Hallux Valgus ile koşmak

Herkese merhaba sevgili koşu tutkunları,
Forumda bir çok konuda bilgi sahibi olabiliyorum, aradığım aramadığım bir çok bilgiyi tecrübelerinizle birlikte paylaşıyorsunuz ve bu çok güzel. Buna istinaden size öncelikli olarak danışmak istedim. Sol ayağımda Hallux valgus var yani başparmağın yanındaki kemik. Önceleri sıkıntı yaşatmazdı ama son bir aydır uzun da koşsam kısa da koşsam inanılmaz ağrı yapıyor. Bunun için bir çözüm üreten var mıdır acaba tavsiyeleriniz varsa ve paylaşırsanız sevinirim. Bu arada bu sebeple doktora gittim ve yıllar önce sağ ayağımdaki ameliyatla alındı ilerlemiş olduğu ve ağrı yaptığı için. Önümde koşmam gereken iki yarış var bu yüzden ameliyat düşünmüyorum sadece ağrı azaltacak yöntem arıyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Geçmiş olsun. Çözüm değil gözlemi söyleyim.Forumda 19 Mayıs ayakkabı konusu açmış ve sonrasında ayakkabıyı kullanmaya başlamıştınız. Son 1 ayda belki ayakkabı değişikliği, belki antreman yoğunluk, koşu hızı vs değişiklikliği nedeniyle ağrı artmış olabilir. Ağrı varsa, çoksa koşuyu o sürede kesmeli.Baskılayıp koşmak gelen sinyali, uyarıyı göz ardı edip sakatlık derecesi artmasına neden olabilir.Yinede koşu dışında konforu artırmak için https://health.clevelandclinic.org/7-ways-to-ease-your-bunions-without-surgery/ bazı öneriler var.

2 Beğeni

Teşekkürler cevabınız için. Evet yeni bir ayakkabı aldım ama ağrı nedeni ayakkabı değil bunu test ettim. Antrenman yoğunluğu bir ihtimal olabilir. Koşuya ara vermek de istemiyorum. Linkteki bilgilendirme için de teşekkür ederim. Ateller normal zamanda işe yarıyor ama ağrı varken onu takmak da ızdırap oluyor. :confounded:

1 Beğeni

Geçmiş olsun size. :slight_smile:

2 Beğeni

Merhaba
Hallux valgus; baş parmağınız da ağrı, günlük yaşamınızı ve koşuyu etkiliyorsa Ortopedi Hekimi tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Ayrıca esneklik ve sebeplere göre egzersiz ve manipulatif olarak düzeltme olabilir. Ortopedi hekimine danışmalısınız. Ameliyat dışı uygunluğuna göre sonra spor fizyoterapistinize danışa bilirsiniz. Geçmiş olsun.
Örneğin bu problemleri olup sorunsuz elit marathon koşucuları bulunmakta. Önemli olan vücudun adaptasyonu.

5 Beğeni

Bende de halluk valgus var. Aynı zamanda duztabanim. Doktora da göründüm. Ağrı dayanilamayacak boyuta ulaşmadan operasyonu önermedi. Acı eşiği bi yere kadar yol kosularini götürüyor. 3 saatlere kadar çıktım. Kasım da ilk maraton sonrası bakacağım. Koşular sonrası veya ağrı olduğunda bir toka ile iki parmağı birbirine doğru germek ağrıyı neredeyse yok ediyor. Hatta denediğim her ilac veya merhemden iyi geldi.

Akşamları kullanılan silikon aparatlar var. Onlardan da alıp deneyecegim. Hatta kosular sırasında zarar vermez ise onlarla kosmayi denemek başka bi çözüm olabilir.

her ne kadar resimdeki bi aparat gibi olsa da, tokayi ortadan baglayinca benzer bir cozum oluyor.

Bu arada esas kritik nokta rahat ayakkabilar. Agri dar ayakkabilarda daha ciddi boyutta olurken, genis on bolgesi olanlarda daha uzun sure sonra rahatsiz ediyor. Yol da daha az etkilerken, toprak veya arazi kosularinda daha cok agri oluyor.

Operasyon sureci sonunda 3 ay kosmayi unutmak gerekiyor. O daha can sıkıcı. Bazi kaynaklarda da tekrar edebilecegi geciyor.

2 Beğeni

Aynı sorun yaklaşık bir aydır bende de devam ediyor. Sağ ayak başparmağım bazen koşu sırasında hareketimi engelleyecek kadar ağrı yapıyor. Hatta ilk başlarda çok üstünde durmasam da, son zamanlarda sanki tabanımın ortasında hafif hafif ağrılar başladı ve bu nedenle olabileceğini düşünüyorum. Sanırım ortopedi doktoruna görünmek en sağlıklısı olacak. Vücudun bu tür verdiği sinyalleri dikkate almak lazım yoksa sonuç daha ağır olabiliyor maalesef…

1 Beğeni

Hepinize geçmiş olsun arkadaşlar. Evet bu hastalık aşamaları olan ve bünyeden bünyeye değişiklik gösteren bir durum (bende taban çökmesine yol açtı ve diğer parmaklara baskı yapıyor) . Benim sağ ayak operasyonum 2003 yılında oldu ve ameliyata sıcak bakmayan alternatif tedavi yöntemleri kullanan ve üreten çok iyi bir hekimdi doktorum. Başka çare olmadığı için ameliyat dedi. O zamanlar branşım basketboldu :slight_smile: ve henüz üniversitedeydim ve ağrı eşiğim çok düşüktü, çektiğim acıdan dolayı kaçtım sol ayak ameliyatından. Yani silikon aparat çelik atel vs kesinlikle ne hafifletiyor ne de tedavi ediyor. Ama şükür ki @HasanAYGUN 'ün gönderdiği fotoğraflardaki kadar değil. Son noktaya kadar kaçışa devam o halde :slight_smile: Uzunlara henüz başlayan biri olarak tolere edebilirim belki ben de :smiley: Ağrısız ve sağlıklı koşular dilerim…

Genetik kaynaklı ve tekrar etme durumu olabilir. Anatomik uyum / adaptasyon önemli.
@muyu pes planus / düz taban ve halluks valgus problemi ileri süreçte diz, kalça ve bel ağrısı olabilir. Böyle semptomlar var ise Ortopedi uzmanınıza ya da ilerliyen süreçte spor fizyoterapistinize danışmanızda fayda olabilir. Uygun kişiye özel tabanlık sizin koşu ergonomizi hatta pace bile etkileye bilir.
Ağrısız, sağlıklı ve keyifli koşular dilerim.

Kesinlikle erken müdahale önemli. İhmal etmemelisiniz. :clap:

1 Beğeni

zaten halihazirda bel fitigi sorunum var. ilgili kas gruplari ile calisarak 2 3 yildir sorunsuz gecti. lakin duztabanlik ile alakali sorunlar az bende. o malum agrilari pek yasamadim yillardir. adaptasyon diyelim. hatta tam tersi stability ayakkabilar ile sorun yasarken natural ayakkabilar ile cok daha rahat kosuyorum. ama bi tabanlik yaptiracagim onla kosarken ne farkedecek diye

@muyu Umarım sizin için faydalı olur. Taban teması koşarken bizim için önemli

1 Beğeni

merhabalar,

bununla koşanlar, son durumunuz nasıl? neler yaşadınız, düzeldi mi (gerileyebiliyor mu, bilmiyorum?), ilerleyip sporu mu bıraktınız, ya da bununla koşmaya devam ediyorsanız, hangi önlemleri (egzersiz, spor ayakkabı, fizik tedavi vs. ) uyguluyorsunuz?

teşekkürler

1 Beğeni

Ucuncu maratonumu kosuyorum, bir ilerleme yok. Agrilar zaman icinde azaldi. Ama bunda doktorun parmak yatagi genis ayakkabi veya buyuk numara ayakkabi onerisi daha faydali gibi geldi bana. 1 numara kucuk ile agrilar ile daha erken yuzlesiyorum.

2 Beğeni

Tam da bugün bilmem kaçıncı ortopedi uzmanına göründüm. milli sporcuları tedavi eden fikrine güvenebileceğim birisiydi. o da ameliyat önermedi. halluks valgus asla gerilemeyen bir problem. bunda bütün uzmanlar hemfikir. atel, silikon, parmak arası vs ne denerseniz deneyin psikolojik bir etkisi olabilir belki ama kesinlikle eklemi düzeltmez. Bununla birlikte ben sağ ayağımdan 2003 de ameliyat oldum ama ekleme müdahele edilmedi sadece çıkıntı törpülendi. bu problem kemik kesilip ekleme müdahele edilip içeri itilmediği takdirde kesinlikle düzelmiyor. ve koşuya ayakkabı vurması dışında olumsuz bir etkisi olmuyor. ameliyat fikri ise vakanın ne kadar ilerlemiş olduğuyla ilgili olarak kişiye göre değişiyor.

2 Beğeni