Koşu - Nabız İlişkisi

Merhabalar.Yaklaşık 2 yılı aşkın süredir koşuyla ilgileniyorum. Aynı konuyu Facebook’ta da sordum. Buradaki arkadaşların da değerleri yorumlarını almak istedim. Bu sabah 15k’da nabız bandıyla koştum. Ortalama 177, maksimum 194 bpm’yi gördüm. Bana inanılmaz fazla geldi. Ortalama pace’im de çok da yüksek değil 5:16, ki daha önce defalarca bundan kat be kat iyi derecelerim var. Son iki yıldır düzenli olarak kardiyologa da gidiyorum, en son 1 ay önce maraton öncesi kalbimi ölçtürdüm. Hiçbir sıkıntı çıkmadı ve koşu bandında en yüksek 180’leri görmüştüm. İnternette ufak birkaç araştırma yaptım, nabız denilen şey kişiden kişiye değişmekle birlikte nabızda birçok faktör etkin oluyormuş. İki sonuç çıkarıyorum ya ben çok kendimi çok zorluyorum ya da benim nabız aralığım daha geniş ve en sondaki kalp hızı bölgelerini genişletmem gerekiyor. (Saatin ayarlarından bu yapılabiliyor. Misal 5. bölge benim için 180 - 210 bpm olmalı gibi) Çünkü koşunun büyük bölümünü 5. bölgede geçirmişim, ki bu iyi bir şey değil sanırım. Sizin de düşüncelerinizi alabilir miyim?

5.16 Pace icin ortalama 177 fazla gibi tabii kişinin yaşı özellikle kilo hava sıcaklığı gibi birçok faktör etkili oluyor Bazen hr band gevşek olursa pimler iyi temas etmiyorsa nabız Yüksek çıkıyor.Kosu kaydı tutan sitelerde diğer koşucularla karşılaştırıp duruma bakın bence biraz fazla.

Daha önceden benzer bir soruyu ben de sormuş yüksek nabızlı biri olarak benim anladığım nabız kişiden kişiye değişebilen bir şey ama biraz da kondisyon ya da vücudun durumu ile ilgili. İlk koşmaya başladığımda 180 - 190 görürdüm hep. Zamanla 180 altında tutmaya alıştım. Görece hareketsiz geçen ve ulaşım amaçlı bisiklet ve uzun yürüyüşler harici hiçbir spor yapmamış gençliğime bağlıyorum tabi. Bir de tek bir koşu ile değerlendirmemekte fayda var. Salı 10KM mesafeyi 5.25 ile 167 ortalama nabızla koşmuştum. Çarşamba 6.16 ile 16KM koşmuştum ve görece engebeli yüzeye rağmen ortalama 160 idi. Dün akşam 6.26 ile 10 KM koştum düz stadta, nabız ortalama 171. Tabi ilk başlangıçta ısınma vs. yapmadım fazla ve nabız 180 civarı gezince baya bir yavaşlayarak düştü o ortalamaya. 16KM koşarken daha rahat koşmuştum hani. Salı günkü performansımdan kendimce memnundum, son koşum ise son birkaç haftamın en kötüsü idi. Sıcaklığın önceki koşularımda 8C civarı iken şimdi 15C olması etkilemiş olabilir. 16KM koşumun yorgunluğunu vücut atamamış olabilir. Çünkü önceki gün de 10K ve haftasonu da her gün 35 - 45KM civarı bisiklet sürmüştüm, düşüp bacağı vurmuştum vs. Zaten bacaklardaki hafif ağrılar da bu yorgunluğun işaretleri daha. Açlıktan olabilir.
Hani yaptığınız farklı koşuları inceleyin, ona göre değerlendirin derim. Az dinlenip vücudun toparlanamadığı zamanlarda nabız daha yüksek oluyor bende. Beslenmeye göre bile oldukça değişebildiği oluyor. Kahvaltı yapıp yapmamanız, ya da fazla yemeniz vs. Çok zorlandığında zaten kalp ben buradayım diye hatırlatıyor kendini, ne kadar saatten nabzı takip etsem de kendimi zorladığım anlarda kalbi daha çok dinlemeye çalışıyorum.