Kaval Kemiği bitiminde ağrı

İyi günler 6 ay dır Kaval kemiğimde meydana gelen sakatlık. Spor doktoru Stres kırığı diyor normal doktora gittiğimde ve emar çektirdiğim de ödem oluşması olduğu ortaya çıktı. Ödem kremi kullandım dinlendirdim ama her hangi bir işe yaramadı özellikle yoğun antreman döneminde ortaya çıkıyor.(Günlük hayatımda her hangi bir şey yok) Başıma bela oldu açıkcası bir türlü geçmedi. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan varsa yardımcı olabilir mi Teşekkürler.

@Han Öncelikle geçmiş olsun…
Bu durumla karşılaşmadım, fakat benzer durum(lar)la karşılaşmıştım. Şahsi fikrim:
Belki de canınızı bu kadar sıkan; kaval kemiğinizdeki ağrı değil, yeterince dinlen(e)mediğinizi (ve/veya aşırı antreman yaptığınızı) görmezden geliyor olmanızdır…?
Tekrar geçmiş olsun…

Yanıtın için teşekkürler ama 1-2 ay kadar dinlendim geçmedi bu sorun 6 aydan beridir var. Yinede dediğin gibi psikolojik olarak da kafama taktığımı düşünüyorum biraz da olsa…

Sağlık konusunda bir şeyler yazamaktan kaçınıyorum/kaçınıyoruz. En iyisini doktorlar bilir. Ancak yine de kimse bir şey yazmayınca kısaca bir şeyler yazmak istedim.

Eğer normal zamanda ağrı yoksa, sadece parmakla bastırınca acı oluyorsa bu aşağıdaki anlattığım durumdur.
Buna başlangıç aşamasında shin splints, üzerine gidilip ilerlediğinde de stress fracture (stres kırığı) deniyor. Stres kırığının görüntüleme teknikleriyle görülebilmesi gerek. Stres kırığı ise çok uzun sürebilir, en ufak üstüne gidişte süre daha da uzar. Her seferinde geometrik uzatırsınız iyileşme süresini. Shin splints aşamasındaysa da bu geçerli. Bunun sebebine ingilizce “too much too soon” deniyor. Yani çok kısa sürede ya kilometre hacmini çok artırırsanız ya da çok kısa sürede koşuların hızını çok yükseltirseniz olur. Shin splint ise bolca dinlendirmeli, buz uygulamalı, (kesinlikle doktora danışarak ve doktor gözetiminde) nsaid (ibuprofen) kullanmalısınız. Tam iyileşmeden dinlenmeyi kesip koşmaya çalışmak yarardan çok zarar getirir. İlk durum için en az 6 ay ikinci durum içinse değişken olmakla birlikte en az 2 ay koşudan uzak durup başka, darbesiz sporlar (bisiklet, yüzme) yapmak gerek.

4 Beğeni

Hocam öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim vakit ayırdığınız için zaten ben geçen sezondan beridir tempomu düşürdüm 2-3 ay koşmadım bile ama hala geçmiş değil emar da görüntülenmiyor hangi doktora gitsem farklı bir teşhis koyuyor o yüzden şu veya bu diyemiyorum…

Shin splits belasına yakalanmak istemiyorsanız:

• Isınmadan koşmayınız.
  • Yokuş aşağı koşmayınız.
  • Kompresyon çorabı kullanmalısınız.
  • Mesafe ve hızlarınızı aniden aşırı artırmayınız.
  • Tırnaklarınızda sorun varsa ağrı batma vs geçene kadar koşmayınız çünkü ağrı dolayısı ile kararsız adımlar atarsınız ve bu da kaval kemiğinin ön yüzüne aşırı yük binmesi demektir.

Shin splits veya tibia önü ağrılarda ne yapalım?

• Ağrı geçene kadar koşmayınız kesinlikle
  • Buz uygulamalısınız aralıklarla
  • Elastik bandaj çok sıkı olmayacak şekilde yarım saatlik periyotlar ile bir kaç kez uygulayın günde.
  • Koşu sporuna ara verin bisiklet yüzme ve havuzda koşu yapabilirsiniz.
2 Beğeni