinde 50 sporcumuz var mıdır?

1 Like

#6

Basvuru kriterı aynı. Japonya’yı sormuştum, seçim kriterlerinde kuranın yanında belli birkaç kişi için wild card uyguladıklarını söylemişlerdi. Sorduğum kişi her sene 150’den fazla başvuru (başvuru kriterini karşılayan başvuru sayısı) olduğunu söylemişti.

2 Likes

#7

Baba - oğul aynı yıl bitiren en az iki aile var. Birisi Fransa’dan biri Almanya’dan. Bunu net biliyorum. Kardeş ise emin değilim. Birkaç yıl önce Almanya’dan ikiz kardeşlere koşma hakkı çıkmıştı ama başladılar mı veya ikisi de bitirdi mi emin değlim. Son birkaç yılın sonuçlarında aynı soyada sahip iki Alman gözüme çarpmadı ama gitmeden önce bu konuyu daha detaylı araştıracağım.

3 Likes

#8

Görünce çok heyecanlandım. Çok sevindim. Çok gurur duydum.
Yolunuz açık olsun. Ayağınıza taş değmesin. Yıllar önce sokakta 1 adım koşan bile yokken sizler bu forumu kurdunuz yarışlar koşup insanlara bu sporu aşıladınız.
Tebrik ederim. Teşekkür ederiz.

3 Likes

#9

Şimdiden hayırlı olsun. Ben de çok gurur duydum 3 kişiyi birden görünce. Çok güzel bir yıl olacak bizler için. Sağlıklı antrenmanlar hepinize…

2 Likes

#10

Tebrik ederim, üç isim görmek insanı ayrıca mutlu ediyor, keşke imkan olsa bu süreç bir belgesel tadında kayıtlara geçse.

3 Likes

#11

Bunun cevabını buldum. 2016’da Frank Burger ve Rudiger Burger (ikiz kardesler) yarışa başlamışlar. Rudiger 35:42:59’da bitirmiş. Frank Burger ise Nestani’den (171.5 Km) sonra zaman limitine yakalanmak üzereyken bırakmak zorunda kalmış.

Burada Rudiger’in Almanca raporu var.

Daha eski yıllarda da benzer hikayeler olmalı, araştıracağım.

4 Likes

#12

Başarılarınızı ve raporlarınızı bekliyor olacağım, tebrikler! @spinodal @aykutc @aytug_celikbas :slight_smile:

2 Likes