İneos 1;59 Denemesi

Pegasus Turbo 2 yi tek geçerim.
Ama ilk alacağım ayakkabı saucony kinvara 10 olacak.

1 Like

30 dk kaldı ;>

3 Likes

Denemenin halka acik olarak sokaklarda yapılması cok guzel olmus. Ancak ilk defa Kipchoge yi zorlanırken/endişeli görüyorum

1 Like

Bence gayet iyi götürüyor rekor gelecek gibi.

3 Likes

küçük bir bilgi; yarı maratonu geçtikleri süre 59.50…ithal ettiğimiz atletle kırılan Türkiye rekoru ise 59.48…

kipchoge’nin ayakkabısı ise özel bir ayakkabıymış, alphafly isimli…ama şu bir gerçek pembe next%'lere fena vuruldum ben…

@Serdar farkındayım turbo’larda karbon yok, ben teknolojik olarak vaporfly 4% ve next% daha gelişmiş bir ayakkabı olsa da teknolojik olarak tercihimin pegasus turbo’dan yana olacağını söylemek için yazmıştım…

1 Like

Bu 2:50 pace e 2 saat nasıl dayanılır!? inanılmaz biri gerçekten…

3 Likes

5 Likes

bayağı bayağı tarihe tanıklık ettik…

3 Likes

Psikolojik bariyeri aştık.Şimdi seneye Berlin Maratonu’nu bekleyeceğiz

2 Likes

İşte bu… kral son düzlüğe deparla girdi helal olsun.

2 Likes

Atletizm in ne kadar birlestirici oldugunu rekabet kadar yeri geldiğinde herkesin birbirine ne kadar yardimci olabilecegini bizlere gösteren bu TAKIMA disiplin inanc ve sporculuk örneği olduğu icin Kipcoghe’a cok tesekkur ediyorum. Muazzamdi canli izlemis olmaktan büyük gurur duyuyorum.

9 Likes

seneye olimpiyat oyunları da var…sanırım olimpiyat oyunları’nda bekele vs. kipchoge göreceğiz…

3 Likes

Ben Bekele-Kipchoge rekabetinden ziyade parkur elverişliliği açısından dedim.Malum rekor kırmak için en iyi parkurlardan biri :wink:

2 Likes

Gerçekten muazzam bir başarı! Canlı izlemesi de oldukça keyifliydi! Monza ile karşılaştırınca yer seçiminin sadece koşan(lar) için değil, genel atmosfer ve takip edenler için de ne kadar önemli olduğunu da sanırım net bir şekilde görmüş olduk. Her yönüyle örnek oldular; başta Kipchoge olmak üzere payı olan herkese büyük tebrikler!

5 Likes

Bridget Kosgei biraz once Chicago’da 2:14:04 ile Paula Radcliffe’in 2:15:25’ini 81 saniye geliştirdi. Zamanlama açısından gölgede kalacak olmasına rağmen 16 yıldır kırılamayan bu rekorun hem de bu kadar büyük farkla kırılması maraton dünyasında çok ses getirecek.

10 Likes

1:59:40 hakkında okuyup izlediklerimden bir derleme yapmaya çalıştım. Aynı zamanda ayakkabı teknolojisinin son yıllardaki maraton süreleri üzerindeki etkisi, işin nereye gidebileceği üzerine bir beyin fırtınası.

15 Likes

Çok güzel. Teşekkür ederiz.

Arkadaki iki kişinin ne işe yaradığını anlayamamıştım izlerken. Öğrenmiş oldum… :+1:

1 Like

@aykutc yazısı T24 Spor da da yayınlanmış… :+1:

2 Likes

Nike’ın Vaporfly ayakkabıları ile ilgili haksız avantaj sağladığı gerekçesiyle, profesyonel atletlerden IAAF’ye şikayetler olmuş. IAAF çalışma grubu kurmuş, konuyu inceliyormuş.

4 Likes

O şikayetçi atletler 250 dolara satılan bir ayakkabıyı alıp neden koşmuyorlar? Çok anlamsız. Ben atletlerin değil de diğer markaların baskısı yüzünden böyle bir karar aldıklarına inanıyorum.

Şurada bu konuyla ve Nike ayakkabıları ile ilgili güzel bir makale var. Translate edip bakabilirsiniz:

Karbon plaka kullanımı 11 sene öncesine kadar gidiyormuş aslında. Bir sürü marka denemiş daha önce karbon plaka kullanımını. Pek başarılı olamamışlar. Bir yerden kazanırken başka yerden kaybetmişler. Nike’ı ve vaporfly ayakkabıları öne çıkartan karbon plaka değil yeni nesil köpük tabanları. Son olarak geliştirdiği zoomx köpük ve karbon plaka ile sihirli kombinasyonu bulmuş gibi görünüyor. Firmaların burdan birşey çıkarması zor bence.

Kipchoge’nin kullandığı AlphaFly ise bambaşka hikaye. 3 Tane karbon plaka ile bu ayakkabının bir yay gibi hareket ettiği konusunda herkes hem fikir. Bu ayakkabının resmi maraton yarışlarında giyilmesini engelleyebilirler.

2 Likes