Kosu Sirasinda ve Sonrasinda Beslenme

Oncelikle turkiyede boyle bir forum gormek gercekten beni mutlu etti.

Kendimden biraz bahsettikten sonra soruma gecmek isityorum. Ilk yari maratonumu asagi yukari 2 yil once kostum. 2:05:08 gibi bir zamanlamam vardi ondan sonra bir kac defa daha yari maraton kostum. Yari marathona gip.is isimli bir programla hazirlandim. Su anda 28 subatta olacak New York marathonuna hazirlaniyorum. Bu arada turkiye tatili ramazan falan gibi sebeplerden 9 aydir kosmamistim. Tabi biraz kila aldim bu arada. Su anda antreman programimi soylenen pace de zorlanmadan kosuyorum. ilk hedefim bitirmek ikinciside 4 saatin altinda bitirmek. Bu arada aktif olarak 4 yildir falan sporla ugrasiyorum. 2 defa insanity ve 3 defa p90x bitirmisligim var fakat hic birseyden kosudaki zevki alamadim.

1. Antrenmanlar sirasinda 1.30 uzerinde kosular var. toplamda 5 tanede 2 saat uzeri var. Bunlarda gida ve su tuketimi yapmak gerekirmi. Ben genelde su bile icmeden kosuyorum. Uzerimde su tasimayi sevmiyorum. Kostugum yerlerdede su icecek her hangi bir yer yok.

2. Antrenmanlar dan once isinmak icin hafif tempota kosup ondan sonra atremana basliyorum. Bu zamana kadar hayatimda kiramp ne bilmem. Ayrica antremandan sonrada esneme hareketleri yapmiyorum. Isinma olarak hafif tempo yetermi ?, ayrica esneme gerilme hareketleri illa gereklimi.

2 Beğeni

1:30-2 saat civarı koşularda ben gıda ihtiyacı duymuyorum. Ama bu tip uzun koşuların en az yarım saat öncesinde bir miktar karbonhidrat alımı uzun koşulardaki veriminizi yükseltebileceğini söyleyebilirim.

Su ihtiyacı size ve hava sıcaklığına bağlı. Su taşımayı sevmiyorsanız koşunun yarım saat öncesinde yapacağınız sıvı alımının size yeterli olabileceğini tahmin ediyorum.

Isınma için hafif tempo koşu yeterli olur. Hatta şu tip ısınma egzersizleri dahi yapabilirsiniz.

1 Beğeni