İki kişi beraber Kapadokya'da ilk 63 km

Hayatta büyük konuşmayacaksın: “şu yarı maraton denen şeyi de bir koşayım, hayatta bir daha daha uzun koşmam” diyeli 3 yıl oldu.Üzerinden 4 yarımaraton,1 maraton,Lyum 38,Kapadokya 35 geçti.,Kapadokya’nın büyüleyici parkurunda,63 k nın en muhteşem parkur olduğunu duyunca ,bu coğrafyada adım atmadık yer,yürümedik vadi kalmasın istedim.Ve gerçek bir ultra trailci olmak için 63 km CMT(Cappadocia Medium Trail e ) kayıt oldum…

FİZİKSEL HAZIRLIK
Nasıl hazırlanacağımı tam bilemediğim için 42 maratonuna hazırlandığım programı uygulamaya karar verdim.(Halbuki Aykut Çelikbaş’ ın Ultra Kitap’ında 50k hazırlık programı varmış,unutmuşum…)Hafta sonu uzunlarını genelde asfaltta yapmak zorunda kaldım.
Derken 13 Eylül 2018 de instagram hesabından beğenerek takip ettiğim trainer ve ultramaratoncu (UTMB 100K finisher ı) Seda Nur Çelik’ in 3 haftalık personal trainer programı çekilişini kazandım…Benim 63 k koşacağımı duyunca ,sağolsun,bir kıyak yapıp bu desteğini yarışa kadar yani 5 haftaya çıkardı…Haftada 4 koşu antrenmanı,kilo kontrolü verdi.Hafta sonları Çekmeköy ormanlarında yokuş antrenmanına çağırdı.Baton kullanmayı öğretti.
image4.jpeg

Sayesinde 3 haftada 4kg verince ,iyice rahat koşmaya başladım.Müteşekkirim…
Büyük gün yaklaşırken işyerimden aslında kısa mesafeci olan bir arkadaşım da gaza gelip,belki bana da güvenip 63km ye yazıldı.(Melek)…Tecrubesi olmadığı için 38k nın daha uygun olduğunu söylediysek de ikna edemedik.Beraber koşarız dedi.

MENTAL HAZIRLIK VE PLANLAMA
Koşuya son 1 hafta kala her fırsatta parkuru google map ten,uydu görüntüsünden açıyor,kaçıncı km de tırmanış nerede check point var ezberlemeye çalışıyor,gözlerimi kapatıp koştuğumu hayal ediyordum.Geçen yıllarda ne kadar sürelerde bitirildiği,hangi kmlerde ne kadar hız ile koşulduğu ,nerede yavaşlanıldığı…Cem Ayhan hocam Akdağ’a çıkmadan bir jel alırsın,inişte bir jel demişti…Seda Nur Çelik de 30km den önce jel alma,fıstık,hurma,tuzlu,tatlı,muz mandalina al dedi …
Elimde Ultra Kitap daha önce altını çizdiğim yerleri ders çalışır gibi hatim etmeye çalışıyor,bir yandan da buddym olacak Melek e whats app dan foto çekip yolluyordum kitaptan bazı bölümleri…
image2.jpeg

CP lerde: Önce suyu fulle…Çöpünü at,ayakkabıdaki taşı çıkart…Melek ile oturup matematik hesabı yapmaya başladık…Hedefi 8 saatte bitirmekti.Benim hedefim 12 saatte cut off a takılmadan finisher olabilmek…”Ben seni gaza getiririm 8 saatte bitiririz” dedi.”Yok” dedim “bana imkansız,en fazla 10,5 saat olur…Ben sana uyarsam sonradan patlarım,sen istersen basıp gidersin “dedim.
Elimize kağıt kalem alıp tek tek istasyonları,tahmini varış sürelerini ve de istasyonda tahmini kalış sürelerini En İyi İhtimal vede En kötü İhtimal olarak yazdık

MALZEMELER
2.tırnaklar su topladığı için altlarına silikon yüzük gratisten,1.parmak metatars altlarına silikon yarabandı gratisten,İnjinji çorap things4sport tan, Sırt,koltukaltı,göğüs,bel için friksiyon kremi dechatlondan,5 GU jel,1 L carnititn shot,2 sneakers,3 tuz tableti,2elektrolit tableti,ççerez, hurma,yedek çorap,yedek tshirt,yağmurluk,plastik bardak,kafa feneri ve yedek pil,acil durum battaniyesi,bandana… Baton almak veya almamak…Birkaç km için batonu 60 km taşımak ve onunla koşmak fikrini sevmediğim için almadım.(Pişman da olmadım)…Alanlar da iyi ki almışım diyor o ayrı…

START
Eşim ve iş arkadaşlarımız beni ve Melek’ i sabah 7 de yolcu ettiler.
image3.jpeg
Garmin saatimi açtım.(şarjı yetmeyeceği için sonra kapatacak,4.istasyonda yeniden açacaktım)…Heyecanlı ve ne yapacağımızı bilmez halde başladık koşmaya,ilk yokuşta yürümeyi planlamış olsak da havadaki adrenalinle koşarak çıktığımızı farkettik.Sürekli konuşuyordum,bir yandan da ilerde enerjimiz lazım olacak boşuna yorulmayalım diyordum…Daracık patikalarda kendini akışa bırakıyorsun,önündeki koşuyorsa koşuyor,yürüyorsa yürüyorsun,çoğu yerde kimseyi geçemiyorsun.Sağlı sollu dallarında kurumuş üzümlerle asmalar selamlıyor seni…sen hiç kuru üzüm tarlası gördün mü? Yada çekirdekleri için içi boşaltılmış atılmış kabaklar? Elma ve ayva ağaçları ,altın sarısı renginde yapraklar …Görmek istiyorsan “RUN IN CAPPADOCCİA”

1.CP İstasyonu İbrahimpaşa: (10,8km)
Varış: 08.24…HATA 1=Buddym kısa şort giymişti ve bacağı sürtmeye başlamıştı.wc de üstünü değişti,uzun tayt giydi suları doldurduk,500ml suya 1 adet efervasan elektrolit tablet attım,meyve yedim…HATA2 istasyonlarda bardak olmayacağıı, kendi plastik bardağınızı getirmeniz gerektiğini ısrarla yazmışlardı.buddym kağıt bardak getiirmişti,suyunu içtikten sonra ıslandığı için bardağını çöpe attı…Ben de Sulandırılmış kolamı içtim .08.33 de istasyondan ayrıldık.Uzun bir yokuş çıkmaya başladık,hızlı tempo yürüyüş ile …buddym yorulmaya başlamıştı,”çok hızlı gidiyorsun,yavaşla “dedi.Halbuki sadece yürüyorduk.”Midem bulanmaya başladı,galiba kusacağım,dönünce endoskopi yaptıracağım”dedi.HATA3 “Çantanın camel bag i plastik koktuğu için su içmek istemiyorum” dedi, ve de yeterince su içmedi…Bir sonraki istasyona 17,7 km vardı,3 saat içinde varmalıydık.Ultrada rakibin sadece kendinsin vede zaman.Zamana karşı yarışırsın…Sık sık ona nasıl olduğunu sordum.Cevap hep aynı ”kötü,midem bulanıyor” idi. İstersen bırakabilirsin dedim.Bir yandan da eyvah eyvah,daha yolumuz çok uzun.istasyona kadar gitsek bari.Şimdi ya başına bir şey gelirse,kötü durumdaki yarışmacıyı bırakırsan diskalifiye oluyorsun. EE ben o kadar hazırlandım.Şimdi ya ben de onun yüzünden yarışımdan olursam.Bana da yazık değil mi…İstasyona kadar idare etse bari…Hayır yani benim de ilk ultram bu…Ben de tecrubeli değilim ki.Keşke ayrı koşsaydık.Keşke ikna etseydim de 38 e yazılsaydı( ki bu mümkün değil dik kafalının önde gideni,deli fişek…) “Su iç kızım su”…Acaba elektrolit kaybı mı oldu,tuz mu şeker mi?Derken ayağı takıldı ve ağaca düştü…Hoppala…neyse bişey yok.Bak şimdi meleklerden yardım istiyeceğiz ve de Allah” tan tabiki… Göreme”ye doğru seyir tepesine tırmanırken iyice çöktü…Ben de video ve foto molası verdim.

Biraz çerezimden yedirdim. sneakersımın birini ona verdim. Yarısını yedi yarısını çöpe attı…Derken o da ne: yere strech film içinde bişey düşürmüşüm,herhalde fıstıklarım düştü. .Aman aman ,yerden alayım da ,çöp attı diye diskalifiye etmesinler beni…”Hadi daha 2.istasyona 4km var”.Garminin şarjı yarıya gelmiş.Kapattım. AAA!! o da ne ? : strech filmden 3 tane tuz tableti çıktı… ”Melek! Melekler bunu sana gönderdi…al birini iç hemen (tabi bu arada kim bilir hangi zavallım düşürdü)…Güvercinlik vadisi’ nden uçhisar’ a muhteşem çiçek tarlaları,papatyalar içinden geçerek tırmana tırmana 2.cp ye geldik.image7.jpeg
neredeyse yeri öpecektim.Onu sağ salim ulaştırdım diye…

2.CP Uçhisar: (27,8km)
Çorbaya limon sıkıp,ekmek doğrayıp tuzlayıp içtim.Buddymin sodasına limon sıkıp zorla içirdim,çorba iç dedim,elektrolitli suyumdan kendi bardağımdan verdim…”Devam edicem yarışa “dedi.istasyona 11.20 de girdik,11.33 de çıktık.Bundan sonrası nispeten kolaydı.Yokuş aşağı vede 7,7km …

3.CP Göreme: (35,5km)

Eşim,oğlum,arkadaşlarım,kayınvalidem hepsi gelmişlerdi.sürpriz oldu,acayip mutlu oldum.image6.jpeg
Aykut Çelikbaş’ı gördüm,kitabımı getiremedim ama diye hayıflandım…Kısa bir mola verdik…”Mutlaka idrara çıkmalısın “dedim,”böbreklerin çalışıp çalışmadığını görmeliyiz”. Buddym ile.wc ye bir otele girdik.Jel alma zamanı gelmişti.35,5.km…Bir sonraki istasyona 12,7km var. 2yokuş çıkıp 2 yokuş ineceğiz…Ben parkurun en zor kısmını Çavuşin ile Akdağ arası sanıyor ve tüm enerjimi oraya saklıyordum.Halbuki en zor kısmı burada başlıyormuş…Ne zaman ki Göreme açıkhava müzesi yanından “Güllüdere” olduğunu sandığım vadiye girdik ve de 38km cilerle karşılaştık,o zaman zorlanmaya başladık.Onlar tazeydi dolayısıyla hızlı…Buddyme “moralini bozma tabiki bizden daha iyi görünecekler “dedim.”Şule yavaş git,biraz duralım,çok hızlısın,kötüyüm”demeye başladı …”Haydi haydi”dedim,”yürümeye gelmedik,kimse kolay olacağını söylemedi sana”…Tepeye çıktıkça 38 cilerin söylenmeleri başladı.”bu ne? Bu ne biçim parkur?öldük bittik.resmen işkence bu”…”Siz 38 koşuyorsunuz ya biz ne yapalım ?” dedim…Sustular… 38-64km ayırımını kaçırdık sandım bir an.derken panoramik viewpointe geldik.Müthiş bir manzara,altta pembe kayalar,üstte bembeyaz bir dağ…o da ne millet dağın tepesinde gidiyor.jeton o zaman düştü.önce Çavuşin’ e inecek arkasından Akdağ’a tırmanacaktık.Biz giderken millet dönüşe geçmişti bile.Aramızda 1-2 saat olmalıydı kesin. ama çook güzel görünüyorlardı…karınaca gibi dizi dizi yürüyen adamcıklar…video çekmelere devam ettim .image10.png
Derken iHATA 4:Melek susamıştı ama istasyonda su haznesini doldurmayı unutmuştu.Kendi çantamdan su verdim.Önümüzde tam olarak kaç km kaldığını garmin saatim kapalı olduğu için bilemiyordum.Bildiğim tek şey saat 16 ya kadar, tercihen 15 ekadar orada olsak iyi olurdu…Buddyme ikide bir saati sordum.Yokuş aşağı tam kaptırıp koşulacak yerlerdi ama a çok bitikti.”Seni Çavuşin’de bırakacağım” dedim.Kötüysen yarışı bırak.”Hayır beni bekle” dedi…”Bana sakın bırak deme,bana bitirmemi söyle “dedi.Nihayet Çavuşin’e vardık.2.tuz tabletlerini aldık.

4.CP Çavuşin: (48,2km)
Telefonum çaldı.Arayan Seda Nur Çelik hocamdı.Nasıl olduğumu sordu,herşey çok yolundaydı…Çantamdan sneakersımı çıkartıp yedim,sularımı doldurdum,cami yanındaki wc ye gittim(1TL taşımak lazım)…Çıkışta eşim yine istasyona geldi,resmimizi çekti,moral verdi bizi yolladı.Meşhuuur Akdağ çıkışı başlıyordu.L carnitin shot ımı içtim…Garminimi yeniden başlattım.image12.jpegyaklaşık 1-1,5 km çok dik bir şekilde tırmandık.Derken biraz düzlük ve tekrar tırmanış.Ne yalan söyliyeyim Likya yolunda Musa Dağı tırmanışından sonra hiçbir şeymiş…Yalnız o Akdağ ‘ın tepesi ne müthiş bir yer…Güney Afrika’da Cape Town’ daki Masa Dağı(table mountain) gibi…ha gittin mi ki biliyorsun diyeceksiniz cık,gitmedim ama gitmiş kadar oldum …Tüm Kapadokya ayaklarınız altında,sağınızda az önce indiğiniz patikayı görüyorsunuz…image11.jpeg
Yanımızda bizi yaklaşık 20 km dir takip eden köpeğimizle yola devam,videolar fotolar çekiliyor…Adeta gökyüzünde koşuyorsun bulutlar üzerinde…Yol o kadar düzdü ki koşmaya başladım,arada Melek’ e elimle hadi koş diye işaret ediyordum.Derken onunla kopmaya başladık.Saat 16.50 civarıydı.Hava aydınlık,arazi güvenliydi,bu saattten sonra yürüse cut off a takılmadan finishi görürdü.Artık kendi yarışıma başlıyordum…Akdağ dan hızlıca indim.Beyaz çadırı yani 5.ve son CP yi gördüm.

5.CP Akdağ: (54,7km)
Eşim Fatih buraya da gelmişti,tezahuratlarıyla beni yüreklendirdi…Hızlıca su içip bir muz atıp oradan ayrıldım,ve 2.GU jelimi kemirdim ,3.ve son tuz tabletimi yuttum.İstasyondan çıkıp eşime el sallarken Aynı hatayı ben de yapmış,camel bag e su doldurmayı unutmuştum,önümde 8,9 km kalmıştı.Eşime :”Meleğe söyle iyi gidiyor,az kaldı,suyunu doldursun.”.Ona de ki:” Şule yarışlarda beni bile bırakıyor”,üstüne alınmasın…Derken kalan gücümle bastırıyorum,mümkün olduğunca yürümeden koşarak gidiyorum.Artık ne kadar kişi geçersem kar.(10 u kadın,toplam 27 kişi geçmişim)…Son 1-1,5 km civarı sol hamstringimi çekmeye başladı…”Hayır hayır hiç sırası değil”.Hemen durup 1-2 squat yaptım.Sol hamstringi iyice gerdim.Yokuş aşağı koşmaya devam ettim…Ürgüp şehir içine döndük,solda yol kenarında elektrik direklerine bağlı işaretler de vardı,sağda toprakta da …Geçen seferden hatırlayarak sol yolu takip ettim.Son 500 metre. taşlı yoldan aşağı koşmaya devam…Nihayet bitiyordu…İçimden bir hıçkırık geldi ,gözlerimde sevinç yaşları…Finish Takının sağında solunda tezahurat yapanlar alkışlayanlar…Vee FINISH.11 saat 3
dakika ile fınısher polarıma kavuştum. Kıymetlimisss.image13.jpeg
Önce Seda Nur hocamı aradım.Sonra eşimi…Live track tahmini varışımı saat 19.00 vermiş,ben saat 18.03 de gelince ailemden kimse yoktu finishimde olsun…Şöyle bir düşününce: body ile değil yalnız koşsaydım belki 10 ya da 10.5 saatte biterdi gibi geliyor.Ya da tam tersi ; belki hızlı gidip kendimi tüketecektim,hırslı gidip kendimi patlatacaktım.Beni yavaşlatması iyi oldu, hem bir sürü video ve foto çekebildim bu sayede…Bunu asla bilemiycem,ta ki bir dahaki 63 ümü yalnız koşana kadar…
Drop bag imi alıp çadıra üst değişmeye gittim,planım geriye yürüyerek Melek’ i karşılamak,finishine el ele girmekti…Saat 18:25 de ,ben çadırdayken ,eşim Melek’ in bitirdiğini söyledi.Süper bitirmişti.Tahminimden çok daha kısa sürede.Gurur duydum.Deli kız!Sana cesaretin için koca bir aferin ama lütfen bir dahakine sağlığın ve selametin için kuralları iyi oku,tavsiyelere uy ve daha iyi antrenman yap…image14.jpeg
Mutlu son …

9 Beğeni

Tebrik ederim. Paylaşımınız için de teşekkürler.

1 Beğeni

Teşekkürler, uzun bir yazıydı, okumaya değer gördüğünüz için teşekkürler. Yaptığım hataları başkaları da yapmasın, ders alsın diye de yazdım biraz. Sağolun

2 Beğeni

Rica ederim. Farklı hikayeler dinlemek keyif verici ve her bir tecrübe tekrar tekrar yaşanamayacak kadar kıymetli. Anlatımınız da gayet sürükleyici, nice yarış raporları yazmanız dileğiyle. Sağlıcakla kalın.

1 Beğeni

Selamlar, harika bir yazı, elllerinize, yüreğinize sağlık. Çok da bilgilendirici olmuş, bu sene iznik 90’a katılmak istiyorum, ilk ultram olacak.

Yazınızda belirttiğiniz, gratisten alınan silikon yüzük ve silikon yarabandı kullanımı ile ilgili biraz daha detay verebilirmisiniz (yarış başlangıcında da mı taktınız, ihtiyaç olunca mı? ).

Bir de tuz ve elektrolit tabletlerini nerden alacağımı bulamadım, dozajı nasıl ayarlıyorsunuz.

Benimde suunto saatimin şarj süresi yetmeyecek. Aktivite sırasında kolumdayken, pille şarj etmeyi planlamıştım. Ama henüz deneme fırsatım olmadı. Saygılarımla

1 Beğeni

Merhaba öncelikle başarılar ve 90 k kararı için tebrikler… yarış öncesi çorap içine giydim. Silikon yüzük sanırım scholl du, silikon bant 2 ayrı marka vardı ikisi de olur. Biri benri idi sanırım. 6 adet var içinde. Hatta decathlondan da bulmuşluğım var. Tuz tableti bildiğim kadarıyla hala Türkiye’de bulunmuyor. Biz 1 kutu getirtip 10 kişi falan paylaşıyoruz.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim.

1 Beğeni

Rica ederim…Diğerletinin de resmini bulursam atmaya çalışırım…

2 Beğeni

3 Beğeni