Sol diz, sol taraf ağrısı :(

Merhaba,
Yaklaşık 1 yıldır koşuyorum. Hiçbir problem yoktu. 5-6 yarış da koştum. Bunlardan 3 tanesi erken olduğunu bildiğim halde 21K idi.
Haftada yaklaşık 40-50K koşuyorum. 1,5 ay önce (Haziran ortası 2018) 20K’lık anternmanımın 16.Km’sinde sol dizimin sol tarafında hafif ağrı oldu, önemsemedim ve devam ettim. 500mt sonrasında daha şiddetli ağrı olmaya başladı ve koşuya devam edemedim. Birkaç gün dinlendim ağrı geçti sandım.Ta ki 15K koşuya çıkana kadar. Yani 7-8K koşuyu ağrısız geçmeme rağmen 9-10K itibari ile yürüyemeyecek kadar sadece sol diz, sol tarafta ağrı oluşuyor. Doktor doktor (5) gezdim. Bunlardan 4 tanesi de prof. 3Mr, 2 röntgen çektirdim. Fazla dr gezmemin sebebi de birbirlerinden tutarsız teşhiste bulunmaları. 2 tanesi aynı teşhisi söylemedi. Ne yapacağımı şaşırdım. Dün itibari ile koşmamaya karar verdim. Sinirimden ne yapacağımı bilemiyorum. İşin tuhaf yanı da şişlik yok, kızarma yok ve 2 gün dinlendikten sonra da hiçbirşeyim kalmıyor.Ta ki 8-9K koşana kadar. Konuyla ilgili fikri, duyumu, ne yapılabilirliği konusunda tecrübesi olan varsa paylaşırsa çok memnun olurum. Bu arada herhangi bir ilaç, takviye gıda vs de kullanmıyorum.

Geçmiş olsun.

Yoğun antreman yapıyorsanız, sadece bir çeşit yorgunluk veya bir zedelenme de olabilir. Şimdilerde bundan korunmak için dört haftada bir vites küçültüyorum.

Bir iki güne iyileşiyorsa, canınızı sıkmayın. Bir iki hafta ağırdan alıp, kendi kendine toparlanmasına fırsat verin, bu dönemde de yastıklaması yüksek bir ayakkabı kullanın derim.

1 Beğeni

Teşekkür ederim.
Yürüyemeyecek seviyeye gelip, 2 gün sonra 8K’yı neredeyse sıfır sorunla koşabiliyorum. Sadece buz koyuyorum.
En son geçen hafta ortopedik tabanlık önerdi Dr birtanesi. O da fayda getirmedi. Eşiği geçince ben burdayım diyor ve çok şiddetli ağrı oluyor.
1-2 hafta hiç koşmamak mı yoksa ağrı eşiğine varmamak mı?
Özellikle tavsiye edeceğiniz bir ayakkabı var mı?

Bu sene İznik’te kendi en uzunum olan 90K’yı koştum. Herhangi bir sorun olmadan bitirdim. Sonrasında 1 hafta dinlendikten sonra asfaltta iniş çıkışlı 15K sonrası anlattığınız gibi sağ dizimde ağrı oldu. 7-8 km sonrasında ortaya çıkıyordu. Bir süre mesafeleri ve haftalık hacmi azalttım ve geçti. Sizinki ile aynı olmayabilir, sadece yakın zamanda benzer bir sıkıntı yaşadım.
Doktorlara zaten gitmiş olduğunuz için kişisel tavsiyem mesafeleri azaltmanız. Bir an önce geçmesi dileğiyle.

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi özellikle de inişli çıkışlı parkurda ortaya çıkmıştı.
Tamam, 1-2 hafta yoğunluk ve mesafeleri kısaltıp deneyeceğim. İnşallah geçer. Herhangi bir ilaç vb kullanmış mıydınız?

İlk etapta durmak yerine yoğunluğu ve mesafeyi azaltmak daha da iyi sonuç verebilir. Ağrının üstüne gitmediğim ve dizlerimde ki stresi arttırmadığım sürece antreman yapardım. Daha sonra yavaş yavaş mesafe arttırılmaya çalışılabilir. Bu durum 2-3 hafta dahi sürse sabırlı olmaya çalışırdım.

Özellikle koşu için dizayn edilmiş herhangi bir ayakkabı olabilir, önemli olan siz giydiğinizde asfalt gibi sert zeminleri size en az hissettiren olsun veya kendinizi iyi hissettirsin.

1 Beğeni

Kullanmadım, biraz bisiklet sürdüm ama iyi gelmedi. Dediğim gibi mesafeleri azaltarak, dinlenme modunda geçti.

1 Beğeni

Sizinki ile aynı olmasa da diz sakatlığı geçirdim. Sürekli sert zeminde koşmak ve uygun olmayan ayakkabı kullanmak sakatlayabilir . Ama bundan daha önemlisi çapraz antrenman yaparak dizi güçlendirmek gerekli. Ben 2 aya yakın koşmadım. İki ay boyunca çeşitli hareketler ve antrenmanlar yaparak güçlendirmeye çalıştım . Şimdi İyi gibi. Haftada en az 2 kez hareketlerime devam ediyorum.

1 Beğeni

Teşekkürler. Bilakis zemin ve ayakkabı konusunda çok hassas davranıyorum.
Neredeyse yarış hariç asfaltta hiç koşmuyorum. Buna rağmen bu sıkıntıyı yaşıyorum.

Peki çarpraz antrenman yapıyor musunuz?

IT Band sendromu vardı benim sağ dizimde, anlattığınız semptomlara benzer süreçlerden ben de geçtim. MR çektirmenizde fayda var, başka türlü emin olamazsınız. sonrasında ne yapacağınız ise başka bir konu :slight_smile: şimdiden geçmiş olsun

1 Beğeni

IT Band sendromuyla ilgili aşağıdaki post ve yazıyı okuyabilirsiniz. Yazıda geçen belirtiler sizde de var ise yine yazıda dediği gibi kulübe hoşgeldiniz. Çok geçmiş olsun.

http:https://kosuforum.com/t/itbs-iliotibial-band-syndrome/590/14

http://web.archive.org/web/20140210105057/http://www.leventinyolu.com/2011/02/kosu-sakatligim-uzerine-uzun-bir-yazi/

1 Beğeni

Yapıyorum ancak planlı ve düzenli değil. Önerdiğiniz antrenman tipi ve yoğunluğu var mı?

Tevfik bey, 4 profesör gezdim. 1,5 ay içinde 2 Mr çektim. Ancak hiçbiri net birşey söyleyemediği gibi 2 doktorun aynı teşhisi bile koymadığını gördüm. Siz nasıl geçirdiniz, atlattınız mı? Hangi süreçlerden geçtiniz?

IT band sendromu değilse pek yorum yapmam doğru olmaz. Benim MR raporumda net bir şekilde IT bandındaki artan gerginlikten ve ödemden bahsediliyordu. Yorumlar farklı olabilir de; dizinizin neresinde ödem oluştuğu veya kırık oluştuğu net bir şekilde çıkmalıydı, pek anlayamadım doğrusu.

http:https://kosuforum.com/t/itbs-iliotibial-band-syndrome/590

Sizin de bulduğunuz bu konu başlığında @aykutc’un paylaştığı @turancenk’in bu sendrom ile ilgili yaşadıklarını anlattığı yazıyı bulabilirsiniz. Aynen Cenk abinin tavsiyelerine uyarak ve koşuya ara vermeden bu sıkıntıdan kurtuldum. Burada da kendilerine teşekkür ederim, tecrübelerini paylaştıkları için.

1 Beğeni

Doktorlarin teshisleri nelerdi?

  1. Dizkapağı altında kıkırdakta çökme.
  2. Üst bacak zayıf güçlendirilmesi gerekir.
  3. IT Band sendromu
  4. Sol ayak yere basma açısı farklı. (ortopedik tabanlık alınması lazım)
    Tabanlık aldım, bir-iki kullandım berbat. Bıraktım.
    Bunların her biri farklı Prof tarafından yapılan teşhisler.

İlaç yok. Öneri yok.

tekrar merhabalar, 1.si dışında diğer üç teşhis birbiri ile ilişkili zaten benim de sağ üst bacağım zayıf, sağ ayağımın yere basma açısı sola göre farklı. Temel olarak postural sorun vardı bu sebeple IT bandın dize sürtünmesi söz konusuydu ve ödem hemen bandın dize yakın tarafında oluşuyordu.

Bu teşhisi 4 doktorun sadece biri koyduysa, siz bir doktora daha gözükün derim, çünkü kıkırdak çökmesi çok farklı bir konu gibi benim bu konuda bir tecrübem yok(postural nedenler ve kas zayıflığı kıkırdak çökmesi ile de ilişkili olabilir)

1 Beğeni

Siz atlattınız mı? Neler yaptınız? Nasıl bir süreci takip ettiniz?
Bilgi verebilirseniz memnun olurum.