Mammut Tahtali Run to Sky 2019

ultramaraton
#1

“Shine On You Crazy Diamond” eşliğinde yazıyorum bu satırları.
Tarih 29.03.2019
Yaklaşık 3 ay önce Tahtalı Berg Sky race e katılmaya karar vermiştim. Tabi ki birden olmamıştı.
Birçoğumuz gibi acaba biraz daha fazlası olur mu diye aklımı kemiren meraklar 2018 yılında Kapadokya Ultra Trail 38 ve Ida Ultra 36 koştuktan sonra biraz daha kanıma işledi.
Hayatım boyunca kanaatkar olurken aklımın kenarında sınırlar vardı.
ACABA ?
Önce yarışa katılan, bitiren, bitiremeyen kendi isteğiyle yarıştan çekilen tanıdıklarımla görüştüm. Aklım “bunu denemelisin” derken kalbim hiç olmadığı gibi
heyecanla attığında kararımı vermiştim !!!
Kolları sıvadım ve öncelikle parkurun tüm metrelerini ezberleyecek kadar çalıştım. Sonrasında sadece antrenman ile değil beslenme ve farklı dinamikleri de göz
önüne alacak şeyleri sıraladım ve “sky running” antrenmanları nasıl oluyor, neye dikkat etmek lazım diye bol bol okudum ve bir yandan da kuvvet antrenmanlarını
artırdım. Birçok arkadaşımın güzel emeğiyle oluşmuş yarış raporunu okudum. Belki de siz bunu okurken 58.8 k bitiren bir koşucunun yazdıklarını belki de güzelce dayak yemiş
ama dersini almış yoluna devam eden bir gencin satırlarını okuyacaksınız. Neyse :))
Kuvvet antrenmanlarını devam ettirirken uzun koşularıdan ziyade biraz daha eğimli yerlerde sık tekrarlar yapmam gerektirdiğine kanaat getirip Ocak Şubat dönemindeki
iş yoğunluğumu da attıktan sonra İzmire dönüp kendime eğim yerleri aramaya başladım. Çiğlinin tepelerinde bulduğum 400 metrelik bir yangın çıkışı 100 metrelik
tırmanış sağlıyordu ve zemin de oldukça bozuktu oh ne güzel :slight_smile:
Yer yer %40 eğimlerin olduğu yerde çıkıp inmeli tekrarlara 8 Mart tarihinde 3 tekrar, 14 Mart tarihinde 5 tekrar, 21 Mart tarihinde 7 tekrar ve 28 Mart tarihinde 10
tekrar ile devam ediyorum. Son 10 tekrarlı antrenman kaydında 13.32 km koşup 1187 metre tırmanış sağladım.
Şimdi 6 Nisan sabahı bu yıl ilki düzenlenecek olan Latmos ultra 45 km de kendi en uzun mesafemi koşacağım. Bu arada şarkı Guy Davis - Loneliest Road That I Know oldu :slight_smile:
Tahtalıya dönecek olursak son 1 aydır özellikle bu yarışla yatıyorum ve kalkıyorum diyebilirim. Az önce yarışın kml dosyasını google earthe gömerek parkuru 3d olarak yaşamaya
çalıştım.
Bu tarz heyecanlı etkinliklerden önce “hayalinde resmetme” konusuna inanan biriyim. Bugüne kadar her yaptığımda işime yaradığını gördüm.
Yanartaştan geçerken, patikalara daldığımda, canavar çıkışlarla karşılaşıp güneşin alnında zirve yolculuğunda… Zirveden inerken, uçurum kenarlarında ve 45.5 den sonrasında…
Hepsinde kendimi görüp heyecanlanıyorum. Şu anda saat 23:50 ve ben bu işi başarabileceğime günden güne daha çok inanıyorum.
Hayatta her zaman bir eşik vardır…
Bir sonraki bilince ve bakış açısına giden…
Okulda, iş hayatında, özel hayatında ya da aldığın kararlarda…
O 58.8 km sadece gidilecek bir yol değil içe yapılacak bir yolculuk ve gitmenin varmakla bir ilgisi yok.
Süreç içinde tekrar yazacağım.
Şarkı bitiyor.
Sıradaki.

10 Likes

#2

Çok güzel yazmışsınız, orada görüşmek üzere :wink:

Nacizane bir tavsiye: Yanınıza yedek softflask(1 lt yetmiyor) ve hava değişimi ihtimaline karşı ara katman veya uzun tayt almanızı tavsiye ederim.

Bende tavsiyelere açığım örneğin sky running ve güç antrenmanlarıyla alakalı.

Çıkışlarda alt sırtımda (lower back pain) ağrı yaşıyorum o yüzden şu sıralar plank ve core antrenmanlarına dadandım iyice.

1 Like

#3

Bu arada 5. km de şöyle bir manzara var, insanı yere çiviliyor:)

1 Like

#4

Tuğrul merhaba,

Öncelikle yarış raporlarını hatmettiğim kişilerden birisin Dileminkiyle birlikte :slight_smile:
Katkıların için teşekkür ediyorum…

Son üç aydır araştırdığım skyrunning antrenman makale ve videolarından analdığım üst adele (Front hamstring) ve kalça sağlam olsun. Core ne kadar sağlamsa o kadar avantaj var.
Peki ne yapıyorum ?

Nike Training Club mobil uygulamasının harika dayanıklılık antrenmanları var. Onları yapıyorum haftada bir ya da iki kere.
Onun dışında senin ve Dilemin de üstüne basarak söylediğiniz tepe tekrarlarına devam ediyorum son bir aydır ve kesinlikle ama kesinlikle faydasını görmeye başladım.
Bu hafta Latmos 45 te göreceğim net olarak.

Baton bence en kritik nokta. Baton kullanmayı sanırım becerebiliyorum ve bir parçam gibi hareket ettiriyorum.

Su noktasına geldiğimizde ise yarış için planım 2 liltre ile yola çıkmak ön tarafta sürekli kontrol ettiğim iki adet 500 ml suyu kullanıp sırtımdakiini yedek şarjör :slight_smile: olarak kullanacağım.

Dehidrasyon ve beslenme noktası için de sürekli bir plan içerisindeyim.

Alt sırt için ben baton kullanmayıp etkisine bakarken orada ağrı oluyor. Yani tepe tekrarı yaparken bir keresinde batonu kullanmadım ve belime binen yük fazla oldu.
( Batonu 3 hafta önce Decathlondan en ucuzundan aldım ve yıllardır kullanıyormuş rahatığındayım arkadaşlarım öyle diyor :slight_smile: Şimdi baton çantası yapıyor bir arkadaşım :slight_smile:

Çok özel bir parkurdayız ve güzel şeylerle sonuçlanacak eminim :slightly_smiling_face:

2 Likes

#5

Gidemediğimiz yer bizim değildir dersem gaza geliriz bence :slight_smile: Manzara müthiş gerçekten…

1 Like

#6

Tavsiyeler için teşekkürler. Raporların okunmasına sevindim:)

Baton konusu benim için bir muamma oldu. Geçen sene kullandığımda yeteri kadar batonla çıkış antrenmanı yapmadığım için, çıkış esnasında beslenme, su içme, malzemelere ulaşma dert oldu, (iç içe geçen modellerden) Z pole almaya kalksam dünya para, üstelik uçak problemi de eklenince, baton yerine dizlere ve belime yatırım yapmaya karar verdim :slight_smile:

Aslında bir nevi test yapacağım kendimce. (Risk budur)

Bu arada https://skyrun.co.za/salomon-skyrun-lite-training-programm/ şu adreste kaynak olarak alınabilir. Tepe antrenmanlarının yanı sıra, intervallere de ağırlık veriyorum ben. Şunu farkettim, squat vs ile tamam bacakları kuvvetlendirdim artık daha geç yanmaya başladılar ama nefes ve nabız hala sorunlu (15 yıl sigaranın cezası) o yüzden sakatlamayacak interval antrenmanlarına başladım.

Öte yandan bu sefer jel + ekmek arası :slight_smile: reçel - peynir vb kombinasyonunu deneyeceğim, kayısı ceviz züber helva gibi şeyler beni taşıyamıyor onu gördüm.

:pray: :heart:

1 Like

#7

Sanırım deneyimin ve öğrenmenin bitmediğin en güzel delilik bu trail koşu dünyası :slight_smile:

Gönderdiğin linke dün denk geldim ve güzel şeyler var sağol…

Ben kuvvet ve tepe antrenmanına yoğunlaştım bakalım :slight_smile:

Yemek olayı çok önemli ve sanırım sen yanında minnak bir piknik çantası hazırlayacaksın. :slight_smile:

Ben de kendi enerji jellerimi yapmanın derdindeyim ama bakalım =) Özellikle yanımıza alacağımız yiyecek ve içecek stratejisi çok öenmli sanırım. Yarıştan önce simule etmek gerekiyor.

0 Likes

#8

Sıradaki şarkı U2 - Elevation. İyi antremanlar…

0 Likes

#9

Günün anlam ve önemine binaen :slight_smile: Teşekkürler sizlere de iyi antrenmanlar

0 Likes