Koş yürü egezersizi hakkında

Merhaba, koşuya yeni başladım . Telefonuma koş&yürü egzersizi yükledim ve bir kaç gündür bu programı kullanıyorum. Fakat antrenman sonrası soğuk havadan dolayı boğazım şişiyor .Halsiz kalıyorum. Acaba bu programdaki yürüme kısımlarında terim soğuduğu için mi hasta oluyorum? Koş&yürü programı ile iligili bilgi verebilir misiniz? kaç gün ara ve sıklıkta bu antrenmanı uygulamalıyım? varsa başka hangi programı uygulamalıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim

1 Beğeni

Antrenman programı ve çalışma hakkında bilgi verecek kadar yetkin değilim henüz ama tavsiyelerde bulunabilirim uygulamak sizin tercihiniz :slight_smile:
Soğukta koşu ve yürüyüş yaptım çokça öncelikle kesinlikle nefesi burnunuzdan alıp ağzınızdan verin böylece boğazınızla daha sıcak hava temas etmiş olur. Bunu belli bir noktadan sonra ayarlamiyorsaniz ağzınızı ve burnunuzu kapayan önlemlere başvurun derim. Uzun süre bu konuya dikkat etmedigimden spor salonunda yaptığım koşularda bile ciğerimde ağrılar hissetmiştim

2 Beğeni

Terliyorsanız kıyafetlerin teri atar özelliği olması lazım. Uzun yürüyüşlerde terleyince bir kaç defa ter vücudu soğutuyor olabilir. Spordan sonra hemen üstünüzü değiştirmeniz gerekebilir. Çok soğuk havaysa mesela 5-8 derece altında boğazlık tavsiye ederim.

1 Beğeni

Merhaba nefes yollarınızı buff türü giysi ile kapatmak gerekir , yrümeye geçince eğerki tempolu yürürseniz terli olmanız sorun olmaz sadece hareketsiz kalmamanız gerekir şayrıca koşu kıyafeti sadece koşacaksınız biraz üşütecek şekilde olmalı ama koş yürü yapıyorsanız biraz daha korunaklı olmalı. Bence yeni başladığınız için açık havada egzersiz olayına vücudun adapte olması için sabırla devam edin bunlar geçecektir Saygılar.

2 Beğeni

Hastalığınız tamamen antrenmandan bağımsız olabilir ama ilgili ise belki de doğru kıyafetleri tercih ederek ve/veya yürüme temponuzu biraz daha yüksek tutarak bu olasılığı azaltabilirsiniz. Kat kat ince şeyler giyin. Ter tutmayan, yani sırılsıklam ıslanmayan cinsten kumaşlar olsun. Boğazınızı, başınızı/alnınızı buff cinsi bir şeyle koruyun. Buff ıslansa da üşümenizi önler. Bir başka yöntem de koştuğunuz esnada çok terlemeyecek kadar ince/rahat giyinmeniz. Şöyle bir kural vardır: antrenmana başlamadan önce biraz üşüyecek kadar giyinmeli; ki başlayınca aşırı sıcak olmasın. Antrenmana başlayınca çıkarıp elinizde taşıyabileceğiniz ya da bir yere bırakabileceğiniz bir üst katman çözüm olabilir.

3 Beğeni

Koşuya ilk başladığım günlerde de bende benzer sorunlar olmuştu. Asıl sebebi tam nüks etmemiş hastalık ( gribal enfeksiyon ). Ayrıca diğer arkadaşların da söylediği gibi nefes alabilen kıyafet seçimi de üşümenizi engelleyecektir.

1 Beğeni

Ağız ve burunu kapatacak şekilde buff dediğimiz şeyi kullanmanızı tavsiye ederim, antrenman biter bitmez hemen üst değiştirin …strechingleri bile hava rüzgârlı ise evde yapın, ya da arabanızda bir havlu ve tshirt olsun , üstünüzü değişip germeleri öyle yapın. Yorgun ve hasta hissettiğiniz günler uykuyu koşuya tercih edin.

1 Beğeni

Yazılanların dışında koş yürü dengesini iyi ayarlamanız lazım. Örneğin 1dk çok yüksek eforda koşuyor ve sonrasında 4 dk çok düşük tempoda yürüyorsanız kan dolaşımınızı iyi dengeleyemediğiniz için üşüyor olabilirsiniz. Koşuları görece düşük tempoda yürüyüşleri de koşu temponuza yakın bir hızda yapabilirsiniz.

1 Beğeni