Hız kosusundan mesafeye gecmek

Merhaba amatörce yaptığım kısa mesafe koşularindan sonra mesafeye geçmek istiyorum. Karşılaştığım en büyük zorluk tempo ayarı ve pist çevresinde koşmaktan sıkılmak. Şimdiye kadar en fazla 1 saat dayanabildim. (12 km) bu mesafeyi nasıl arttirabilirim. Eski kas hafızasını silmek için laktat eşiği dışında nasil bir koşu şekli önerirsiniz?

Sıkılmadan uzun süreler koşabilmek, sanırım zamanla ve motivasyonun kuvveti ile gelişiyor. http:https://kosuforum.com/t/kosu-antrenmani-cesitleri-ve-isleyisleri/3362 başlığında antreman çeşitlerinden bahsetmeye çalıştım, mesafenizi arttırırken faydalı olabilir.

Merhabalar,
Pist koşusu yapmak gibi bir zorunluluğunuz yoksa patika koşularını öneririm. Hiç sıkılmadan patikada koşabilir hatta zamanın nasıl geçtiğini bile anlamazsınız. Patika aynı zamanda genel dayanıklılığınızı da arttırır. Hızdan kaybetmemek için pistte intervaller yapıp destekleyebilirsiniz.

1 Beğeni

Tek başınıza koşmamak iyi bir başlangıç olabilir. Sahil veya yol koşuları daha eğlenceli olabiliyor.

Tavsiyem tek hızı korumaya çalıştığınız koşular yerine daha dinamik uzun koşular seçmeniz, 5:00 ortalama pace ile koşmayı hedefliyorsanız bunu 4:45 ve 5:15 arasında değişen kilometrelerle koşmak dinamikliği arttırır ve uyarıcı bir yapıya sahip olur.

Her şeyden önce bunu istemek buna motive eden bir faktör oluşu önemli.

İnterval olsun fartlek olsun zaten yaptığım calismalardi. Hizimi 10km boyunca 4:00 paceden 5:40 arasinda değiştiriyorum. ( Bu biraz daha heyecanlı oluyor). Patika bulmam gerekli Tekirdağ sahil çok kalabalik. Bunların dışında 5k 10 k yarışlarına katilirsam ekip bulmak zormudur? Bu arada 6 x 200m Sprint sonrası 200m jog sonrası omuzlarimda ciddi ağrı oluyor. Bunun sebebi nedir?