Pegasus Extreme

Merhaba,
Yeni bir yarışımız daha olacak gibi duruyor. Parkur detaylarını merakla bekliyorum.
SEA 2 SKY ULTRA TRAİL 143 KM, 6170M+
SEA 2 SKY TRAİL 80 KM, 1425M+
SEA 2 SKY HALK KOŞUSU 25 KM, 182M+

http://www.pegasusextreme.com/tr/

4 Beğeni

Sitesinden birşey öğrenmek imkansız

1 Beğeni

Keske halkımız 25k 182m koşabilse😊

1 Beğeni

cidden site eksik. 25km çogüzel halkımız için. Çok ideal. Sevgiler :smile:

143k , 6170m+ pek bir cazip geldi bana :smile:

Yarış çok heyecan verici görünüyor ama böyle 30 saat civarı sürecek bir yarışı, yemesi içmesi checkpointleri finishi ile organizasyonunu yapabilecek donanımda bir organizasyon var mı? , sonra İsmail asla acımaz😋

2 Beğeni

Beyler Organizatörü bizlerden biri ve bu konularda fazlasıyla tecrübeye sahip.
Ben onların bu işi fazlasıyla kurtaracaklarını düşünüyorum.
Ancak tarih için bilgi gelmedi
2016 da olacak diye biliyordum bir telefon açıp sormakta fayda var.
Fethiye bu işler için gayet de ideal.
Umarım herşey güzel olur Pegasus ile ilgili.

1 Beğeni

Tecrübe derken hangi Ultra maraton organizasyonlarından bahsediyoruz?

Yeni ultraların bazılarının sitelerinde trekking deneyimleri referans olarak gösterilmiş. Trekking ve ultra birbirleri ile hiç alakaları olmayan şeylerdir. Ultraların nasıl olması gerektiğinin ön araştırmaları olmadan bu işe kalkışılırsa işin sonu hüsran olur.

Ben her zaman koşucular tarafında oldum. Organizasyona destek olsun diye kötü olmuşa iyi olmuş diyemem

İsmail bey
Merhaba
Benim de merak ettiğim bir kaç konu hakkında sizlere soru sormak isterim.
Bir siyasetçi edasıyla yazılan yazılarda paragraf seçip oradan sonuçlar çıkartıyorsunuz ve sorular soruyorsunuz. Hakkınızdır, bilmiyorsunuz ve öğrenmek istiyorsunuz. Ancak kişilerin ismini size açıklamadım çünkü daha hazırlık aşamasında olan bir yarış. Kendileri gerekli cevapları verir sizlere. Ben sadece bilgi verdim. Bunun dışında sizleri takip ediyorum mecburen. Henüz tanışmadık. Ama ben forumda bir çok kişiyi tanımamama rağmen sizi çok iyi tanıyor gibiyim. Çünkü her konuda yorum yapmak ve eleştirmekten geri kalmıyorsunuz. Unutmayın bazen bilgi sahibi olmak ve öğrenmek için sabırlı olmak gerekir. Ben bir organizatörüm ve aynı zamanda koşmaya çalışan birisiyim. Elimden geldiğince her organizasyona gitmeye çalışırım.
Eminim siz bizim organize ettiğimiz yarışları bile bizden iyi biliyorsunuz.
1 sene boyunca çekilen sıkıntıları yapılan seyahatleri kurulan diyalogları çektiğimiz sıkıntıları bilemezsiniz ama siz sanırım bunları da biliyorsunuz. Benim nacizane tavsiyem bu ülkede patika koşuları ve ultra koşular gelişirken biraz uzaktan takip edin her konuda yorum yapmayın. Eleştiri bazen aşırıya kaçabilir.
Umarım gelecekte daha iyi yerlere gelebiliriz.
Mutlu olun.
Not: Siz bu konuda da sertçe bir eleştiri yazarsınız muhakkak.

3 Beğeni

Çok haklısınız yazacağım.
Çünkü bana “yorum yapma, sus” demek kimsenin haddine düşmez.

Yazılarımı zahmet edip okumamışsınız dahi.
Ben hiçbir yerde birilerinden daha iyi biliyorum demedim veya bunu kastetmedim.
Ve hatta olayı hiçbir zaman birinci tekil şahıs boyutunda incelemedim.

Benim birşeyleri kötülemek derdinde olan birisi olarak görüyorsunuz. Ama yanılıyorsunuz.
Ben yarışlara UTMB puanı toplamak için giren, yarışı bitirip puanını almaktan başka hiçbirşeyi düşünmeyen birisi değilim.
Ben hiç etliye sütlüye dokunmayan, organizasyonun iyiliğini veya kötülüğünü umursamayan, bu yüzden de yarışa teşekkür etmekten başka birşey yapmayanlardan birisi değilim.

Birilerinin gönlü olsun diyede olmamış birşeyede olmuş demem.

Sadece alkışcıların olduğu bir ortamda hiç bir şey daha iyi yerlere gelemez.

Allah aşkına açın yabancı koşu forum sitelerini açın bir okuyun, araştırın.
Orada insanlar “glutensiz yiyecek bulamadım” veya “vegan diyetine uygun yiyecek buladım” gibi sebeplerle dahi bir dünya eleştiri yapıyorlar.

Ben burada 50km boyunca koşucusuna sıcak birşey vermeyi beceremeyen ve güzelim havada koşucusunu hipotermiye sokan organizasyonu eleştirdim diye kötü adam oluyorum.

Ben Kapadokya’da 15 kişilik Bulgar koşucular grubu “biz bir daha buraya gelmeyiz, kimseyede gelin demeyiz” diye ayrılıp gittiler diye üzülürken, organizayosunun çektiği sıkıntıları takdir etmiyorum diye eleştiriliyorum ???

Kimse kusura bakmasın. Ben kötü adam olmayı çoktan göze aldım. Organizasyonların daha iyi bir hale gelmesini sağlayabilmek için, birşeylerin farkedilmesini sağlayabilmek için, daha güzele ulaşabilmek için çalışmaya devam edeceğim.

3 Beğeni

Emin olun arkadaşınız burada verilen feedbackleri dikkate alarak yarış düzenlerse heryıl katılımcıları devamlı artar. Amerikalılar feedback bir hediyedir, kullan veya kullanma der. İsmail’in yazdıklarını bu şekilde kullanan organizatör kesinlikle zarar görmez.

2 Beğeni

Polat Dede’nin bir ‘‘organizatör’’ olarak duygusal tavır almaya hakkı olmadığını düşünüyorum.Bu nedenle İsmail Eren’e yazdığı cevap bir talihsizlik olmuş.Emin olun İsmail’i gerçekten tanımış olsanız böyle bir cevabı yazmazdınız.Tarih, karşıtlık ve eleştiri ve dolayısıyla hoşgörü üzerinden devam eder; öyle olmasa bir süre sonra organizasyonlar ‘’ kendin pişir kendin ye’’ durumuna döner.

1 Beğeni

Merhabalar
Öncelikle şunu belirtmeliyim.
İsmail arkadaşımızın kişiliği hakkında herhangi bir yorumda bulunmuyoruz bu bilinsin. Kimseye de kes sus demiyoruz. Sadece eleştirilerinizi fazla abartmayın diyoruz. Sizin bir kere söylediğiniz emin olun aklımızdan çıkmıyor.

Sadece tezcanlı hareket etmesini yadırgıyoruz biz İsmail beyin. Olay daha başlangıç aşamasındayken kurulan bir cümleye yapılan yorum üzüyor bizleri.
Trekking ile ultrayı kıyaslamış ismail bey. Bırakın da Trekking yapan adam yapsın hiçbir şey yapılmamasından iyidir. Güven oluşturmuyorsa gidip koşulmaz değil mi! Ama şunu da belirteyim Türkiye’de ki bütün organizasyonlara gözüm kapalı giderim bir koşucu ve organizatör olarak.
Ancak bu organizatörlerden isim vermeyeceğim bir çoğu Dağcılık geçmişi olan ve trekking ile bu olaylara başlamış insanlardır. Trekking yapmayan doğayı tanımayan bir insanın sizleri dağlarda koşturması kaçınılmaz sonuçlara sebep olabilir. Yapamaz mı evet yapar ama artıları tabiiki de fazladır.
Ultramaraton kavramı ülkemizde son 5 seneye tekabül eder ki bu da organizatörlerimizin bile 5 sene öncesine kadar ultramaratonlarda çok sık yer almadıklarını gösterir.
Evet şu anda Türkiye’de organizasyon yapan şunun şurasında kaç adamız değil mi? Bu işin gelişmesini istiyorsak birbirimize destek vermemiz gerek. Emekleme çağındayız daha. Adam 20 senedir yarış düzenleyip hala eleştiri alıyorsa bizde bir problem aramamak gerek. Bir sonraki yarışta da ufak tefek aksaklıklar olacaktır. Yarışçı portföyü değişebilir, hava durumu elverişli olmaz vs.
Biz bu işi yapıyorsak veya yapmaya çalışıyorsak sizlerin daha güzel yerler görmesi daha fazla koşması ve daha çok insanla birlikte koşması için yapıyoruz. Tabiiki hatalarımız olacaktır. Tabiiki eleştiri gelecektir. Gelen eleştiriler yazılı olmadığı zamanlarda dahi akılcı olabilir bunu söylemek istiyorum.
Cappadocia da yaşanan olaylar tabiiki de üzücü. Seneye çok daha dikkatli olacaklardır emin olun.
Bizler de mayıs ayında ilk yarışımızı yaptık ve son derece amatör bir ekiple gerçekleştirdik. Gelen yorumlar kötü müydü? Hayır ama eksiklerimizi yarışmacılar bize iletirken gözlerinin içi gülüyordu. Biz 2016 da bunları tamamlayacağız emin olun.
İsmail bey bizim yarışa gelse vay halimize diye düşünüyorum. :smile:
Lütfen konuyu yanlış yerlere çekmeyelim. Sağlıcakla kalın mutlu koşun.

3 Beğeni

:smile: Meramımı tam anlatamamışım
Trekking geçmişi kötüdür demiyorum. Ama trekking tecrübesi tek başına ultra organizasyonu için yetersiz kalır.
Bir trekking organizasyonu için yeri geldiğinde 2 kişi dahi yeterli olabiliyorken,
sıkıntısız bir ultra organizasyonu için rota ve rota işaretleme sorumlusu, lojistik sorumlusu, gönüllü sorumlusu, bitiş alanı sorumlusu, başlangıç alanları sorumluları (birden fazla start noktası varsa herbirisi için ayrı bir sorumlu olması iyi oluyor), konaklama sorumlusu, kayıt sorumlusu, pazarlama sorumlusu gibi görevlerin ayrı kişilerde veya gruplarda olması organizasyonun hayrına olur.

Dipnot: Bu sene Frig Vadisi Ultra Maratonundan dönüyoruz. Araçta Mahmut YAVUZ ve Mehmet YILDIRIM ile beraberiz. 3 koşucu biraraya gelince konu nasıl olduysa yarışlara geldi :smiley: Mehmet YILDIRIM’ın bir yorumu oldu. “Yarışın internet sitesine bakarım. İnternet sitesi özensiz olan yarışların genellikle organizasyonlarıda özensiz oluyor” demişti.
Pegasus Extreme internet sitesinin şu haliyle yabancı arkadaşlarıma tavsiye edemiyorum. “Page 1” , “Bottom Page 1” gibi ifadeler düzeltilip siteye en azından şekil olarak çeki düzen verilebilirse güzel olur diye düşünüyorum

Site ile ilgili gelişimleri bilmiyorum ancak düzelteceklerine eminim
Hala çalışıyorlar herhalde.
Trekking organizasyonu yapan bir firmanın elinde yeterli miktarda çalışan ve gönüllü bulunur emin olun.
Ben o işin üstesinden geleceklerine eminim :smile:

2 Beğeni

Konuyu açtığıma pişman oldum valla :slight_smile: Daha çocuk kız mı olacak erkek mi belli değil :slight_smile: Hepimizin amacı sonuçta ortak. Bu sporu el birliği ile geliştirmek istiyoruz. Keşke tüm bu konuları federasyon çatısı altında konuşabilsek veya federasyon bu organizasyonlarda etkin rol oynayabilse. Nedense bana kendimiz çalıp kendimiz söylüyoruz gibi geliyor :slight_smile:
Sevgiler

1 Beğeni

aynen ilker :smile:
bir şeyler olacak, çalışıyoruz.

Geçen yıl Fethiye’ye taşındığımda fethiyedeki dostum, arkadaşım dağcılık antrenörü ve likya outdor firması sahibi olan Seyran Sucu’nun likya yolu dışında bir organizasyon daha yapılabileceğini, bunun kültürel ve sportif açıdan gerekli olduğu düşüncesini benimle paylaşınca bölgeyi tekrar gezip rotaların nerelelerden geçebileceğini, ulaşım ve lojistik açısından uygunluğunu araştırıp ön hazırlıkları bitirdikten sonra olabilirliğine karar verip çalışmalara başladık. Bilindiği üzere bu gibi organizasyonların oldukça büyük bütçeler gerektiğini biliyoruzve bu bütçelerin büyük bir bölümünün sponsor firmalardan sağlandığını da!!! Sponsor arayışları ile birlikte internet sitemizin de oluşturulması için çalışmaya başladık.
Evet işte burada biraz durmak gerekiyor, finasman bulmakta işimiz biraz zor, hele bu son yarışlarda ki eleştiriler ve organizasyonların çıtayı yükseklere taşımaları bundan sonraki yapılacak olan yarışların işini zorlaştırıyor.
Örneğin; gulitensiz ekmek bulmak, ev çorbası kaynatmak, çay kahve ikramı, hazır yiyeceklerin markaları, yarışı bırakan sporcuya anında ulaşmak, çip ve takip sistemini sağlamak, ilk yardım ekibini oluşturmak, arama kurtarma ekipleri kurmak, kontrol noktalarına deneyimli bu işten anlayan kişileri bulmak gibi. Bunlar dışında daha bir sürü detay.
Elimizden geldiğince eksiksiz bir yarış organize etmeyi düşünüyoruz ve sponsor(para) aramaya devam ediyoruz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın!?

1- kapadokya yarışından sonra biraz dinlenmek istediğim için koşu ile ilgili forum ve siteleri ziyaret edemediğim için bu yazılanlardan bu gün tesadüfen gördüm.
iyi ki görmüşüm.
2-Koşu tecrübem sanırım biraz iyidir!
3-Önerim hele bu olan ultraları bir koşalım bizimkisi olursa tatlı niyetine olsun.

Sevginin, kardeşliğin, hoşgörünün yanında spor bilinci almış yarış ve yarışmacılar diliyorum.
Sevgi ve saygılarımla.
Mustafa Kızıltaş

8 Beğeni

Mustafa Abi işin içinde sen varsan, kötü birşey olması beklenmez.Tabiri caizse işin mutfağından geliyorsun.Allah yardımcın olsun.

Benim tavsiyem ilk yıl için Aladağlar gibi sınırlı sayıda katılım kabul edilsin.Oradan gelecek verilerle peşindeki sene için daha büyük çaplı bir organizasyon düşünülsün.

Siz tabiki daha işin içindesiniz ama benim kulağıma geldiği kadarıyla salomon’un Türkiye’de sponsor olacak yarış aradığı bilgisi gelmişti bir zamanlar.Gerçi ondan sonra da Türkiye distribütörü değişecek diye duymuştum ama…

Aceleci olmak istemiyoruz, olabildiğince yere sağlam basmak istiyoruz. Yeterli sponsor ve finansal destek bulmadan yarışı yapmak istemiyoruz.
Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler, en çok ihtiyaç duyduğumuz ise daha önceki yarışlardaki eleştirilerden ders çıkartıp, koşanlardan gelecek olan yapıcı önerilerdir.
Sevgi ve saygılarımla.

1 Beğeni