Koşu sonrası kahve?.. (ve bira?)

Koşu öncesi, sabah 1 fincan kahvenin faydalı olduğunu duymuştum acaba hemen koşu sonrası 1 fincan kahve içmenin de faydası olabilir mi? İnternette bazı yerlerde faydalı yazıyor. Ben de koşu biter bitmez kahve krizine girdiğim için merak ettim. Bu arada acaba hemen koşu sonrası 1 küçük (33cl) biranın bi zararı olur mu, bilgisi olan var mı?(Gerçi yabancı youtube videolarda yarış sonrası ellerde küçük bi şişe görüyorum ama…) Nedense bu ikisi özellikle uzunlardan sonra bi başka görünüyor gözüme ama yine de şimdilik sadece su içiyorum. :upside_down_face:

1 Like

Genelde öncesinde sert bir kahve içiyorum (ama en az 1 saat önce) kafeinden faydalanmak için. Sonrasında da içiyorum ama özel bir sebebi yok, keyif amaçlı :slight_smile:

1 Like

Koşudan 30 dakika kadar kahve içiyorum yasal olan doping den faydalanmak için :smiley:
Koşudan 1 saat sonra normal kahve içiyorum gün boyu yağ yakımımı hızlandırmak için. Alkolle aram olmadığı için yorum yapamayacağım.
Kahve her zaman güzeldir. Koşudan önce çok fazla içilirse bence taşikardi durumu söz konusu olabilir.

1 Like

Kahve kişisine göre faydalı da olabilir zararlı da. Düzenli idman yapan dayanıklılık sporcularında hafif bir ‘‘kick’’ yapar ama spor rutini tam oturmamış fit olmayan bir sporcuda da kalbi gereksiz yorar. Vücudu hazır olmayan birinde, aa kafein kick yapıyormuş deyip double esspresso shot içip koşuya tam gaz başlarsa ilk yokuşta patlayabilir. Triatletler kafeine duyarlılığı arttırmak için yarıştan önceki haftalarda tüketimi tamamen kesiyorlar. Ben genelde yüksek tempo koşabildiğim uzun parkurların ikinci kısmında jel şeklinde almayı tercih ediyorum.

Koşu bitiminde alkolsüz bira müthiş faydalı birşey, normal bira da en sevdiğim yarış ödülü. Teorik olarak vücut su kaybettiği için uzun mesafe koşulardan sonra kahve de alkol de, daha fazla su kaybına neden olduğu için iyi gelmez ama altta yatan ciddi bir hastalık durumu yoksa minör şeylere takılmamak lazım. Sporda duyusal ve duygusal hazlar da mühim :slight_smile:

5 Likes

Koşudan 1saat önce harika oluyor.

1 Like