Kumda koşu antrenmanı

Öncelikle herkese merhaba. Bulunduğum yerde kumsalda ya da ormanlık bölgede koşma şansım var. Çıplak ayakla koşmayı sevdiğim için kumu tercih ediyorum. İlk zamanlar calfleri zorladı ancak şu an rahatım. Peki kumda koşmanın zararı olur mu?

1 Beğeni

sakatlıkları azaltmak ve daha verimli bir koşu elde etmek için bir çok koşucu içe basma, dışa basma, topuk vurma gibi şeyleri azaltmak için uğraşır.
Kum ise dengesiz yumuşak yapısı nedeniyle özellikle içe basma ve dışa basma gibi olguların dahada artmasına sebep olabilir.
bu durum yol koşusuna geçtiğinizde sakatlığa sebep olabilir.
Ayrıca o calf lerdeki zorlamalar ileriki aşamada shin splits gibi rahatsızlıklara dönüşebilir.
Yol koşularında denge kasları hemen hemen hiç kullanılmazken, kumun dengesiz yapısı nedeniyle bu kaslar zorlanmaya başlar.
Kumun yumuşak yapısı eklemleri korumak adına iyi olsada, antremanların sadece kum koşusuna ingirmeyi ben riskli buluyorum.
%50 kum, %50 orman yapmanız sizin adınıza çok daha verimli olabilir diye düşünüyorum

4 Beğeni

Anladım.Aslında sadece kumda yapmıyorum çalışmalarımı, ancak genellikle tercihim sahil oluyor…Tabi dediğim gibi çıplak ayakla koşu ve mevsimsel nedenler, özellikle yağmurun getirdiği çamur ve de 6-7 ay önce bel kırılması ve kayması sonucu geçirdiğim platin takılan ameliyat, bu seçimimde etkili oluyor…Bir sorumda asfaltta koşma ile ilgili olacak…Çıplak ayakla asfaltta koşu,basit yaralanmalar dışında herhangi bir sakatlığa neden olur mu??..Aslında bunları biraz araştırdım ama net bir cevap bulmak gerçekten zor oldu…

basış şekliniz ve koşu tekniğiniz mükemmelse asfaltta çıplak ayak koşabilirsiniz ve hiçbirşey olmaz.
ama değilse; diz sakatlıkları, aşil tendon rahatsızlıkları, shin split ve hatta arch çökmesi yaşayabilirsiniz.

1 Beğeni

Benim tamamen zorunlu bir şekilde antrenmanlarıma dahil ettiğim -bulunduğum yerdeki stadyuma giriş yasak olduğundan- ve kısa zamanda çok faydasını gördüğüm koşu türü oldu. Haftada bir yarım saat olacak şekilde programa ekledim.

Eklemler için asfalt/beton zemine göre kesinlikle kumda koşmak daha rahat ancak inanılmaz efor sarf etmek gerekiyor. Kumda koşarken yarım saat içinde asfalt zeminde bir saat tempolu koşmuş kadar zorlanıyorum. Şimdiye kadar da kas yorgunluğu dışında herhangi bir zararını görmedim.

Profesyonel değilim, bilimsel bir bilgim de yok ancak kişisel deneyimlerim , antrenman programına kısa süreli, haftada bir , zorlu zemin koşuları eklemenin direnç ,denge ve dayanıklılığı arttırdığı yönünde oldu.