Koşu süresi mi Koşu hızı mı?

Herkese merhaba,
Ben koşu sporuna başlayalı daha 1 ay oldu aslında kilo vermek icin başlatım ama şimdiden herhalde bir tutku haline geldi her 3 günde 1 bugün dinlenicem diyorum ama koşu saatim gelince refleks olarak kendimi dışarı atım koşuyorum.Boyum 1.84 kilom 97 başlatım ilk 10 gün 10 km civari yürüdüm.Son 10 gündür 7.5 km koşuyorum.7.5 km’yi 50 dkda koşuyorum şuan.1 ayda yaklaşık 4 kilo verdim.Size sorum bu 7.5 km artırmam mı lazım yoksa 7.5 km’yi koşma süremi mi azaltmam lazım?

Bence ilk yapılması gereken koşu sporuna başlamadan özellikle bir kardiyolog kontrolünden geçmek.Daha sonrasında koşu tamamen kişişel bir spor.Yani gelişim kişiye göre değişir.Ama bu konuda ‘‘Spinodal’’ in güzel bir yazısı var.Özellikle’’ Azı iyiyse çoğu da iyi midir!?’’ başlığını okumanızı tavsiye ederim.

2 Beğeni

Merhabalar. Başlangıç için 7.5 km 50 dakika iyi bir çalışma.Fazla bile sayılır bactaklarınızın dizlerinizin kuvvtelenmesi için bu mesafede bir müddet daha sabırla devam edin süreyi ve mesafeyi artırırsanız sakatlık yaşayabilirsiniz.kendinizi göre göre hızı artırmadan mesafeyi artırarak devam edin derim acizane.

1 Beğeni

cevaplarınız için teşekürler.Sigarayı bırakalı 3 ay oldu sanırım bu mesafede bir süre devam ettikten sonra ciğerlerim iyice acılağını umuyorum ozaman süreyi ve mesafeyi daha iyi yerlere cekmeye calışıcam

Sigarayı bırakalı 4 yıl oldu, ilk zamanla 5 km ancak yürüyebiliyordum ve kilomda vardı tabii, zamanla herşey yoluna girdi, sabırla devam ettim ve şimdi günlük antrenmanlarım 15k civarında, yaş40… Tavsiyem şudur; sabret, acele etme,pes etme ve kesinlikle sosyal alemin gazına gelme… Şimdiden spor hayatında sağlık ve başarılar dilerim…

1 Beğeni

Kilo verdikçe hızlanaca ve mesafeleri uzatacaksın. Kalp sağlığın açısından mesafe ve derecelerini kademeli olarak arttırman çok daha sağlıklı olur. 1,5 yıldır koşuyorum. 3 K / 5 K / 8 K / sonrasında son 6 aydır Haftada toplam 4 x 10 K şeklinde SAATE KARŞI koşuyorum. 21 K için koşmaya henüz hazır olmadığımı düşünüyorum. Acele etme, Başarılar.

1 Beğeni