Koşuya Başlamak için

Merhaba, son zamanlarda bu spor dalı ile ilgilenmeye başladım. Nedenini bilmiyorum fakat ilgimi çekmeye başladı. Denizli’de öğrenciyim ve havalar soğuk. Alkol ve sigara kullanıyorum. Bilgisayar mühendisliği okuyorum, haliyle sürekli bilgisayar başında vakit geçiriyorum. Fazla hareket etmiyorum desem yeridir. Ayrıca etrafımda güvenli alan yok. En yakın koşu parkuru 30 dk yürüme mesafesinde.

Sıfırdan bu spora başlamak için öncelikle koşu bandında mı başlamalıyım?
Benim gibi fazla hareket etmeyen birine ne gibi öneriler verebilirsiniz?

Teşekkürler.

Mühendislik öğrencisiyim,puro severim. Bilgisayar başında güzel zaman geçiririm.

En yakın koşu parkuru yok. Özel bir spora başlamıyorsunuz. Doğamızda olan bir şey ile ilgileniyorsunuz. KOŞMAK!

önerim,uygun bir çift ayakkabı ile yürüyüş-koşu miksleri yapmanız. koşu sonrası beslenme ve esnemeler ile sonlandırıp,foruma uğrayıp bilgi toplamanız olacaktır.

bu forumda olanların büyük çoğunluğu zaten belli bir yaştan sonra tesadüfler eseri koşuya başlamış kişiler sonrasında ise bu işi seven ve daha çok zaman harcayanlar evrilerek daha üst düzey koşucular oluyor bir kısmıda yapabildiği kadarını sağlık ve zevk için yapmaya devam ediyor. bahsettiğin hareketsiz yaşam ilerde ciddi sağlık sorunlarını tetikleyebilir bu yüzden sporun hem sedanter yaşamı yenmen hemde alkol ve sigarayı azltmanda faydası olacaktır ancak her spor dalında en zor dönemlerden biri başlangıçtaki hamlığı yenmek ve sebat etmektir. koşu için illa pist gerkmez çık ve manzarasını sevdiğin bir yolda koş başta koş yürü sebat edersen kendindeki değişim ve gelşime kendin bile inanamazsın

Yukarıda da söylendiği gibi, koşunun ya da başka bi sporun en zor dönemi ilk başladığın dönemdir genellikle.

Biraz yürüyerek biraz da koşarak yolların tadını çıkarmaya bakmalısın. En sevdiğin ya da hiç bilmediğin, merak ettiğin yerlere doğru koştur bence. Kimi zaman müzik takviyesi de yapabilirsin.

En önemli tavsiyem ise, çok fazla yüklenmemen gerektiğidir. İnsan ilk başladığında bazı gereksiz ve sakıncalı zorlamalara girişebiliyor.

İyi eğlenceler!

Bir spora başlamak için gerekli bütün şartlara haizsin: değiştirmen gereken bir hayat tarzın olduğunun farkındasın , gençsin , akıllısın , sadece 30 dakika yürüme mesafesinde bir koşu pistine sahipsin ve spora ilgi duyuyorsun.Daha ne olsun!? Bu keyifli yaşama geçmek için bir gün bile geç kalma.Ama sakın koşu bandıyla başlama , baştan itibaren tekdüzelik ve yalnızlık sıkıcı gelebilir.Çık dışarı koş işte içinden geldiği gibi.

Koşmak için Bahçeköy’ e taşındım. Koşarak 10 dk içinde ormandayım. Yıllar öncesinde Anadolu Yakası’ nda iken 4 km uzaktaki spor salonuna yürüyerek gider gelirdim. iki otobüs değiştİrerek gittiğim koşu pistine ise iş çıkışı hava kararsa da giderdim. Önemli olan istemek, ne Dünyanın en güzel potinleri ayağında olsun ne de en güzel koşu parkuruna sahip ol, her şey sende bitiyor. Yola bu düşüncelerle çıkmazsan yerinde oturur, bugün de olmadı, yarın belki ve sonra havada uçuşan soru işaretleri ve çevre faktörü ile caymalar. Çık ve koş, ille de koşman gerekmiyor. Önce yürü, ayakların seni istek dışı götürecek. Önce evin kapısını aralamak değil açmak ve sonra da kendini dışarı atmak. Biri bana bakar, nasıl görünüyorum sorularına cevaplar sende saklı. Koşmaya odaklan ve de çık yola. Keyifli koşular ve günler.

ALPER

1 Beğeni

@keskinbu Ayakkabını giy ve dışarı çık, hepsi bu kadar. Ben de sadece 3 aydır koşuyorum ve bu zamana kadar neden koşmadığım için kendime kızıyorum. Hayatım değişti ve artık çok daha mutlu bir insanım. İlk başlarda koşamazsan moralini bozma :slight_smile: yürü koş antrenmanları ile 4 hafta sonunda 1 saat durmadan koşabilir pozisyona geldim. Evden dışarı ilk adımı at ve kısa bir süre sabret, pes etme. Hepsi bu kadar. Başla, deneyimlerini ve duygularını da bizlerle paylaş. Sağlıklı günler.

Ben koşularımın tamamına yakınını sokakta insanların ve trafiğin içinde yapıyorum.
Parkurda neymiş ?!?!
Ayakkabı giyilir ve dışarı çıkılır.
Bu iş bu kadar basit.
Başlamak için tavsiye aramayın.
Başlayın ve ondan sonrasında nasıl devam etmek gerektiği konusunda buradan tavsiye alın :slight_smile:

@keskinbu, tek başınıza yapamayacağınıza inanıyorsanız, spor yapan bir partner bulun, akıl danışın, kendinizi tanıyın. İradeniz olduğuna göre, gerekli doneleri topladığınızda, koştuğunuz yer çok önemli olmuyor. Sokakta koşmaya başladığınızda herkesin size baktığını düşünürsünüz, sonra bu fikre de alışır, unutur gidersiniz. İnşallah, hevesiniz kırılmadan bir an önce spora başlar ve alkol-sigara ikilisinden kurtulursunuz :slight_smile:

Merhabalar ,

Uzun zamandır koşuyla ilgili site , forum vb. takip ediyorum.

Zaman zaman bilinçsiz bir şekilde çok kısa mesafe koşu yapmış olsam da maalesef doğru yöntemler değildi.

Aslında yoğun ilgim sayın Emre TOK ’ la kaderin kesişmesi ile oldu.

46 yaşındayım.Nispeten kiloluyum.

Ve

KOŞMAK İSTİYORUM.

Nasıl başlamalıyım.

Tecrübelerden faydalanmak istiyorum öncelikle.

Selamlar.

Ilk kez baslamak icin en guvenilir yontemlerden biri kos/yuru programlarini uygulayarak herhangi bir hizda durmadan 30dk/4-5km kosabilir hale gelmektir. Ilk olarak hedefinizi bu sekilde koyabilirsiniz. Bunun icin Couch to 5K programini uygulayabilirsiniz. Mert’in blogunda Turkce versiyonu mevcut.

Basarilar.

1 Beğeni

Merhabalar Aykut Bey ,

Çok teşekkürler.

İnceleyeceğim.

Desteklerinizi bekliyorum:

Selamlar.

Merhaba shiroki. Ben de koşuya başlayalı uzun bir zaman olmadı ve benim de kilo fazlam var size kendi uyguladığım yöntemlerden bahsedeyim belki faydası olur. Öncelikle 4-5 ay öncesine kadar zaten çok uzun yürüyüşler yapmayı seven birisiydim (3-4 saat kesintisiz süren uzun tempolu yürüyüşler). Koşmaya karar verince koşamak ve yürümek arasındaki en önemli farkın kalbin hızlı atması ve buna bağlı olarak da nefes alıp vermenin sıklaşması ( nefes nefese kalmak) olduğunu fark ettim. Koşmadan kalbimin nasıl hızlı atmasını sağlarım diye düşündüm ve koşu bandını eğimli kullanmaya başladım. Eğimi ve hızımı aşamalı olarak arttırdım. %15 eğimle 6,5 km hızla rahat rahat yürür hale geldim. Ve sonra koşmaya başladım. Benim için çok rahat bir geçiş oldu. Sonrada hızdan çok koştuğum süreye odaklandım. Aşamalı olarak bir saat kesintisiz koşabilecek hale geldim. Bu arada kendime katılmak için 10 kmlik bir de yarış hedeflemiştim onun da motivasyon ve isteğime büyük katkısı oldu. Bu benim kendi kendime uyguladığım bir yöntemdi size uygun gelir mi bilmiyorum. İnsan doğasının koşmaya sandığından çok daha hızlı bir şekilde uyum gösterdiğini düşünüyorum. İstiyorsanız emin olun ki mutlaka rahat rahat koşacaksınız😊 Başarılar diliyorum.

1 Beğeni

Merhaba Beyza Hanım ,

Çok teşekkürler.

Koşu Bandı imkanım olmayacak sanırım ama yazdıklarınızı göz önüne alarak çalışacağım.

Tecrübe önemli malum.

Selamlar.

Merhabalar,

Ben de sıfır’a yakın spor geçmişi olan biri olara Aykut bey’in de önerdiği Couch To 5k programı ile koşuya başladım. Henüz 3 ay oldu ve programı tamamladım. Şu anda yavaş tempoda olsa da durmadan 5km üzerine çıkabilir haldeyim. Başlangıç hikayemi blog’uma geçenlerde yazmıştım, göz atabilirsiniz.

http://mustafasimsek.net/kosmaya-baslamak-ve-c25k-mucizesi/

4 Beğeni

İnşallah 10km yazınızı da burada yazmak nasip olur.Tebrikler…

Koşuya başlamadan sağlık kontrolü olarak neler yaptırmalıyım ? İleride hayati bir sıkıntı yaşamamak için sağlık kontrolünde nelere dikkat etmek lazım.
Selamlar.

1 Beğeni

Özellikle kardiyolojik muayene yaptırmak şart.en azından bir ekg ve akciğer grafisi çektirmek lazım.ani kardiyak ölüm dediğimiz ve sporcuların müsabakalarda ani ölümleri ile sonuçlanan durumları önceden ekarte etmek gerek.bunlar kalp eko su ve ekg sinde bile rahatlıkla gösterilebikecek bir kaç hatalık grubu; ihss ve uzun qt sendromu denen iki hastalık.nacizane fikrim en azından budur.sağlıklı koşmalar :slight_smile:

1 Beğeni

Kardiolojinin yanında göğüs hastalıkları ve ortopediye de uğramanızı öneririm. Bunları yük gibi düşünmeyin lütfen. Olmazsa olmaz gibi düşünün. Ayrıca aile geçmişinizi de mutlaka araştırın. Annenizde, babanızda, dedenizde veya büyük annenizde genetik olarak size aktarılmış olabilecek ciddi bir rahatsızlık var mıydı? Sorun. Doktora gittiğinizde de atalarınızın geçmişini anlatın ve sizi buna göre değerlendireceklerdir.