London Half Marathon/ Sakatlik

Merhaba değerli forum üyeleri,

Aylardır çok kez misafir olarak girip, koşu maceramda bilgilendiğim bu foruma üye olarak ilk kez mesaj gönderiyorum, emeği geçenlere teşekkür ederim.

Ben 01 Ağustos 2021 London Half Marathon da koşacağım. Bu ilk yarışım, çok heyecanlıyım🙃
Öncelikle bu yarışa katılacak üyeler varsa tanışmayı çok isterim.

Öte yandan maalesef bir süredir shin splints ile mücadele ediyorum, öyle ki sol bileğim uzun süre ayakta durunca şişiyor. Sporcu fizyoterapistine gittim. Masaj, dinlenme ve buz uygulaması ile biraz toparladı ama long run ve threshold antremanlarımda ağrı ve şiş geri geliyor.
Malum yarışa çok az bi zaman var, antreman yapmak istesem de iyice kötüleşip yarışta çuvallamaktan korkuyorum. Benzer durum yaşayan üyeler var ise tecrübelerinizi benimle paylaşabilir misiniz?

İngiltere’ den sevgiler

3 Beğeni

Merhaba,

Kosuya baslarken ben de bu durumdan muzdariptim. Zannediyorum yapilabilecek her seyi yaptim, bir noktada sikinti yaratmaz oldu. Yaptigim seyleri yazmadan once kendimce ulastigim sonucu belirteyim. Problem ,en azindan bende, ayak fonksiyonun yetersizliginden(ozellikle ice basma tabirini kullanmak istemiyorum) kaynaklaniyordu. Problem sadece sol bacagimda vardi. O zamanda ve hatta hala, sol ayagim sag ayagima gore garip durmakta. Yeri kavrama egzersizi yaparken sag ayagim daha guclu, durdugum yerde bile sag ayagim daha saglam basiyor. Ayrica yine duirdugum yerde sol tabanim daha dusuk duruyor.
Zamaninda, ayni anda yaptigim seyler;

• Kosu sonrasi buz. Artik yapmiyorum.
  • Calf kompresyon corabi. Artik kullanmiyorum.
  • Tabanlik ve stabilite ayakkabasi. Artik kullanmiyorum.
  • Scraping. Artik yapmiyorum
  • Foam rolling. Cok nadir yapiyorum, hatta eskinin aksine shin bolgeme hic yapmiyorum.
  • Taban ve calf egzersizleri. Hala yapmaktayim, belirttigim gibi bence asil olay burada.

Bir de son olarak kadansimi 170’in altina dusurmedigimi belirteyim. Buyuk adimlarla gelen heelstrike mevzunun da bu olaya etkisi oldugu soyleniyor.

Iyi gunler dilerim.

4 Beğeni

Buz, tabanlık, roller ve egzersiz ben de yapıyorum ama sanırım bir anda yüklendim. Solak olduğum için sol tarafıma daha çok yüklenmişim.

Yarışa bu şekilde katılacağım, yanımda ibuprofen olacak, çok zorlanırsam atıp devam edeceğim.

Bacağı parkurda bıraksam da yarışa başlayacağım🙂

Umarım büyük bi sakatlık olmaz ve yarıda bırakmam zira uzun ömürlü bi koşucu olmak istiyorum.

Paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

Shin splints için videodaki egzersizler işinize yarayabilir. Benim aylar süren ağrılarım esneme ve güçlendirme egzersizleriyle birkaç günde geçmişti. Ben teşhis için doktorları tedavi içinse genellikle youtube’u kullanıyorum.

Shin Splints Strengthening Exercises & Stretches - Ask Doctor Jo - YouTube

2 Beğeni

Mutlaka uygulayacağım👍🏻

Bazı İngilizce kaynaklarda shin splints e rağmen ultra marathon koşanların birkaç günlük dinlenme+ buz ve masajla uzun vadeli bi sorun yaşanmadığına dair bilgiler edindim. Biraz cesur olmak lazım belki de, cahil cesareti :nerd_face:

Sevgiler.

1 Beğeni

Forumun aramasi kuvvetlidir. Sag ust kosedeki arama bolumune shin splints yazarsaniz oncesinde cok defa konusuldu, o sohbetlerin paylasimlarin faydasi olacaktir. Hatta ben dogrudan link ekleyeyim:

https://kosuforum.com/search?q=shin%20splints

1 Beğeni