İstanbul Maratonu'na hazırlık

Malum İstanbul Maratonu’na bir aylık bir süre kaldı. ilk defa maraton koşmayı planlıyorum. Geçen sene 3 kez yarı maraton koştum ve 1:45-2:00 arası sürelerde tamamladım. Yaklaşık dört aydır 2 günde bir 10km koşuyorum. Kalan süreyi nasıl değerlendirmeliyim? Hazırlık olarak maraton mesafesi koşmalı mıyım?

3 Beğeni

hiç maraton mesafesine çıkmadım o sebeple tecrübeli değilim fakat mutlak suretle mesafe eklemeniz gerekiyor…25km ve üzeri mesafelerde bir kaç defa koşmanız faydalı olur gibi duruyor…

2 Beğeni

“İki günde bir 10 km koşmak” tam olarak nasıl antrenman yaptığınızı açıklamıyor. Sürekli aynı tempoda sürekli aynı mesafede ve sürekli aynı frekansta bunu yaptıysanız maratona hazır olmayabilirsiniz. Antrenman çeşitlerini içeren her yerde bulunabilecek planlar/programlar mevcut. Her hafta artan (bazı dinlenme haftalarında azalan) uzun koşular yapmak sık uygulanan bir yöntem. 12-14 haftalık dönemde hem bu uzun koşuları yavaş yavaş artırarak 30-32 km civarlarına ulaşmanız hem de haftalık toplam hacminizi giderek yükseltmeniz iyi olurdu. Hep ve sadece 10 km koştuysanız biraz geç kalmışsınız denilebilir. Bir ay içinde maratona yönelik bir şey katamayabilirsiniz. Bence bu yarışı pas geçip uygun bir planla bir sonraki yarışa hazırlanmak daha doğru bir karar olurdu. Muhakkak koşacağım derseniz de bu hazırlık sonası kalan bir ayda özel bir şey yapmanıza gerek yok aynı şekilde devam edebiliriniz. Ama maraton mesafesinde antrenman yapmanız doğru olmaz. Tabii bunları verdiğiniz kısıtlı bilgiyle yazıyorum. İyi antrenmanlar.

8 Beğeni

Cevaplar için teşekkür ederim. Aslında 1 ay kadar önce mesafeyi artırmaya başlamıştım, bir kaç kez 14km koştum. Ancak sağ ayak bileğinde bir ağrı hissettiğim için, çok riske girmemek adına zorlamadım. Şimdi en azından bitirme amaçlı koşmak istiyorum maratonu.

2 Beğeni

10km de ağrı hissediliyorsa bence hiç kendini zorlama. En az 2 kere 30 koşmak lazim. Hatta bir 30 bir 35

2 Beğeni