Raidlight Aladağlar Sky Trail 2016

Mehmet ÖNELGE http://bikosuadana.com/index.php/2016/08/17/raidlight-aladaglar-sky-trail-2016/

Alper Talı http://bikosuadana.com/index.php/2016/08/23/aladaglar-sky-trail-yaris-raporu-alper/

Yarış Raporları

2 Beğeni

Koşanların yorumlarını okudum, genel olarak şöyleydi

“Herşey çok profesyonelce hazırlanmıştı.”

“Herşey çok profesyoneldi”

“çok profesyoneldi.”

“profesyoneldi”

di, di di,

bu kadar profesyonel kelimesi karnımı ağrıttı doğrusu.
Ben amatörüm ve umarım hep öyle kalırım.
Yarışa katılmadım. Katılmak üzere giden bir arkadaşıma destek olmaya gittim. Benim gördüklerim aşağıda.

_Koşuya katılmaya gelen ancak üst katman nedeniyle yarışa alınmayan koşucular gördüm, hatta bazı koşucuların görevlilerle sert şekilde tartıştıklarını sonradan duydum. Sonra bu durumun geçen sene de yaşandığını öğrendim. _
Bu durumun sorumluluğu sadece koşuculara yüklenerek açıklanabilir mi?
_Sanmıyorum. _

Hadi gelin şimdi kendimizi amatörce, amatör koşucu yerine koyalım ve bir zorunlu malzeme arayalım.

Yarışın internet sitesine baktık ne yazıyor?
_ "su geçirmez (tavsiye edilen min. 10,000 Schmerber) ve soluyabilir (Gore-Tex veya benzeri) malzemeden yapılmış uzun kollu ve kapüşonlu üst dış katman giysi " Sonra da sponsor firmanın örnek ürününün linki verilmiş. _
_Bunu okuduk, ne yapacağız, dükkan dükkan gezip yukardaki koyu metindeki şartı içeren ürün bulacağız. Sizce Türkiye’de bunu anlayacak dükkan bulabilir miyiz? Tabi ki bulamayız. Ama aramak zorundayız. Vazgeçmek yok. Birçok dükkanda birçok ürün bulduk ama özelliklerin bazıları uyuyor bazıları ise bilinmiyor. Çoğunun su geçirmez olduğunu biliyoruz ama nefes alabilir mi bilmiyoruz. Belki bunlardan bazıları şartı sağlıyor örneğin north face firmasına giriyoruz ama çok ağır bir kaban gösteriyorlar, koşu için bununla mı çıkacağız diyoruz satış müdürünün bilgisi bu kadar. Dolayısıyla aradık sorduk ve şaşkın bakışlardan ve garip tekliflerden yorulduktan sonra organizatörler için şu soruyu sorduk _
Siz nerede yaşıyorsunuz be kuzum? :)))

Neyse ki ultracı sabırlı olmayı bilmelidir,bu spor bu ülkede yeni yeni gelişiyor.
İnternet diye bir şey var gidip oradan alsana!
Hem bak örnek ürün diye linkini vermişler.
Ama bir dakika!
_ Örnek üründe garip bir şey var. Hayır fiyatını demiyorum, o garip değil alttarafı 569 TL:))_
_ Ürünün satış sitesinde ürünün özellikleri yazılmış ancak buradaki özellikler bile yarış standardını karşılamıyor! _
Su geçirmez demiş, yağmura dayanıklı demiş UTMB yağmur standardı demiş bırakmış.
Bu ürün nefes alabiliyor mu bilmiyoruz.

_Olur mu canım!, evet ya baksana internetten ben bu ürünü alsam, ürün nefes alabilir mi değil mi bilemiyorum, ayrıca nefes alabilir deseydi de yetmezdi goretex ve benzeri olacaktı!, ben bütün bunları nereden bilebilirim? _

Sizin sponsor bile sitesinde kendi örnek ürününü sizin istediğiniz gibi açıklamıyor, yarışmacılardan bu standardı yakalamalarını bekliyorsunuz.:)) Nasıl olacak bu iş?

Yapacak tek şey , işten çıkacağız o kadar yolu tepip elimizde ne kadar yağmurluk varsa görevlinin önüne koyacağız ve ölümcül kararını bekleyeceğiz.

Ya da özelliklerinde nefes alıp almadığı yazmayan sponsorun ürününe 500 küsür lira bayılma dayatmasına razı olacağız. (O biraz zor!)

Çok profesyonelce, ama bu kadar profosyonollük karnımı ağrıttı.

Her yerde gönüllü gördüm onlarca. Gönüllüler içinde arkadaşlarım vardı. Yıllık izninden kullanıp gönüllü olarak buraya gelen koşucu arkadaşlardan birisi bana şunu söyledi. Kimse bize bir şey söylemiyor. Ne yapmamız gerektiğini bilmiyoruz. Buraya geldik ve hepsi bu. Arkadaşım kendi kendine (sanırım gönüllü olduğundan:)) ) bitiş çizgisine yakın bir yerde (köşede) durdu ve gelen yarışmacıları akşama kadar alkışladı, profosyonilce değil, amatörce. Çünkü oraya bir şeylerin parçası olmaya gelmişti, koşamayanların da dahil olmak isteyip de olamadığı bir șeylerin, amatör birşeylerin… Atıl hissetmeye gelmemişti.

Seneye daha AMATÖR olmanız dileğiyle…

ahmet ziya

7 Beğeni

Ahmet bey merhaba…

Raidlight Türkiye distribütörü Emre TOK olarak yazıyorum.

Raidlight ürünlerini kastediyorsanız ürettiğimiz tüm yağmurluklar dünya standartı olan 10.000 Schermerber’i ve üstünü kapsıyor. Hatta 15.000 genelde kapsadığımız rakam. Dünya’da patika koşusuna odaklı en çok ürün çeşidini üreten firma olan Raidlight Aladağlar’ında ana sponsoru…

Yağmurluğunuzu almadan gelmeniz kendi sorumluluğunuz. Biz almanıza dayatmıyoruz. İster alır ister almazsınız… O yüzden dayatma filan yok kimseyi zan altında bırakmayın rica ederim.

1000km öteden gelip Türkiye’deki 25 yarışta ayağınıza tüm ürünleri getiren başka bir firma yok… Diğer markalarda bu yarışa gelme ve stand açma lüksleri ve izinleri olmasına rağmen gelip açmamışlar. Bu standartta yağmurluğu olan ve sizin bunu kontrol etmeden gelmeniz sonucu oluşan sorunu düzeltme şansı olan Türkiye’de ondan fazla firma varken kimse kalkıp gelip stand açıp ayağınıza hizmeti getirmemiş o yüzden biz getirip stand açtık diye size dayatmıyoruz onu mümkünse belirtmek isterim.

İstediğiniz firmadan istediğiniz yağmurluğu alıp gelmeniz sizin beceriniz. Biz kimseye zorla yağmurluk dayatmadık satmadık. Bize mailde atmadınız, sitemize mail bırakıp aradınız mı ? Öğrendiniz mi bizim yapmurluğumuzun detayını ? Burada hepsinin 15.000 schrmerber olduğu yazıyor siz nereden bunların olmadığını çıkardınız, öğrenebilir miyim? https://kosuyorum.net/index.php?route=product/search&search=yagmurluk

Firmalar kendi sitelerinde bunu yazmadılar ile uluslararası sitelerinden öğrenebilirsiniz, o da olmadı forumda deneyimli arkadaşlar olarak bizlere sorabilirdiniz ? Daha önceden bu tarz uluslararası standartta yarış koşmuş bu grupta onlarca arkadaş ve organizatör var. @Koraymc @caner vs vs…

UTMB, kapadokya, kanarya adaları vs aklınıza gelebelicek tüm dünya yarışlarında yarış günü gidince elinizdekini ya bilmeniz, bilmiyorsanız sormanız, ya da gittiğinizde geçmeyeceğinin riskini almanız gerekir. Eğer geçmezse tüm dünyada yarış alanında ürünler satılır. Ya 1 firma satar ya 50 firma satar.

Yarış günü elinizde kurala uymayan yağmurluk bulundurmamanız gerekir. Keza gece sipariş eden ve satışları tamamladıktan sonra ücretsiz olarak yağmurluksuz gelen 2 arkadaşa da ürünlerimizi bedava verdik yarış süresince yanlarında taşıdılar, kuralı geçtiler ve yarış bitince de geri getirdiler ki bu o kadar uzun yol gelip yarışmadan gitmemeleri için yaptık…Bunu hangi firma Türkiye’de yapar onu da bir sorgulayıp bu yazdıklarınızı tekrar okuyun lütfen…

Onu da geçtim yurtdışında 170 euro oln bir ürünü 569 tl etiket fiyatı sadece aladaglara özel 450-499 tl arasına indirimli sattık. Dünyada 170 euro olan ürünü türkiyede marjını düşürüp avrupa ile vergilere rağmen aynı rakama satıyoruz.

Türkiyede iyi şeyler yapmak için çaba sarfederken lütfen yazdıklarınız gerçekten demotivasyon ve insanları töhmet altında bırakmaktan başka birey sağlamıyor…

İyi koşular
Emre TOK
Raidlight Türkiye…

9 Beğeni

Emre bey merhaba,

Amatör bir koşucu olarak yazıyorum.

Yazdığınız her paragrafı yanıtını kısaca aşağıda bulabilirsiniz.

İyi çalışmalar

1. paragraf: Ürünlerinizin ne kadar dünya çapında olduğu amatör sporcuyu ilgilendirmez.
    Bir ürünü satıyorsanız -hele bir de teknik ve de pahalı ise- onun temel özelliklerini satış yaptığınız internet sitesine koymalısınız. Siz koymamıştınız, onu eleştirdim. https://www.aladaglarskytrail.com/2016/ adresinde zorunlu malzemeler bölümünde örnek ürün linkine tıkladığınızda yeterli açıklaması bulunmayan bir yağmurluğunuz gözükmekteydi. Şu anda o linkle ulaşılamıyor :))) Ama sitenizde o ürün var, açın bakın tüm teknik detayları yazılmış mı…

2. parag: Dayatma şöyle oluyor : Sponsoru olduğunuz yarış önce zorunlu malzemelerle ilgili yeterli açıklıkta açıklama yapmıyor.İnsanlar birçok masraf yapıp yarış alanına geliyor ve tek satış yapan firmadan yağmurluk almak ya da yapılan tüm masrafların boşa gitmesi arasında seçim yapmaya zorlanıyor.

3.parag: Birçok firma var ama sadece biz oradaydık diyorsunuz. Şunu mu diyorsunuz biz istesek sponsoru olduğumuz yarışta stand açmayabilirdik. Tamam seneye bir de o şekilde deneyin isterseniz. :)) Ben yarışa katılacak arkadaşların gerekli dikkat ve özeni gösterdiklerini ancak yarışmada zorunlu malzeme hakkındaki bilgilendirmelerin ve örneklerin yazılı metinlerde ve linklerde yeterli doğrulukta ve açıklıkta yapılmadığını söylüyorum.

4’üncü para.: Sizin firmanızın diğer firmalardan ne farkı var ki ben ona ayrıca e posta atayım, Müşterinizi niye yoruyorsunuz.? Hem internetten satış yapıyorsunuz hem de ürünlerin tüm teknik detaylarını yazmayıp arasaydınız diye sitem ediyorsunuz. Kusura bakmayın ama tüketiciye, görmediği, dokunmadığı, satış personelinden bilgi alamadığı ürünü satacaksanız siz çaba sarf etmelisiniz… https://kosuyorum.net/erkek/raidlight-top-ultralight-evo-yagmurluk linkinde ürününüzün nefes alabilir özellikte olduğu yazıyor mu? Yazmıyor. Çok net.

5.& 6. par: Ulusal bir yarış düzenleyip sonra uluslararası yarışlardan, forumlardan öğrenseydiniz demeyi pek haklı bulamıyorum. Zaten sitemlerimin esas kaynağı biraz da bu nokta. Ulusal yarışların birçoğunda zorunlu malzemeler vb. konusunda anlaşabiliyoruz. Ancak burada anlaşamadık, daha açıklayıcı olmalı. UTMB çevirisi yetmiyor.
7. par: Ürününüzü satın alan müşterinize bu yarışta (sporsorsunuz) yarışması için kolaylık sağlamışsınız. Ne var bunda? Bunu kime sorsanız basit bir pazarlama ve satış yöntemi olarak değerlendirebilir. Ayrıca tüm yarışmalarda stand açmanız koşu sporunda ülkemizde tanınırlığınızı arttıracak bir çabadır bence. Yani isin ticari bir mantığı var : Koşu pazarının büyümesini istiyorsunuz ve bunun için koşturuyorsunuz. Pazar büyürse sizin pazardan alacağınız pay da artacak.

8.pr : Bakın bu konuda sizi tebrik etmek isterim.

9.p: İyi şeyler yapmak kolay değil tamam. Peki o koşuya kayıt olup da yarışamayan insanlar kötü şeyler mi yapmaya çalışıyordu? Ben anlamadım.

1 Beğeni

Uzun uzun yazmayacağım.Geçen seneki yarışın konusu açıp okunursa her soruya cevap alınabilir.Dağlar şakaya gelmez.Eğer bir yağmurluğun nefes alma değerleri vb bilgileri bilmeyenler dağlara hiç gelmesin.Ne kendilerini ne de başkalarını tehlikeye atmasınlar.Önce çekirdekten başlayıp temel bilgileri öğrenin, ondan sonra bu tarz bir yarışa kayıt yaptırın.

Bu sene ve geçen sene soru soran herkesin sorusuna detaylı bir şekilde cevap verildi ve verilmeye devam edecek.

Ben de uzun uzun yazmayacağım. İnsanlar bu forumu bilmeyebilir, buradan faydalanmak zorunda değil.

Dağlar da kimsenin tekelinde değil, isteyen çıplak ayak gider, isteyen yağmurlukla.

1 Beğeni

Aladağlar yarışı kuralları olan ve kuralları net açıklanmış bir yarış, sizin o yarışta katılacaksanız istediğiniz şekilde katılacağınız bir yarış değil,onu hala anlayamamış olmanız ilginç… :slight_smile: Diğerine de detaylı cevap yazıyorum.

Emre bey ^Eğer bir yağmurluğun nefes alma değerleri vb bilgileri bilmeyenler dağlara hiç gelmesin.^ cümlesine yanıt olarak yazdığım şeyi yarışla ilgili sandınız sanırım :smile:

Cevaplarım

1- sitemiz Aladağlar yarışı öncesi yenilendi. Sonrası değil. Sitedeki link eski siteye gidiyor bilerek bir bilgi değiştirilmedi. Dolayısı ile linke ulaşamamanız normal, 2017de değişecek Aladağlar sitesinde…

2 ve 3- Yarışma öncesi aladağlar organizasyonundaki yağmurluklarda nefes alan yazıyor ise, kendi elinizde nefes almayan yağmurluk olduğuna inanıyorsanız neden organizasyona yazılı iletişime geçmiyorsunuz ? Mail atmıyorsunuz ? soru sormadan neden elinizdeki yagmurluğun teknik özelliklerini net bilmeden dağın altındaki tesise geliyorsunuz ? Ben merak ediyorum. Sakın yanlış anlamayın gerçekten anlamıyorum. Bu riski alıyorsanız geçmediğinde neden orada kurala uyan ürün satan bir firmayı suçluyorsunuz.

Ben koşucu olsam elimdeki ürünümü 4-5 yere sormadan organizasyondan onay almadan gelmezdim, 1 yıl hazırlanmışım, kurallar var ve bilgi eksik ise siz neden geldiniz risk alıp, organizasyonun sitede telefonu var neden aramadınız ? İnsanlar bu yarışa katılmadan neden organizasyon bilgisi eksikse şikayet etmiyor, yarış başlamadan bunu organizasyona bildirmiyor da, elinde yanlış malzeme ile 1000km atlayıp gelmeyi seçiyor , sonra geçmeyince forumda isyan ediyor ?

4- Bu konuda şeffaflığımızı görmeniz için sarı 4. paragraftaki yağmurlugun (ve hatt turuncu olan 2016 modelin) açıklaması da eksik, haklısınız, diğer tüm yagmurluklarda yazıyor, onda bilgi eksikliği kalmış. Düzeltilecek. (Size bu maili yazarkende olduğu gibi bıraktım düzeltmedim) (tüm yağmurluklarımız nefes alabilir, nefes almayan yağmurluk üretmiyoruz ama haklısınız o bilgi eksik)

Ama burada gelmeden önce bu yağmurluğu almadığınızı farz ediyorum. Elinizdeki yağmurluk ile risk alıp gelince sitede online da 569 TLye satılan ürünü 450 TLye sırf sponsor oldugumuz tek yarışta 450-499 TL bandında satınca dayatmış mı oluyoruz ?

5-6: Türkiye’de ilk UTMB CCC, TDS gibi standartları ilk öğrendiğimiz yarışları koştuk, bloglarda sayfalarca yazdık, biz de bilmiyorduk, DVDye belgesel çektik ama burdan cenevreye giderken ben 5 ayrı yerden kontrol ettim, ve ilk yarısımda mail attım organizasyona bu marka model geçiyor mu diye Siz neden yapmadınız ?

Sonra dedikki İznik, kapadokya, aladag bu kalitede olsun. ITRA kapadokyayaı seneye dünya yarışı yaptı. 2010 da bu tip uluslararası yarışa 3 kişi katıldı Türkiye’den 2011’de 10 kişiyi geçmedi… 7 sene oldu, bu ülkede standartları dünya düzenine giderken NAÇİZANE sadece şunu belirtmek isterim: **Tüm dünya yarışlarında yarış alanında kayıt olan kişi imzaladığı form ve önceden kurallar ile her şeyi tartacak, yorumlayacak, önceden yarışacağı organizasyona sorusu varsa soracak entellektüel düzeyde… Ülkemizde de o duruma geleceğini umuyorum… Bunun için organizasyonlar gelişirken kişilerinde bu konuda eleştiri yapmadan önce kendi sorgularının yeterli olup olmadığına da bakmalı… Organizasyon ve firmalarda eksik, hata, belirsizlik varsa bizlerde sizden gelecek eleştiriler ile kendimizi geliştirmeliyiz.

7-8 e söyleyecek bir yorumum yok.

9- Kötü şeyler yapmıyor tabi bir koşucu, sizde sanırım kötü bir şey yapmaya çalışan biri değilsinizdir ama sorgulamadan, hatalı ve eksik bilgi varsa sitemizde bize, organizasyona eleştiriyi yarış öncesinde göndermeden ve hatalı malzeme riski alarak gelip sonradan burada kendi hatasını online yazılmamış eksiklere dayandırarak yarışa gelmenize ve bizi suçlamanıza üzülüyorum.

Özeti şu: Emin olmadığınız, organizasyon tarafından kabul görmeyeceğini düşünmediğiniz ürün ile gelmemeliydiniz. O risk sizindi, aldınız, katılamadınız.

Haydi onu da geçtim, kabul edeceğiniz bir argüman değil ama Aladaglar sitesi sponsor olduğu firmanın ürününü linkini koymuş ama nefes alabilir yazmıyor diye düşünsem, kabul görmese neden bu linki koysunlar önersinler diye düşünürum. Dolayısı ile her ne kadar açıklaması eksik olsa da geçerli diye düşünürdüm (nihayetinde bu benim yorumum, gene de bu nu düşünsem de organizasyonu ve firmalara sorardım açıp… Bunu siz öyle yorumlayamayabilirsiniz o konuda suçlayamam sizi… Herkesin yapısı farklı olabilir…

Yanıtınızı okudum, șu an dağdayım :smile: , yarın yanıt yazarım iyi geceler

Hava tehlikeli, yağmurluk ihtiyacınız varsa yakın bir yere gönderelim ? :slight_smile:

:smile: Teşekkür ederim, her zamanki gibi başımın çaresine bakarım

iyi faaliyetler kolay gelsin

1 Beğeni

Konudan belki alakasız olacak ama yağmurlukla ilgili birşey paylaşmak istedim. Çok çok bilindik bir markanın yağmurluğunu edindim. Vücüt ısım yüksekmidir, çabuk terlememdenmidir bilinmez yağmurluk dışarıdan su almıyor ama iç tarafı buhar makinası oluyor. Giyer giymez 10 dakika sonra sanki sauna eşofmanı giymiş gibi hissediyorum kendimi.Çıplak tene giyiyorum olmuyor,içine bir kat birşey giyiyorum olmuyor.Burada zorunlu malzemelerın tamamen biz katılımcıların sağlığı ve konforu için olduğu kaçınılmaz.

1 Beğeni

Size katılıyorum Yağmurluk lar koşuda maalesef bu şekilde etki yapıyor terlemeden koşuyorsanız sıkıntı yok Yağmur’u geçirmiyor ama terliyorsanız çıkartın çantanıza Koyun ıslanmakta islanmamak arasında pek fark yok en ucuzundan pahalısında pek ise yaramıyor belki soğuğu bloke etmede faydalı olabiliyor

2 Beğeni

Ben de bu yarışa kayıt olmuş, aylarca antreman yapmış ve yağmurluk nedeni ile yarışa alınmamış amatör bir koşucuyum. Kendi gözlemlerimi kısaca aktarmak isterim. Yarıştan önceki akşam alana ulaştım. Yarış için istenen malzemelerde "su geçirmez (tavsiye edilen min. 10,000 Schmerber) ve soluyabilir (Gore-Tex veya benzeri) malzemeden yapılmış uzun kollu ve kapüşonlu üst dış katman giysi " yazdığı için elimde bulunan yağmura dayanıklı üst katman kapüşonlu giysilerimi getirdim (3 adet) Malzeme kontrolü sırasında hiçbirinin etiketine bakılmadı. (Zaten ürünler bilinen markalara ait olmasına rağmen etiketlerinde bu kadar detay bilgi de yoktu.) Elle kontrol eden bir Bayan ve bir Bey, "Hmm bu olmaz gibi… Evet bu da olmaz… Değil mi? " gibi kişisel yorumlarda bulundular. Sonra da bana eline aldığı sponsor markanın ürününü gösterip; “Dilerseniz dışarıda standımız var satın alabilirsiniz.” şeklinde bir yönlendirme yapıldı. Doğal olarak bunun bir satış taktiği olduğunu düşündüm. Elindekiler ile seni yarışa almıyoruz, ama dışarıdan yağmurluk alırsan katılabilirsin…

Sonuç: Benim aylarca yaptığım antremanlar, yaşadığım Aladağlar heyecanı, iş yerinden zorlukla aldığım izin, maddi olarak ödediğim yarış bedeli ve yan harcamalar hepsi çöpe gitti. Bu duruma çok üzüldüm. Yarışan koşucuları ve arkadaşlarımı sabah başlangıç noktasından gözüm dolarak uğurladım.
Organizasyondan ricam;

“Tavsiye edilen” ya da “benzeri” gibi ucu açık tanımlamalar yapılmaması, -çünkü bu tanımlar sizin de gördüğünüz gibi yetersiz kalıyor- ;
Kendi aranızda yaptığınız konuşmalarda biz koşucuları kastederek: "Bu senede yağmurluğa çok ARIZA çıkaran oldu mu? şeklinde bahsetmemeniz. -Ki bu cidden çok üzücü…
Eğer bu konuda bir eksiklik oluyor ve sorun her sene yaşanıyorsa yağmurluk hususunda bu sıkıntıya çözüm odaklı yaklaşmanızdır. Başarı; 134 kayıtlı katılımcıdan 98 tanesinin yarışabilmesi değildir.

Deniz

3 Beğeni

Merhaba,

Sahip olduğunuz ve kontrolden geçmeyen yağmurluklarınızın marka ve modellerini yazmanız mümkün mü acaba??

Tekrar merhaba, dağdan döndüm ancak şehirde de işler yoğun ancak yazabiliyorum, yoğunum kısaca geçeceğim.

Emre bey koşu ile ilgili yaptıklarınızı takdirle karşılıyorum,(zaten biliyor ve takip ediyordum) diğer taraftan benim e postamı dikkatli okursanız başından beri şunu anlatmaya çalıştığımı görürsünüz.

Siz Türkiye’de bir yarış düzenliyorsunuz, Avrupa’da değil.

Buranın koşulları Avrupa’dan farklı. Hele hele dağ koşusu ile ilgili ‘pazar’ söz konusu olduğunda oldukça farklı. Aradığınız malzemeyi ha diyince bulamıyorsunuz. Aladağlar yarışına sadece sponsor firmanın stand açması da bunun başka bir göstergesi. Piyasa yok, olan da sığ.

Bu nedenle organizasyonu yapan arkadaşlar madem ki elitist bir yaklaşım sergilemediler (ki bu tercihlerini yürekten kutluyorum) ve amatör ruhla bu işi yapanlara kucak açtılar (yarışa katılım koşulları bunu gösteriyor, ) o zaman zorunlu malzemeler açıklanırken UTMB gibi katılım için başka zorlu yarışlardan puan toplamak şartı getiren (yani yarış tecrübesi arayan) bir yarışın zorunlu malzeme kısmından türkçeleştirme yapmakla yetinmeseydiler.

Birçok yarışmacının geçen sene yağmurluk nedeniyle yarışa katılamadığını da hesaba katsaydılar.
Amatör katılımcılar ve ülkenin pazar gerçeğini de dikkate alarak isteklerinde bu kadar ısrarcıysalar bu isteklerini yazılı metinlerde de detaylandırsaydılar.
Raidlight’ın ürün açıklaması yetersiz kötü örnek linki yerine :))) başka birçok örnek koysaydılar:))

Seneye daha amatör ruhlu aladağlar yarışı görmek dileğiyle,

ahmet ziya.

Merhaba Nefes alabilirlik özelliği kritik, bu konuda hiç bir yagmurluk terletmeme durumu maalesf koşuda mümkün degil. Kumaş elinden geleni yapıyor ancak koruma faktörü yani Schermerber artınca maalesef nefes alabilirlik azalıyor. Bunun için yarım fermuar açmanızı ya da yeni gelecek modellerden dünyada da bir çok örneği olan koltuk altından fermuar açılan modelleri de degerlendirmenizi öneriyorum.

Merhaba Tekrar bu sene tüm bu konularda aladağlar organizasyonu ile en detayına kadar teknik açıklama eklenmesini ve daha temiz ve net açıklama yapılması için bende kişisel olarak çalışacağım.

Sevgiler
EMRE

1 Beğeni