Kısa Mesafe Tempo Koşu Ayakkabınız

5k gibi kısa mesafeli tempo koşularında hangi ayakkabıyı tercih ediyorsunuz?
Özellikle maratoncu ve ultracı arkadaşların uzun koşular için tercihleri zaten bellidir.
Ama bu arkadaşlar kısa mesafe tempo koşusuna aynı ayakkabıları ile mi çıkıyor, yoksa farklı tercihleri oluyor mu?
Ben kısa mesafe asfalt tempo koşularımda The North Face Ultra Trail ayakkabılarımdan oldukça memnunum.
Peki sizin tercihiniz?

Benim kısa yada uzun asfaltta vaz geçilmezim adidas maraton 10 :wink:

Adidas Adizero Adios 2. Tam sürat ayakkabısı.

1 Beğeni

Kerem’e katılıyorum.Adios’lar kumda , çamurda , çimende , pistte ,kuru , ıslak zeminde koşabiliyor.Çok efektif bi pabuç modeli bence de.İsmail , tempo koşusu için o trail ayakkabıları çok ağır değil mi !? 260gr teki.Sana daha önce demiştim ya: NB 5000 (sadece 91gr. ) ve NB 1600 (150gr) 'ü mutlaka dene bence.Outletten 99 tl’ye alabilirsin üstelik.

3 Beğeni

Kisa mesafede ve uzunda Saucony Kinvara, yakinda Viratta denemek istiyorum.

1 Beğeni

Virrata çok rahat serkan ben çok memnunum, bir de onunlala her koştuğumda hızlı koştuğunu hissediyorsun :slight_smile:

Hangi outlet orası? Valla ben çok aradım ama ne NB 1600 ne NB 5000 bulamadım. Bulsam alacağım. Virrata 2 yi denemeye niyetliyim şimdi

İsmail , Optimum Vepa outlet , istersen numaranı alıp sana kargoyla göndereyim

Brooks T5 veya daha iyisi Mach8’in çivisiz versiyonu, uçururlar…

Zemin cesitlerine gore kullanilan ayakkabilar farklilik gosterecektir.Antrenmanlarimi pistte yapan bir kosucu olarak Asics Ds Racer favorilerim arasinda yer almakta.Gecmis donemlerde ise Nike Free 3.0 ,Virrata ,Nike Streak de kullanmisligim var.

Adidas chiba pro ve adizero cok memnun kaldığım ayakkabılar. Hız için idealler çok hafif oluşları en dikkat çekici özellikleri. asfaltta uzun mesafe için ise yine adidas maraton 10, esnek tabanı sayesinde keyifli koşular çıkartıyor.

1 Beğeni

@BKURT Adidas Maraton 10 konusunda hemfikiriz.Ayrıca ıslak ve kaygan zeminde de çok iyi bir tutuş sağlıyor :wink:

1 Beğeni

İlk iznik 130 km maraton on ile koştum bana orası için çok ideal gelmemişti ama halen o ayakkabıyı asfaltta arsıra kullanmaya devam ediyorum tam bir asfalt ayakkabısı @bulent

@BKURT bende İznik Ultra ve Kıbrıs Castlesultra’da Adidas Maraton TR 10 ile koşmuştum trail için harika aynı zamanda asfaltta’da yormuyor ve çok rahat :wink:

1 Beğeni

NB1400V2 buldum. Siparişi verdim bekliyorum. Bakalım hem interval hem de yol maraton ayakkabım bu olabilir, internet üzerindeki övgüler doğruysa. 1600 için bazı yerlerde maraton mesafesi için yeterli olmaz gibi şeyler okuduğum için karasız kalmıştım.

İsmail , haklısın 1600 'ler hızlı 5-10k’lar için mükemmel, belki 21k olabilir ama 42k için zayıf kalırlar.

Arkadaşlar merhaba. Tamda bana hitap eden bir konu olduğu için uzun zaman’dan beri koşuyor olmama rağmen yeni keşfettiğim bu foruma ilk mesajımda bu olacak.Benim kişisel olarak kısa mesafeden anladığım 10k 'ya kadar olan koşulardır, 4k,6k,8k,10k gibi. Zaten büyük zevk alarak koştuğum mesafelerde bu mesafeler. Çukur taban biri olarak bugüne kadar kayano 20 ve enigma 3 kullandım genel kalitelerini tartışmıyorum. Ama bana çok zevk verdiklerini söyleyemem. Çünkü iki ayakkabıda’da sanki kontrol onlarda ve ben onlara göre koşuyorum hissiyatına kapıldım. O nedenle sürekli yapmış olduğum araştırmalar neticesinde geçen hafta mobium elite v2 modelini keşfettim ve bu ayakkabıya yoğunlaştım. Bana bu mesafelerde uygun olacağını düşünüyorum. Bu konuda fikirlerini paylaşmak isteyen varmıdır diye sabırsızlanıyorum :smile:

Saucony Fastswitch 6 ile Brooks Racer ST 5’i tempolu koşularda kullanıyorum. Bu ayakkabıları ne zaman giysem istemesemde tempolu koşuyorum.

1 Beğeni

1,5 aydır koşuyorum ortalama 5.5km/gün. Orta okul lise yıllarında 3000 koştum. Aradan 14 yıl geçmiş sonunda tekrar başlayabildim. Reebok SmoothFlex Cushrun ile başladım ancak parçatabanlı olduğu için dönüşlerde güvenli gelmedi. Dün Mizuno Wave Rider 17 aldım antrenman ayakkabısı olarak. Ilk koşumu bugün yağmurda yaptım gayet iyiydi, sadece sol tabanımda kısa süreli ağrı yaptı, umarım devamında açılır. Ayağı kavraması ve hafifliği harika. Hedefim yarı maraton:)