Maraton koşmadan ultra maraton koşmak

Herkese merhaba,
Olduça amatör, yaklaşık 2 yıllık bir koşu geçmişim var, 43 yaşındayım. Yarı maraton koşabiliyorum ancak asfalt koşuları beni inanılmaz zorluyor. Bu yüzden asfalt zeminde bir maraton koşmayı hiç istemiyorum. Toprak zeminde koşulan bir 42 km’yi asfalttaki bir yarı maratona kesinlikle tercih ederim.
Merak ettiğim şu, bir maraton koşmadan 50kmlik bir ultra maratonla başlamak çok mu yersiz, iddialı olur? Ultra koşmadan mutlaka bir maraton koşmami tavsiye eder misiniz? Ne dersiniz?

5 Beğeni

Katılmak istediğiniz ultramaratonun şartlarını sagladıktan sonra size engel olabilecek birsey yok.
Direkt yatay geçiş yapmak istemek gayet doğal :smiley:
İkisi arasında kişiye göre değişen birçok başlık var. Ekipman, antrenman, kondisyon, deneyim vs vs.
Koşacağınız 50K mesafeli bir ultramaraton rotasının özelliklerine göre ben hazırım diyebiliyorsanız neden denemeyesiniz ki?
Çok yazacak şey varda hevesiniz etkilenmesin :smiley:
Daha kısa bir ultra deneyimi ile yatay geçişe başlamanızı dilerdim, sizi çok iyi anlıyorum diye ekleyerek. Madem yarimaraton seviyesinde iseniz 30 Km hedefli rota ile başlayin örneğin. Ama hangi dağda bu 30 km bakmak lazim :smiley: Bazı rotalar orman dağ yolundan oluşurken bazı kısa ve öz rotalar ummadık arazi şartları ile sizi hazırlıksız yerden yakalayabilir. Zor durumda kalabilirsiniz.
Maraton maratondur ama şartlar çok farklıdır.
Bir karar verirseniz hazirlik sürecini de hesaplayarak karar verin, acele etmeyin kendi sağlık ve moraliniz için veya eşdeğer arazi şartlarında kendini mutlaka test edin.
Ultra Rüyalarınızın gerçekleşmesini dilerim. :smiley::+1:

5 Beğeni

Haklısınız ultra maratonda kmlerle birlikte, yükseklik, hava ,zemin koşulları gibi başka önemli zorluklar da var. Bunları iyi değerlendirmem gerek. Belki daha kısa mesafelerle başlayıp, parkur şartlarında ne yapabildigimi görerek bir karar vermek daha iyi olacak.Teşekkür ederim.

3 Beğeni

Ben de maraton koşmadan ultralara geçtim, daha sonra maraton koştum, bir problem de yaşamadım, teknik olarak farklı yarışlar olduğunu düşünüyorum.

5 Beğeni

Maraton koşmak bana sıkıcı geldiğinden hiç resmî maraton koşmadım ,fakat ultra maraton koşmaya katkısının çok fazla olduğunu düşünüyorum. Bende sizin gibi düşünüyorum ve 20 kadar ultra koştum ,ama maraton yok maalesef.

6 Beğeni

Bunu yapanlardanım. Yalnız öncesinde şehir içinde kendi kendime maraton koştum ve vücudun tepkisini ölçtüm.

Tavsiyem görece kolay bir ultra seçmeniz. Alanya’nın 48kmsine gitmeyin mesela. İniş ve çıkışı çok olmayan, teknik zeminlerde değil de patikalarda geçen bir parkur deneyebilirsiniz.

Bir de amaç kendinizle, zamana karşı yarışmak olmasın. Güzel bir tecrübe yaşamanız dileğiyle.

7 Beğeni

Frig ultra mesafe ve yükselti olarak uygun.

4 Beğeni

Görüşleriniz için çok teşekkür ederim.

1 Beğeni