Koşu sonrası kahve?

Koşu öncesi, sabah 1 fincan kahvenin faydalı olduğunu duymuştum acaba hemen koşu sonrası 1 fincan kahve içmenin de faydası olabilir mi? İnternette bazı yerlerde faydalı yazıyor. Ben de koşu biter bitmez kahve krizine girdiğim için merak ettim. Bu arada acaba hemen koşu sonrası 1 küçük (33cl) biranın bi zararı olur mu, bilgisi olan var mı?(Gerçi yabancı youtube videolarda yarış sonrası ellerde küçük bi şişe görüyorum ama…) Nedense bu ikisi özellikle uzunlardan sonra bi başka görünüyor gözüme ama yine de şimdilik sadece su içiyorum. :upside_down_face:

3 Beğeni

Genelde öncesinde sert bir kahve içiyorum (ama en az 1 saat önce) kafeinden faydalanmak için. Sonrasında da içiyorum ama özel bir sebebi yok, keyif amaçlı :slight_smile:

1 Beğeni

Koşudan 30 dakika kadar kahve içiyorum yasal olan doping den faydalanmak için :smiley:
Koşudan 1 saat sonra normal kahve içiyorum gün boyu yağ yakımımı hızlandırmak için. Alkolle aram olmadığı için yorum yapamayacağım.
Kahve her zaman güzeldir. Koşudan önce çok fazla içilirse bence taşikardi durumu söz konusu olabilir.

1 Beğeni

Kahve kişisine göre faydalı da olabilir zararlı da. Düzenli idman yapan dayanıklılık sporcularında hafif bir ‘‘kick’’ yapar ama spor rutini tam oturmamış fit olmayan bir sporcuda da kalbi gereksiz yorar. Vücudu hazır olmayan birinde, aa kafein kick yapıyormuş deyip double esspresso shot içip koşuya tam gaz başlarsa ilk yokuşta patlayabilir. Triatletler kafeine duyarlılığı arttırmak için yarıştan önceki haftalarda tüketimi tamamen kesiyorlar. Ben genelde yüksek tempo koşabildiğim uzun parkurların ikinci kısmında jel şeklinde almayı tercih ediyorum.

Koşu bitiminde alkolsüz bira müthiş faydalı birşey, normal bira da en sevdiğim yarış ödülü. Teorik olarak vücut su kaybettiği için uzun mesafe koşulardan sonra kahve de alkol de, daha fazla su kaybına neden olduğu için iyi gelmez ama altta yatan ciddi bir hastalık durumu yoksa minör şeylere takılmamak lazım. Sporda duyusal ve duygusal hazlar da mühim :slight_smile:

7 Beğeni

Koşudan 1saat önce harika oluyor.

1 Beğeni

30 günlük kahve-kafein deneyi… :upside_down_face:

3 Beğeni

Aşağıdaki uzun bir makale, anladığım düşük doz da birşeyleri etkiliyor(Double esspresso veya yüksek doz kafein alanlar mutlaka okumalı)

Altyazılı okumaya çalıştım ama deneyi anlayamadım :blush:Kafein ve kafein etkisini azaltan iki ürün var.

Altyazılı okumaya çalıştım ama deneyi anlayamadım

30 gün boyunca sevgilisi yapıyor kahveyi, kafeinli mi kafeinsiz mi kahve içtiğini bilmiyor. Tahminlerde bulunup not alıyor. Ayrıca hergün için antrenman verimliliğini vs yazıyor.
30 gün sonra sonuçlar karşılaştırıldığında ilk 15 gün boyunca sadece %60 tahmini doğru çıkıyor, son 15 günde ise %69 doğru. Ortalama %65 doğru biliyor nasıl kahve içtiğini.
Ama asıl deney sonucu, antrenmanlardaki performansı decaf kahve içtiği günlede hiç etkilenmiyor. Yarış günü artık kahve bulamazsam perişan olmam diyor. Kafein fikrinden çok kahve fikrini seviyorum diyor vs. :wink:

6 Beğeni