Koşu saatlerinin gerçek pil süreleri

Koşu saatlerinin sitelerinde veya kataloglarında pil süreleri belirtilir. Ancak gerçekte bu değerler farklılaşabilir. Saatin ayarları, birlikte kullanılan sensor sayısı ve tabii saatin yaşı pil ömrünü başkalaştırabilir.

Burada gerçek verileri paylaşsak belki insanlar için başvuru kaynağı olabilir. Örneğin, bir koşucu 2 yıldır kullandığı Garmin 920XT saatini nabız bandı ve footpod ile 9,5 saat sürmesini planladığı yarışta kullanacaksa pilinin yeterli olup olmayacağını merak edebilir. Evet biliyorum çok fazla sayıda olasılık var ama en azından yakın deneyimlerden bir ölçü olabilir elinde. Tabii maksimuma yakın şeyleri paylaşmak çok daha işe yarar olacaktır.

Ben başlayayım: 3,5 yıldır kullandığım Garmin 910XT ile sadece GPS kullanarak (başka sensor olmadan), smart recording ile 15 saat 35 dakika kayıt yaptım. Sanırım bittiğinde %4 civarında pil kalmıştı.

Sizin benzer ölçümleriniz var mı?

3 Beğeni

Kesin değerler için inceleme yapmam lazım ama şunu söyleyebilirim ki, ormanlık arazide pil daha fazla gidiyor.Suunto Ambit2 kullanıyorum.Pistte veya şehirde kullandığım zaman aynı sürede aktivite yaptığım yayla idmanlarında pil kullanımı daha fazla oluyor.Herhalde ağaçlardan dolayı gps daha fazla pil harcıyor.

.Dün akşam 15 km lik sahilde idman yaptım.Süre 1:25 dk.Pil yüzdesinde %10 luk bir azalma oldu.Uzun idmanlarda buraya tam veri yazarım.

1 Beğeni

Ambit3 peak ile kapadokyada koştum 20.53 dk boyunca gps ile bağlantı sağlandı.Gps tazelemesi good pazisyonunda yani orta hassasiye diyelim.30 saat pil dayanımı bekleniyor pozisyonuna ayarladım.Aktivite bittiğinde harcanan pil yüzdesi % 60 oldu.Hr band kullanmadım aydınlatma ışığına hiç basmadım kafa lambamla saate baktım.Üstelik good modda aktivite doğruluğuda tatmin edici düzeyde oldu Saat alınalı 6 ay kadar oldu.Bence 30 saati çok rahat görür hatta ötesine bile geçebilir. Diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Tomtom Runner 2 Cardio Music kullanıyorum, GPS ve HR açık olarak 5-6 saat civarında götürüyor,

1 Beğeni

Garmin 310XT’yi iki degisik zamanda 18 ila 18.5 saat arasinda kullanmistim. (her Iki seferde de pil bitince saat kapandi, bir tanesinde aktiviteyi kaybetti)

Ambit 3 Peak vaat edilen sureye cok yakin gidiyor. Bu yil Iznik’te hic sarj etmeden 17 saat 10dk kullandim. Yaris bittiginde yuzde 10’a yakin pil kalmisti, dolayisi ile 19 saatin ustunde gidecekti. (GPS Best, HR yok).

Ayni oran Spartathlon’larda da gecerli. 11-12 saat sonra yuzde 35-40 civarlarina iniyor ve hareket halinde sarj ediyorum. A3’un en iyi ozelliklerinden biri sarj ederken her turlu fonksiyonun calismaya devam etmesi ve tum verileri gorebilmeye izin vermesi.

Bu arada A3 Peak’de pil orani yuzde 0 gozuktugu zaman bile saat belli bir sure gidiyor, bir keresinde 30 dk kadar yuzde 0 ile kostum, aktivite sonunda kapanmamisti.

2 Beğeni

Garmin 910XT’yi hem İznik Ultra’da hem de TDS’de 19 saat civarı kullanabilmiştim (GPS 1 saniye örneklemeli HR yok). Sonra koşarken şarj etmiştim. Ama 910XT’yi şarj ederken hiçbir veri göremiyorsunuz.

Yeni saatim Fenix3 ise bu seneki İznik Ultra’da ancak 16 saat civarı dayanabildi (GPS 1 saniye örneklemeli, GLONASS açık, HR yok, arada haritaya da baktım). Daha fazla dayanmasını beklerdim açıkcası. Fenix3’ü şarj ederken aktivitede herhangi bir kesinti olmuyor, tüm verilere erişebiliyorsunuz :slight_smile: En son Kaçkar Ultra’da 10,5 saat sonunda %30 civarı bir şarjı kalmıştı. Herhalde gene 16 saat civarı dayanabilirdi. Gerçi Kaçkarda hava çok soğuktu o da pil performansını etkilemiş olabilir.

1 Beğeni

Fenix 3’ü şarj etme durumunuzun olamayacağı uzun aktiviteler için Glonass kapatmayı öneririm. Aşırı olmasa da bir miktar daha artı zaman sağlayabiliyor.
Hava soğuk olsa da kolunuzdaki saatin plastik kasasının içindeki pile bu soğukluk ulaşamaz, batarya zaten tam kolunuza değen plastik gövdenin arkasında.

Şunu sormak istiyorum Trail yarışlarda, gps özelliği olan saat yeterli mi yoksa, parkur yüklemesi rota belirleme özelliği olan bir saat olması şart mı yani elimde ki Polar Rc3 saat işimi görür mü? Teşekkürler.

Bence pili uzun giden gps saati yeterli olur çok fazla fonksiyonla yarışlarda uğraşamıyorsunuz mesafe Pace zaman bana yeterli oluyor

1 Beğeni

Haritanın yüklenebildiği saatlerde ekrandan haritayı takip etmiyorsunuz (edebilirsiniz tabi ama buna gerek yok) rotadan saptığınızda saat sizi uyarıyor, bunu da kısa sürede yapıyor. İşaretleme iyiyse sorun yok ama ben faydalı buluyorum. (Sıklıkla işaretlere önümdeki koşucular bakıyor diye takip ederek veya konuşmaya daldığımdan). Ancak harita takip edebilen bir saatin en güzel yanı bilmediğiniz yerlerde de kaybolmadan koşmanıza fırsat tanıması. O rotayı koşmuş birinin gps izini aynen takip edebilmenizi, kaybolursanız başlangıca dönebilmenizi sağlıyor.