Kayıp sensör bulma

Fenix 5X saatimle eşleştirdiğim bir Garmin Tempe sıcaklık sensörüm bulunmakta ve koşu ayakkabımda idi. Ramazan döneminde bir akşam Kapaklı’da olan evimden Muratlı’daki evime bisikletle gittim. Yaklaşık 60KM yol ve iftarı da ilk 25 KM sonra Ulaş’ta yaparak yola devam ettim. Sonraki akşam da geri dönmek için yola koyuldum iftardan sonra. Hazırlıkları yaptım, saatin bisiklet aktivitesini başlattım ancak sıcaklık sensörü yok. Evde biraz aradım, yok. Ayakkabıyı kontrol ettim, sensörün sadece tutturma parçası duruyor ayakkabıda, sensörün kendisi yok. Meğer kilitli pedalı, koşu ayakkabımla kullanabilmek için tekmelerken sensörü düşürmüşüm. Gitti 75TL. :angry:
Hemen telefonda Garmin Connect uygulamasını açtım ve son bisiklet etkinliğime baktım. Sıcaklık değerleri yolun ortasında birden 10 derece artıyordu, yani sensör bağlantısının kesildiği nokta yolun yarısına yakın bir yerde idi. Ancak bilgisayarım yanımda değildi ve Connect uygulamasının da sıkıntısı hız, nabız, adım, sıcaklık vs. değerleri harita üzerinde gösteremiyor. Sanırım Strava ve Endomondo da bunu yapamıyor. Yoksa neredeyse nokta atışı sensör bulunabilir belki de. Aktivite süresinden ve gidilen mesafeden kabaca yer tahmini yaptım; Ulaş içinde bir yerde olmalıy deyip yola çıktım.
Fenix saatlerin bir sıkıntısı, çevre sensöründen sadece bir buçuk dakikada bir okuma yapmaları. Bu yüzden sensörü 60KM yolda hareket halinde bulmak kolay değil saatle. Telefonumda ANT+ Plugin Sampler uygulaması ile sensörü aradım. Ulaş içine girince uygulamayı ve aramayı başlattım, durakladığım yerlerde aradım. Ta ki yemek yediğim restorana yaklaşınca uygulama sensörün sinyalini yakaladı. Restorandan biraz ileride kaygan kilitli pedalın diğer yüzünü çevirmeye çalışırken yola düşmüş. Saat de bağlandı sensöre ve yola devam ettim. Şansa üzerinden bir araba falan geçmemiş, yağmur suları lağıma götürüp gitmemiş. Yol kenarlarında aramayı planlıyordum, beklediğimden çok daha kolay buldum sensörü. :slight_smile:
Daha önce hiç sorun olmamıştı ama bisiklette sensörü ayakkabıda kullanmamam gerektiğini anladım. Zaten kilitli pedal ayakkabısına takılmıyor. MTB’de kadroya yakın geçen fren ve vites tellerine takıyordum ama yol bisikletinin telleri güvenli yerde değil, kesin düşer. Selenin altındaki sele çantasının cırt cırtlı kayışına takıyorum şimdi. Oradan hem düşmez çanta çıkarılmadıkça hem de güneş almayıp rüzgâr alıyor. :slight_smile:

4 Beğeni

Selam,

Hiç kullanmadığım için soruyorum. Harici sıcaklık sensörünü hangi amaçla kullanıyorsun?

Normalde termometre olarak kullanıyorum elde varken işe yarasın saatin hatalı okumaları yerine kayıt yapsın diye de yanıma alıyorum aktivitelerde.
Sıcaklığa göre performans değerlendirmesi vs. şeyler için çok kayıt tutmak gerekiyor, güzel ama yapılacak şey değil. :slight_smile: