Sol alt bacak dışında keskin ağrı

Selam koşu ve bisiklet sırasında sol alt bacak dışında sızlama şeklinde ağrı meydana gelmeye başladı. 2 sene önce de aynı ağrı vardı, ortopedi uzmanına göründüğümde kası zorlamışsın, mezoterapi yapalım deyip kas içine iğne yapıldı ve geçti ama bu sene tekrar peydah oldu. Ağrı hemen diz altından başlayıp aynı kas üzerinde bileğe kadar gidiyor. Bacağımın geri kalanında hiç problem yok, sadece dışarıdaki bir kasta bu sorun var. Şimdi gittiğim doktor da zorlamışsın dedi ama zorlamamıştım hiç :confused: daha önce böyle bir şey yaşayan var mı?

Okuduğunuz için teşekkürler.

Bisiklet kilitli pedal ise ondan kaynaklı olma ihtimali yüksek .

1 Beğeni

bisiklet kilitli pedal fakat kal ayarlarım doğru. ama asıl sorun bisiklette değil koşarken ortaya çıktı. ve yeni farkettim, merdiven çıkarken “her” basamakta oradan çıt sesi geliyor. yürürken ise 3 adımda bir mutlaka yine aynı çıt sesi gelmekte.

Kaslar bir hareketi gerçekleştirmek için bütün olarak hareket ederler. Bir damacana suyu tek parmağınla kaldıramazsın ama tek elinle kaldırabilirsin. Damacana kaldırmayı 100 defa yaparsan da sistem en zayıf noktasından arıza verir.Eğer damacanayı dizlerini kırmadan sürekli eğilip kaldırıp bırakıp tekrar kaldırırsan önce belin ağrır devam edersen sakatlanırsın. Sakatlık belin zayıf olduğu için değil senin hareketi yanlış yaptığın için olur. Tamamen doğru şekilde kaldırıp indirirsende hazır değilsen de vucut en zayıf noktasından sakatlanır .(Aşırı yüklenme sakatlıkları) .
Eğer aynı kas lifinde aynı yaralanma oluyorsa ya o kas lifi çok zayıftır ya lifi aşırı yük binecek şekilde hareket ediyorsundur.O kas lifinin zayıf olma ihtimali o kas lifine aşırı yük bindirecek şekilde hareket etmenden daha düşük.(Hem bisiklete biniyor hem koşuyorsan ).
Bu durumda ;
1- Kal ayarı = Kitaba göre değil bacak yapının anatomisine göre olmalıdır.Örneğin sol ayağın hafif içe dönükse sol kal hafif içe dönük olmalı.
2-Bisiklet sürüş tekniğinde sorun olabilir.Sol bacağını alışkanlık olarak yanlış açıyla kullanıyorsundur.
3-Koşu ayakkabın çok yanlıştır.
4-Koşu alışkanlığı olarak koşu tekniği yanlış olabilir.

Basit yol 1 ay sadece bisiklete sonra ki 1 ay sadece koşu yaparak hangisinde ağrı ya da hassasiyet olduğunu gözlemlemek.(1 ay sürmeyebilir de bu süreç ).Bu şekilde sorunun kaynağını tek branşa indirip orada daha dikkatli analiz yapabilirsin.Bu süre içerisinde dikkatli bakarsan sakatlık öncesi sinyali görebilirsin.Genellikle sinyalleri görmezden gelme eğilimi vardır hepimizde.
Dinlenmek kesin çözüm pek tabii ki .
Spor hekimi bu kadar detaylı uğraşamayacağı için kesin çözüm olan dinlenmeyi önerecektir elbette .Ancak spor yapan kişiye dinlen demenin okul bahçesinde arkadaşları top oynarken camdan bakan çocuğun hüznünü yaşatacağını düşünemezler.

7 Beğeni