Runtolia, Ayakkabı seçimi

Öncelikle Merhabalar koşu gazetesi forumcuları!

Koşmaya ve araştırmaya yeni yeni başladım ( 2,5 ay kadar önce) ve açıkçası ikisinide çok severek yapıyorum. 0 dan şuanki düzeye gelişim beni inanılmaz motive ediyor. Ve malumunuz ilkbahar kapıda yarışlara ufak ufak girmek kendimi denemek çok istiyorum. Ve bende her yeni başlayan gibi marathon koşmak için can atıyorum.
Ama öncesinde en azından bir yarı marathon koşmuş olmak için Runtolia yarı maratonunu gözüme kestirdim. Ancak uzun koşularda ayak tabanlarımdan çok şikayetçiyim değerli koşucular…
Düz taban değilim ve ilk basış olarak topuk - taban arası bir yerdeyim ama ne zamanki 11 - 12 k yı geçiyorum tabanlarım yanmaya ve sonrasında bölgesel olarak yüksek bir ağrıya sebep oluyor… Sonrasında ne mi oluyor? Eve gelip balon patlaymaca… Genel olarak ayak içi çukurunun ön yüzeyiden ama parmak ön/tırnak yüzeylerinden ve topuk bölgesinden de muzdaribim. Sorunum ne olabilir?

Normalde 43.5 ayakkabı numaram var koşu ayakkabılarım sketchers go run 5 ve 44 numara, acaba bu 11km ye kadar ağrı yapmayıp birden başlaması ayaklarımın şişmesinden mi? Yoksa taban şeklimin düşündüğüm gibi değilde düz olmasından mı? Yoksa çoraptan mı kaynaklı? Yoksa dış mihrakların işi mi?
Bu sorunu çözmeden kayıt yaptırmakta istemiyorum… Ne dersiniz değerli koşu camiası? Dün kalkıp Outrunner a gittim, tükkanı kapamıştı…

Herkese iyi forumlar dilerim :slight_smile:

Merhaba, gazanız mübarek olsun :slight_smile:

Ayak içi çukurundaki sıkıntıyı bilemiyorum ama parmak/tırnak ve topuk bölgesinde su toplaması ayakkabınızın (bir ihtimal) küçük olduğundan kaynaklanıyor olabilir. Ben normalde 43 numara ayakkabı giyerken, koşu ayakkabılarımı 45 numara alıyorum. Hem giydiğim çorabın kalınlığına, hem de ayağın bir parça hareket edebilmesine izin veriyor. Bu konuda farklı görüşler var elbette; kimisi ayakkabının ‘cuk’ diye oturmasını savunuyor. Hal böyleyken, bence kendi doğrunuzu bulun. Keyifli koşular…

Şunlara da bir bakın:

http:https://kosuforum.com/t/su-toplamasi-problemi/498/
http:https://kosuforum.com/t/yuruyus-kosu-ayakkabi-tavsiyesi/1211

1 Beğeni

ilk Maratondan 42k dan başlayın, benden size tavsiye :slight_smile:

Neden?
İlk yarış için 42k çok değil mi? Ben de o seviyelerde koşuyorum ve ben de yarı maratonlara bakıorum da o yüzden soruyorum.

Koşu ayakkabılarınızı mutlaka büyük seçin Ayak içinde biraz rahat olsun mümkün olduğunca ince ve dikişsiz çorap giymenizi tavsiye ederim.Ayağa herhangi bir yerinden, burun ,topuk veya kenarından baskı yapmamalıdır.Yoksa su toplaması kaçınılmaz oluyor.Örnek kapadokyada beyaz topraklı kum gibi bir toprak uçuşarak ayakkabının içine doldu terle beraber topuk kısmında birikti ve oradan baskı yaparak su toplattırdı.Ayakkabı içindeki fazlalıksu toplattırıyor.Birde ayakların bir müddet derilerinin kalınlaşması gerekiyor.Benim acizene fikrim bu yönde oluştu.

Merhaba 44.5 giymeniz daha iyi olacaktır şişme olmaması için. Ve Lc waikiki’de ucuz spor çorapları var bakabilirsiniz, kullanıyorum. Ayrıca tabanınız’da ki problem için Ortopedi uzmanına görünmelisiniz. Maraton koşma hevesinzi anlıyorum fakat kendinizi geliştirmeden bu olaya kalkışmanız vücudunuza kötü yansıyacaktır, tavsiyem imkanınız var ise antrenör eşliğin’de antreman yapmanız, sevgiler.

Ayakkabı ve çorap seçimi önemli. Lütfen iyi ürün kullanın. Ucuz diye amaca hizmet etmeyen ürün kullanmayın. Bu alanda kendini kanıtlamış ürünler var. Ülkeye de artık girmeye başladı. Ayakkabı olarak Asics, Brooks, Mizuno, Nike markasının size uygun modellerini tavsiye ederim. Ayrıca bu markalar ayak yapısı, taban özelliği, basış biçimi gibi testlerle model belirliyor. Bunları ya mağazada ya da web üzerinden bulabilirsiniz. Uzun mesafe koşuları için günlük ayakkabı numarasına kışın 1/2, yazın 1 numara ekleyerek ayak şişmesine çözüm olabilir. Ayrıca ayakkabılar en olarak da numaralandırılıyor. Türkiye’de bulmak zor olsada belirttiğim markalarda bulabilirsiniz. Taraklı ayaklar, dar ayaklar için…
Çorap için mutlaka dry-fit modelleri seçin. Nike’ın, Under Armour’un bu tür ürünleri var. Maalesef fiyatları yüksek. Ama değer. Ayağınız nefes alır ve kuru kalır.
Mesafe için ise 10K - 21K - 42K … olarak artırarak hazırlanmanızı öneririm. Kaç yıldır koşuyorsunuz, kaç tane bu tip yarış koştunuz bilemiyorum. Maraton için 3-4 sene yılda 2-3 yarı maraton koşup hazırlanmanızı öneririm.