Raidlight Aladağlar Sky Trail 2016

Bu yıl yarışın rotası -Maden Yayla’dan sonrasında- değişti gibi görünüyor. Mesafe neredeyse aynı ama yükseklik kazanımı farklı.
Karşılaştırmalı rota şöyle:


Kırmızı olan geçen yılki, mavi ise bu yıl. Mavinin başlangıcı ortak kısım.

Karşılaştırmalı eğim grafiği ise şöyle:


Bu yıl 3. bir zirve daha var görünüyor. Dolayısıyla kazanım da daha fazla olacak. Süreler buna göre değişecektir.

7 Beğeni

Geçen sene 2. zirve epey acıtmıştı. Bu sene 3. zirveye bakınca katılımcılara şimdiden başarılar dilemek istedim:-)

Yarışın sonundaki sevimsiz asfalt kısım çıkarılıp,yerine yeni bir zrve eklendi.@ilkerl dediğin gibi geçen sene 2 zirve bile bitmezken, bu sene 3ncü zirve.Hepimize kolay gelsin

Geçen seneki yarışta 2nci zirve tam bir kabustu. Bu sene eklenen 3ncü zirve grafik üzerinden 2nci zirveden de daha sert gözüküyor. Tüm katılımcılara kolay gelsin. Süreler geçen seneye göre min 1 saat artar gibi.

Geçen sene 1nci zirveye tırmanıyoruz.3400’lerde zirve gözüktü.Saate göre zirveye daha var ama zirve gözüktü.İyi dedim ucuz yırttık.Tam zirveye yaklaştık ki zirve daha arkadaymış ve olduğumuz nokta zirveyi görmemizi engelliyormuş.Yola devam ettik.3600’lerde yine zirveyi gördüm.Yine yanlışlık var dedim ama o psikolojiyle insan kendisine o kadar güzel yalan söylüyor ki.Tam o zirveye de vardım ki yine asıl zirvenin daha arkada olduğunu gördüm.2 defa üstüste nakavt olmuştum.Güzel anılardı

Rota tam anlamıyla bir zirve daha zorlaşmış. Asfalt koşmak yerine, patika olması avantaj ancak koşulacak çaşak yüzey artması da baya eğlenceli olacak. Çok tecrübe kazanılacak bir yarış olacak.

Merhaba Geçen hafta Erciyes 60 K koştum. İrtifanın şakasının olmadıgını iyice ögrendim.Aladaglar yarış öncesi 10 Agustosta Mümaz Dagevi çevresinde çadır kurmayı planlıyorum.Yarışa kadar 3 günümde özellikle irtifaya yönelik nasıl bir çalışma yapabilirim.Bu konuda tecrübesi olanlar paylaşımda bulunursa sevinirim.Teşekkürler…

Günlük 1.000 mt irtifa kazanımını geçmeyecek şekilde yapacağınız trekkinglerin çok faydasını görebilirsiniz. Bol su içmek ve sorun olmuyorsa günlük 1 aspirin almak ya da bol limon yemek işinizi kolaylaştırır. Erciyes te irtifa kadar aşırı sıcak etkili oldu .Aladağlarda o kadar sıcak olmayacaktır diye tahmin ediyorum. 3700 de uzun kollu giyme ihtiyacı bile hissedebilirsiniz. Yüksekte ne kadar vakit geçirirseniz o kadar faydalı olacaktır. Başarılar.

Serdar Hocam. Verdiginiz bilgiler için sagolasınız.Deniz seviyesi yerden (Sakarya) gelecegim.İlk gün Demirkazık (1550 metre) çadırımı kurup etrafı gezecegim.2.gün Sokullu 1950 metre.3.günde aynı istikamette 2500 metre üstü gidip dönecegim. Belirlenen yükseklikte ne kadar kalmalıyım veya nasıl derseniz…Teşekkürler…

Yükseklik herkeste farklı reaksiyonlar veriyor malum. 3 gün biraz az ama hiç yoktan iyidir. 1950 mt de geceleyecekseniz 2500 üstü ne kadar vakit geçirebilirseniz iyi olur . Mümkünse 2500 e de çadır kurup 1 gece geçirmek faydalı olabilir. Tabii yarışa yorulup girmemek kaydıyla :slight_smile:

Geçen seneki yarış öncesi Sokullu’da yapılan çadır kampında Perşembe’den Cumartesi akşamına kadar kalmıştım. Yarışta herhangi bir sorun yaşamadım.

Teşekkürler. Sagolasınız

Merhaba;
Sokulluda nerde çadır kurmuştunuz.Saglıcakla

Organizasyon ayarlamıştı geçen sene. Sokullupınar’da çadır, 3 öğün yemek ve su imkanı mevcuttu.

Buyrun, ilk yazı benden olsun…

8 Beğeni

98 kişiden 42’si bitirebilmiş, nasıl bir kırım olmuş orada… Her şekilde startta yerini almış herkese koca tebrikler! :slight_smile:

Selamlar,

Ben geçen sene katılamamıştım bu yarışa ve çok merak ediyordum açıkcası. Daha önce Aladağlara hiç gitmemiştim. Koşuya başlamasam muhtemelen buraları görmeden göçüp gidecektim bu dünyadan :slight_smile: Harika bir yermiş. Nefis bir coğrafyada çok zor bir yarış oldu. Sakatlığım dolayısı ile yeteri kadar idman yapamamıştım ama 10:41:58 ile bitirerek iyi bir iş çıkardığımı düşünüyorum. Dediğim gibi parkur çok zor ve etkileyiciydi. Çok yorulsamda 3.Zirve öncesi çarşak alana gelene kadar ağzım kulaklarımdaydı. Burada işler değişti. Bu son zirve çıkışı bence çok tehlikeliydi. Tamam, Emler zirveden ya da MTA zirveden iniş de tehlikeliydi ama burası farklıydı bence. Organizasyon kazma tavsiye edilir dese yeriydi yani :slight_smile: O çarşak alanda ayakta durmak bile çok zordu. Belki de ben beceriksizdim ama yarışa katılanların büyük çoğunluğu benim gibi düşünüyordu. Bence bu çıkış yarışı ekstra zor hale getirmek dışında bir şey katmıyor. Ben sevemedim açıkcası. Parkur bu haliyle kalabilir ama oraya kesinlikle ip çekilmeli ve ekstra güvenlik önlemi alınmalı.

Bir de cutoff meselesi var. İlk istasyon Çelikbuyduran’ın süresinin geri çekilmesi anlaşılabilir. Fakat bu yeni eklenen zirvenin zorluğu göz önüne alınarak 12 saatlik cutoff uzatılmalıydı. Hatta 3.Zirveyi tırmanan herkese cutoff olmadan bitirme hakkı tanınmalıydı.

Son bir eleştiride yemek ücretlerine olacak. Bence kahvaltı ve yemek ücreti çok fazlaydı. Kahvaltı için 20TL, yarış öncesi akşam yemeği içinse 45TL istedi organizasyon. Bence yüksek bu fiyatlar. Üşenmesek bütün öğünlerde aşağıdaki alabalık tesisine giderdik. Balığı, ekmeği, salatası hep birlikte 10TL. Ağaçtan topladığınız elmalar ise bedava :slight_smile: Fiyatlar daha uygun olmalı

Bu konular dışında çok başarılı ve güzel bir organizasyondu. Bu kadar çok gönüllünün emek harcadığı başka bir yarış yok ülkemizde. Hepsine ayrı ayrı teşekkür etmek gerekir. Tekrar organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Seneye de gideriz inşallah :slight_smile:

8 Beğeni

Benim bu yılki yarış raporum da bu:

9 Beğeni

Benim raporum da hazır :slight_smile:

2 Beğeni

Nurettin Hocam, Çok güzel anlatmışşın,o anları tekrar yaşıyor hissini verdin,sagolasın.Yarış zordu ama bu zorlukta organizasyon ekibi tarafından heryerde belirtilmişti. Özellkle irtifa konusuna dikkat çekilmişti. Benim güzel yorumlarınıza eklemek istedigim özellikle benim gibi ultra koşup dag tecrübesi olmayanlara.Tırmanırken nefesiniz kesilebilir,nefesiniz normale dönene kadar 5-10 saniyede sık sık durmanız gerekebilir. Cut offlara takılmadan bunu kapatmanın tek yolu inişlerde ve düzde zemin çarşaktı,taştı demeden koşmanız. Koşmazsanız cut off zamanına takılmadan bitirmeniz zor.Dagcılık tecrübesi olanlar tepe çıkarken o kadar güzel tırmanıyorlarki hayran olmamak elde degil.Onlarla farkı ancak tepe aşagı koşarak kapatabildim.Çarşak zeminde karda kayar gibi kaymakta gerçekten zevkli. Son olarak gönüllü kardeşlerime gece yarıları yollara düşüp kontrol noktalarına gittiler,kontrol noktalarında o kadar güzel davrandılarki,o an tüm yorgunlugumuzu unutturup güzel,motive edici sözler söylediler,sagolsunlar.Organizasyon gerçekten mükemmeldi,ufak tefek eksiklikler olabilir,bunları onlarda yaşayarak gördü,onlarada binlerce teşekkürler,sagolsunlar

3 Beğeni