Soğuk havada koşu ve hasta bademciklerin etkisi

Öncelikle herkese merhaba, forumda yeniyim ve ilk mesajım :wave:
31 yaşındayım ve Çanakkale’den yazıyorum. Koşuya yürüyüş, hafif tempo jog ile kilo düşmek amaçlı geçen yıl başladım. Bu süreçte forumdan ve sizlerin bilgilendirmelerinizden oldukça faydalandım, hepinize çok teşekkür ederim.
Koşmanın insana verdiği fiziksel etkilerle birlikte mental mutluluk kış aylarına kadar gayet güzel seyretmekte idi, fakat benim gibi bademcikleri kolay iltihaplanan, soğuk hava, klima, buz ve terleyerek çok kısa sürede hızla hasta olan kişiler için kışın koşmak tam bir kabus. Bu durum gece üzerim açık kaldığında, rüzgara maruz kaldığımda, aşırı terlediğimde, yağmurda ıslandığımda dahi sabah hasta uyanmak demekti. Forumda benim gibi bu durumdan muzdarip kişilerin mesajlarını okudum, konu ile ilgili teşhis koyma durumum olmadığı için tek tek cevap vermek yerine genele fikir olması için konu açtım. Kan sayımlarında vücudunuzdaki iltihap, bağışıklık oluşturan kan hücreleriniz vs ile immun sisteminizde bir sorun görünmüyor olabilir. Fakat vücutta bağışıklık oluşturan hasta olmamızı engelleyen bademcik, geniz eti gibi lenfoid dokular kanda görünmeden benim gibi bazı kişilerde yıllar içerisinde işlevini kaybedip kişiyi en küçük bir dış etkende hasta edebilmektedir. Son bir yıl içerisinde; geniz eti, nefes almayı engelleyen burun içi etleri (konka) ve hem uyurken nefes almamı engelleyen hemde sürekli iltihaplanan bademciklerim alındı. Geniz eti ve bademcik alınması virüs ve bakteriler dışındaki soğuk etkenlerden hasta olmamı engellediği gibi rahat bir uyku ile gece vücudun oksijenlenmesini arttırdı. Burun etlerinizin alınması yada küçültülmesi de benim gibi burun spreyi bağımlısı kişiler için yeniden doğmak gibidir. Her türlü spor ve yaşam için olmazsa olmaz nefes almak ve sağlıklı bir bünye için kendinizi birde bu yönlerden değerlendirmenizi ve sorunu olanların en kısa sürede doktora başvurmasını öneririm. Ameliyatlarımı genel anestezi altında olmakla, geniz eti kazınarak, burun içi konkalar kesilerek ve bademciklerim de klasik yöntem bistüri ile kesilip çıkarıldı. Bademcikler için Thermal Welding, geniz eti ve burun etleri içinde radyo frekans ile küçültme şeklinde yeni nesil olduğu iddia edilen ameliyatlarda mevcut. İsteyen arkadaşlara ameliyat süreçlerini anlatıp yardımcı olurum.
Hiç birinizin sağlık sorunu çekmeden ve sakatlık yaşamadan koşu sporu ve etkinliklerinize devam etmenizi diler sevgi selamlarımı sunarım. İyi forumlar…

6 Beğeni

Esenlikler hoşgeldiniz, kaliteli açıklama olmuş teşekkür ederim. Burun olayından bende muzdaribim ameliyat geçirdim ancak yine aynı seviyede nefes darlığı sıkıntısı çekmeye devam. Ameliyattan sonra ağrılar ve yara kabuklanmaları başladı haliyle iç etlerde şişme büyüme oldu yine başa sardık :blush:. Tekrar aynı süreçlerden geçerek bu ızdırabı yine çekmek istiyorum açıkcası…

2 Beğeni

Merhaba çok geçmiş olsun. Hoşbulduk.
Bende de ameliyat sonrası ilk günlerde aldığım nefes kalitesi maalesef yok. Fakat burun spreyi ile sürekli kılcal damarları büzerek küçülen burun etlerim bir süre sonra ilaçsız sıfır nefes alacak şekilde büyümüştü. Buda sprey bağımlılığı yarattı. En azından spor yapacak koklayacak, ağızdan nefes almadan rahat uyuyacak seviyedeyim hala. Planlanmış başka herhangi bir genel anestezi altında ameliyat olacak olsam konkaları tekrardan küçültürdüm. Tabi bunların tekrardan büyümesinin sebepleri arasında, doktorlarımızın söylediğine göre; en az 1 yıl sigara dumanından uzak durmak, sinüs sağlığına dikkat etmek, alerjik bünyelerde ayrı bir tedavi uygulamak gibi altın noktalar mevcut. Kişiden kişiye başarı oranı değişiyormuş. Tekrar ameliyat olursan, kişisel fikrim olarak farklı bir yöntem demeni öneririm. Radyo frekans ve kesilerek alınması arasında gibi. Tekrardan çok çok geçmiş olsun, selamlar sevgiler :wave:

2 Beğeni

Şu da bir yerde dursun, ** burundaki nefes almayı zorlaştıran etlerden örnek alınarak laboratuvarlarda inceleniyor ** .Lenfoma olan kitleyi geniz eti sanan doktor da var, ilk görüşte şüphelenen de. Bir önceki cümle @Teoman veya @Eypateach için değil, endişelendirmek için de değil, başımızdan geçen süreç birilerini tedbir amaçlı bu kontrolü de sorması için neden olabilir.Sağlıcakla kalınsın :raising_hand_man::+1::pray:

3 Beğeni